Islamin naisten huivit on miesten tapa alistaa naista.
Koraanissa ei vaadita naista peittämään päätä tai itseään. Naisen pitää peittää itsensä ettei miehille syty himo.
Eiks vois vaatia että miehet hillitsee itsensä?? niin kuin ei islamilaisissa maissa. Mullahit kaiken pahan alku ja juuri sekä ylin pappis johto mitkä monessa maassa vihaavat naisia.
Saudi-Arabiassa ei edes kirjata naisen syntymää tai kuolemaa ja naisen saa haudata autiomaahan.
On pitkä matka tasa-arvoon.. Sama oli Euroopassakin 100 vuotta sitten mutta islaminaiset ei vapaudu edes sadassa vuodessa.
Islam huivit
11
614
Vastaukset
- Anonyymi
No Koraania voi lukkee monella tapaa , onhan muslimipersujakin paljon ..
Kantasuomalainen valkoinen nainen sanoi TV ssä , et hän pitää kunnioittaakseen islamia -.. - Anonyymi
Monilla jengeillä on omat sääntönsä , jotkut käyttävät liivejä toiset pottusäkkiä joillakin jopa naaman näkyminen on kiellettyä .
Pastafariuskonto vaatii tunnustajiaan käyttämään pastasiivilää päässään ja kaikki nämä ovat tietenkin aivan ymmärrettäviä ja hyväksyttäviä ja tasa-arvoisia ihania ihmisiä . - Anonyymi
Joissain islamilaisissa maissa noudatettavat naisten pukeutumissäännöt tulkitaan patriarkaatin naisiin kohdistamaksi sorroksi. Samojen sääntöjen kritisoiminen meillä Suomessa tulkitaan rasismiksi. Mutkikkaat ovat feministien aivoitukset.
- Anonyymi
Omat on säännöt tosiaan . Päivi Räsänen joutuu käräjille kun toteaa että heidän jengin säännöissä homous on syntiä , mutta kun Islamilaispappi saarnaa että homot pitäisi hirttää niin häntä ei edes pyydetä hillitsemään saarnojaan .
- Anonyymi
Islam on vain kuolemaa.
Islam vihaa elämää.
Koraani kehottaa tuhoamaan ihmiset - Anonyymi
Irakissa on aina ihaillut ihmisten tuhoamista, kun Koraani kehottaa siihen.
Erikoinen uskonto, että vain kuoleminen hyve ja eläminen pahe.
Uskonnot ovat aina alistamista ja ihmisten tuhoamista. - Anonyymi
Islam on länsimaiden kannalta kuoleman kultti , ehkä juuri siksi jotkin länsimaalaisista vastustavat islamia .
Outoa minusta tässä yhtälössä on että kuitenkin nämä harvat länsimaalaiset tuomitaan länsimaissa , islamia ei saa vastustaa saatika tuomita . - Anonyymi
Osaatko selittää miksi siis lukuisat musliminaiset itse kiivaasti puolustavat oikeuttaan käyttää huivia? Haluavatko he olla alistettuja, vai tulisiko heidät nähdä kyseisten kollektivististen kulttuurien aktiivisina ylläpitäjinä? Eli osallisina kyseisten kulttuurien ihmisoikeusloukkauksiin?
Tyttöjen ympärileikkaukset suorittavat yleensä iäkkäämmät naiset. Miksi? Eivät miehet ole siellä partaterien kanssa heilumassa. Naiset ovat niitä jotka toteuttavat ympärileikkauskulttuuria.
Kollektivistisissa kulttuureissa myös miehet ovat koko ajan hengenvaarssa jos eivät noudata sääntöjä. Kuka siis on se vastuullinen ja varsinainen syyllinen kyseisten kulttuurien ikuisiin ongelmiin joille ei näytä tulevan loppua? - Anonyymi
Minua hiukan harmitta kun islamistit pitävät meitä likaisina koirina ja naisiamme huorina , toisiaan saavat leikellä ja säkittää niin paljon kuin haluavat siis omilla alueillaan .
Ei suomessa . - Anonyymi
Olen vanha ihminen ja elänyt maaseudulla lapsuuteni. Silloin avioliitossa olevilla naisilla oli aina huivi. Useimmin sillä oli suojeltu hiukset ja solmittu niskaan, mutta varsinkin vanhemmat naiset pitivät solmun leuan alla. Myös sisällä. Oli ihan outoa nähdä joku täti saunan jälkeen kuivattelemassa hiuksiaan. Lapsena en edes käsittänyt, että tädeillä oli tukka. Se oli kammattu tiukasti pitkin päätä ja nutturalla niskassa huivin alla.
Kirkkohuivit aina mustat.
Kyllä se pään peittäminen on olut tapana myös kristityssä maailmassa, tuhaan sitä tyrkätään muslimimaailman "viaksi". Ortodoksiseen kirkkoon mennessään naisten pitäisi vielä tänä päivänäkin peittää hiuksensa, vaikka tuskin naisia pois käännytetään ovella.
Valamossa ohje oli tiukka. Naisilla piti olla hame ja huivi, ja onnekseni minulla oli molemmat. Hullunkurisen näköisiä olivat me turistit, joiden piti lainata vaatesäilöstä hame ja huivi päästäkseen katedraaliin.
Mustalaistenkin vaatetus on perinteisiin nojaava, mutta en ole kuullut, että se olisi naisten alistamisen vuoksi käytössä.
Mitä mieltä ollaan japanilaisten naisten kimonosta tai intialaisista sareista, eivätkö ne alista naista? Monissa muissakin maissa on naisten pukeutuminen erilaista kuin länsimaissa, ja kysyä sopii, miksi heille ei vaadita jakkupukuja ja poninhäntää. - Anonyymi
Kun miehet itsekin pitävät itseään viettien vietävissä olevina elukkoina, jotka eivät pysty järjelliseen toimintaan, mikäli näköpiirissä vilahtaa naisen ihoa, niin miksi heitä pitäisi naistenkaan muunlaisina nähdä? Sama ilmiöhän se on muissakin kuin muslimikulttuureissa. Meilläkin jatkuvasti käydään sitä samaa, väsynyttä jauhamista, kun nainen raiskataan. On pukeutunut väärin, on antanut ymmärtää, on kävellyt yksin jossakin jne, niin ei miesparka sitten ole vain voinut muuta kuin raiskata. Ja naisen seksuaalisuus se vasta kamala asia onkin. Sekös pahaa mieltä aiheuttaa.
Että joo. Ei näytä siltä, että miehillä olisi kykyä hillitä itseään. Eikä kykyä ottaa vastuuta.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1832234
Oletko ymmärtänyt
Oletko ymmärtänyt jotain kaivatustasi lähiaikoina tai oletko muuttanut mielipidettäsi kaivatustasi?1711965Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin
"Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I451914- 1281620
Ikäero suhteessa
Huomasin äsken Iltalehden tuoreen artikkelin, jossa kerrottiin, että vain 5% parisuhteista on yli 10v ikäero. Millaisia641479Liian paljon hylättyjä ääniä
Ottakaa avustaja mukaan jos ette osaa äänestää oikein. Moni varmaan sekosi kahden listan ja lipun takia. Oliko tarkoitus1891460Tiedän kyllä sen
Että käyt täällä. En kuvittelisi sellaista asiaa. Tiedän kyllä senkin, että olet ainakin ollut minusta kiinnostunut. Sen771221Ähtärin vaalitulos ja nyt neuvottelut alkavat
Keskusta voitti yhden paikan Ähtärissä kun oli hyvin ehdokkaita ( 32) ja kansanedustaja veturina keräämässä ääniä. P311064- 711053
Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin
Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni751033