Ukraina otti kiistellyt rypälepommit käyttöön.
Washington Post uutisoi ukrainalaislähteisiin vedoten, että Ukraina on alkanut käyttää Yhdysvalloilta saamiaan rypälepommeja venäläisjoukkoja vastaan Kaakkois-Ukrainassa.
Ukrainalainen virkamies kertoi WP:lle, että rypälepommeja on ammuttu venäläisten asemiin, jotta ukrainalaiset pääsisivät murtautumaan läpi venäläisten puolustuslinjojen.
No niin, viimeinkin ryssä saa takaisin samoja paukkuja mitä itse on ampunut.
Olen tyytyväinen.
Washington Post uutisoi ukrainalaislähteisiin vedoten, että Ukraina on alkanut käyttää Yhdysvalloilta saamiaan rypälepommeja venäläisjoukkoja vastaan Kaakkois-Ukrainassa.
Ukrainalainen virkamies kertoi WP:lle, että rypälepommeja on ammuttu venäläisten asemiin, jotta ukrainalaiset pääsisivät murtautumaan läpi venäläisten puolustuslinjojen.
No niin, viimeinkin ryssä saa takaisin samoja paukkuja mitä itse on ampunut.
Olen tyytyväinen.
Vastaukset 97
Vanhimmat
Aika nuija pelle olet. Venäjä vastaa aina karmeemmin!
Pidä pelle pääs kiinni ja mene sinne mistä synnyitkin
Voidaa tehä se sun puolesta jos sussa on pantti
Venäjä on käyttänyt näitä aseita jo aiemmin ja jostain syystä siviilejä vastaan.Muutenkin venäjän ohjusiskut mieluummin on kohdistettu sairaalaan kuin sotilastukikohtia.Tiedä sitten mistä johtuu-
YK ilmoittaa, että se tietää reilun 9000 siviilin kuolleen tuossa sodassa, mutta että todellinen lukema on paljon suurempi. Kun Venäjä esim. pommitti Mariupolin kaupungin raunioiksi, paikalliset hautausurakoitsijat kertoivat yli 100 000 kuolleesta. YK ei tietysti sinne vielä pääse tutkimaan asiaa. Ja venäläiset nimenomaan pommittavat siviilikohteita. Jopa itse Putin Kalsarimyrkyttäjä nousuhumalassaan kehui asialla videolla. Joka päivä saamme lukea uutisia kuinka Venäjä on pommittanut siviilikohteita kaukana rintamasta, tänään Ukrainan viljavarastoa Odessassa. Ukraina armeija pommitti itä-Ukrainassa Venäjän armeijaa, joka sijoitti ja edelleen sijoittaa aseistustaan ja ammusvarastojaan siviiliasutuksen keskelle.
Olen nähnyt rypälepommien räjähtävän Ukrainassa asutusalueella.
Amerikka myös Irakista ja Afganistanista
Aivottomat jurttarutsat tähtäämässä .
Molo rikkoo taas uusia valehtelun ennätyksiä.
Pystyt vielä parempaan kun ei tarvitse lähdetietoja esitellä.
Höpsis, linkki noihin lukuihin oli täälläkin esillä, vaikka en nyt sitä löydäkään. Esitän sen kun se löytyy.
No niin, lähde löytyi:
https://dnipro.tv/dumka-eksperta/mykola-osychenko-prezydent-mariupolskoho-telebachennia-volonter-hromadskyi-diiach-rozpoviv-iak-rozhortalysia-podii-v-mariupoli-na-pochatku-viiny/
Ja tuota lähdettä käsittelevä uutinen:
https://bykvu.com/eng/bukvy/87-000-documented-deaths-in-mariupol-media-report/
"President of Mariupol Television, volunteer and civil activist Mykola Osychenko said to Dnipro TV that, according to the insider information, 87,000 deaths have been currently documented in morgues in Mariupol, but these numbers are far from final."
"Besides documented 87 thousand, a lot of city residents were buried in mass graves unidentified. According to the latest estimates, the number of identified bodies makes 26, 750."
87 000 + 26750 = 113 750 kuollutta.
Ukraina sai rypäleammukset 155 tykistökranaatteihin.voi olla että Venäjällä rypäleammukset on lähinnä lentopommeissa joitten käyttö nyt hankalaa kun ilmapuolustus on tiukkaa.
Onko muka tiukkaa???
Tottakai Ukraina saa käyttää kaikkia valitsemiaan aseita. Seuraavaksi länsimaat toimittavat Ukrainaan ydinaseita.
Tiltulla onkin oma mielikuvitustodellisuutensa, jossa voi tapahtua mitä vaan. Jännää.
Pakko,jos yrittävät häviön estää?
Nyt olisi jo jotain kuvamateriaalia saatavilla rypäleammuksien osumista venäjän joukkoihin,,mutta ei vielä YouTubessa mutta muualla..
PITÄISI ALKAA TULLA KUVAA JA ALKAA OALLA HILJAISTA SOTILAALLISENERIKOISOPERAATION RINTAMISSA.
Nyt on jo paljonkin kuvamateriaalia, kun iivanat juoksee ympäriinsä suojattomalla aukealla ja rypälepommit paukkuu ympärillä. Tulikuumia teräväsärmäisiä metallisiruja tunkeutuu iivanoitten kehoon, vieden vaatteista repaleita haavoihin, osumia tulee kasvoihin, kaulaan, sukupuolielimiin jalkoihin jne, ja vaikka ne eivät tappaisi, sota loppuu siihen sen iipon kohdalta :D
Hyvä juttu että Ukraina saa vastaavat aseet mitä venäjäkin käyttää. Sillä erotuksella että Ukraina ei syydä niitä siviilien niskaan.
Mikähän tilanne rintamalohkoilla olisi jos venäjä olisi käyttänyt kaiken sotilaallisen voimansa puhtaasti sotilaskohteisiin, eikä päiväkoteihin, sairaaloihin, teattereihin ym. pommituksiin?
Niissä oli soltut majoitettu,nuija!
Rypälettä niskaan niin paljon, että lähtee örkit koloistaan Ukrainan alueilla omille mailleen.
Sanos muuta:
Jo noin vuosi sitten jotkut himarsit ratkaisivat kaiken,
sitten leopardit ratkaisivat kaiken,
nyt tulevat rypälepommit ratkaisemaan kaiken,
tai no, ellei sittenkään, tulevat muutamat lentokoneet jossain vaiheessa ratkaisemaan kaiken jne. jne.
Ukraina siis alkaa kylvää maastoon, oman valtionsa maille, siellä jo olevien ties monenko miljoonan miinan lisäksi räjähtämättömiä rypälepommeja...pehmeissä peltomaissa toinen puoli noista rypäleistä jäänee suutareiksi...
Niitä raivataan kauan sen jälkeen kun Venäjä on joutunut vetäytymään rikollisesta sodastaan Ukrainassa. Venäjän kustannuksella.
Päissäs moista haaveilet,älytöntä!
Jenkit ei itse siellä matkustele,eikä kylvä....
Olet aivan oikeilla jäljillä:
Himarsit, Leopardit, rypälepommit ... Bayraktar, dronet, F-16 ...
Kaikilla on oma roolinsa ja tätä tukea jatkuu, kunnes lopulta örkkit on ajettu pois Ukrainasta. Ihmeaseita ei ole, se tiedetään, eikä työ ole helppo.
Mutta loppuratkaisu tiedetään, Yhdysvaltojen presidentti kävi sen Suomessa sinullekin kertomassa.
Länsi ja Suomi sanoo olevansa arvo johtajia maailmassa. No selitä miten Ukrainaan annetut rypälepommit sopii Lännen arvomaailma johtajuuteen?
Vaikka Venäjä tekisi mitä tahansa, niin arvomaailman johtajuus ei saa horjua ja suostua antamaan Ukrainalle rypälepommeja.
Onko lännen arvomaailman johtajuus rappeutunut kun antaa rypälepommeja Ukrainan käyttöön?
Vaikka näitä rypälepommeja on annettu Ukrainan käyttöön, niin nyt lännen pitäisi kieltää rypälepommien käyttö kuitenkin Ukrainassa vedoten lännen arvomaailmasta kiinni pitämisen tarpeeseen.
Rypälepommit vammauttaa useita vaikka ei välttämättä tapa kuitenkaan. On epäinhimillistä se, että sodan jälkeen olisi molemmilla paljon vammautuneita sotaveteraaneja. Muistuu vaan mieleen Vietnamin sota, josta edelleen Vietnamissa saa kärsiä, kun pellot on myrkytetty ruokatuotantoon kelpaamattomiksi USA toimesta.
Rypälepommeilla Ukraina kykenee tappamaan mahdollisimman paljon fasistisia miehittäjiä ja kansanmurhaajia. Se on hyvä asia, ihmiskunta kiittää.
Moolokilla on sairaat fantasiat!
Siksihän tiltut itkevät Ukrainan rypälepommeista vaikka kun Venäjä on niitä käyttänyt pitkin sotaansa siviilejäkin vastaan, tiltu ei ole inahtanutkaan rypälepommien vaarallisuudesta.
Jos venäläiset eivät halua rypälepommia niskaan, niin sekin on helppo järjestää. Menkööt kotiin.
Venäläiset sotavangit saa tehdä miinojen ja suutarien raivaukset.
Se yleensä on hävinneiden sotilaiden kohtalo.
Sotilaiden käyttö tuollaiseen on sotarikos.
Voittajavallat käyttivät saksalaissotilaita vastaavaan toisen maailmansodan jälkeen.
Maailma toimii niin, että sodissa oikeudet korvaukset kuuluu voittajille. Häviäjille kuuluu velvoitteet muttei oikeudet.
Niin toimii ihmisten tekopyhä käyttäytyminen.
Niin, se taitaa nykyisin olla kiellettyä.
Molo on syntymähumalassa. Sillä ei ole mitään jarruja noissa kirjoituksissa - enteilee hulluuden esiastetta. Ei enää mobilaatti ohuelti siveltynä koko kehon alueelle riitä. Siirtynee sisäiseen lääkkeenottoon.
Lännen arvoyhteisö sallii rikolliset hyökkäyssodat ja kiduttamisen kun sitä harjoittaa NATOn jäsenet. Läntinen media ei koska moiti USAn kidutusvankiloiden toimintaa tai NATOn jäsenvaltioiden hyökkäyssotia. Media ei meillä tuomitse edes sitä kun tämän läntisen arvomaailman johtaja tälläsi pakotteita Haagin kv.sotarikostuomioistuimen tuomareita kohtaan kun he ilkesivät aloittaa tutkimukset USAn tekemistä sotarikoksista ja rikoksista ihmisyyttä vastaan. USA varmisti selustansa antamalla lupauksen liittolaisilleen syytesuojasta Haagin tuomareita vastaan. Näin kanssarikollistenmeimtarvitse pelätä mitään.
Venäjä voisi laittaa sitten ukrainalaiset vangit tallaamaan miinoja. Näin ne löytyvät eikä niistä olisi vaaraa ihmisille.
Eikä tässä brutaalissa hyökkäyssodassa kannata lännenkään pilkkuja viilata, mikä on oikeutettua, mikä ei.
Venäjä ei ole noudattanut mitään sodan sääntöjä, tai siviileihin kohdistuvia varotoimia, kun on tuhonnut asuinrakennuksia, kouluja, ja sairaaloita, puhumattakaan infran tuhoamisesta, ja kaiken varastamisesta, mitä irti saavat.
Venäjä pelaa joka paikassa omilla säännöillään, ja ne säännöt ovat epärehelliset.
Sodassa on "sodan säännöt".
Yksi on, että kun lähtee kotiinsa, niin säilyy paremmin hengissä.
Tässä sodassa on saanut YKn mukaan molemmin puolin rintamalinjaa surmansa yhteensä noin 9000 siviiliä mikä on hämmästyttävän vähän varsinkin jos uskoo maksettua mediaa joka kertoo Venäjän maalittavan vain siviilejä.
Maksettu media ei sanallakaan ole tuonut esille kuinka NATOn jäsenmaat ovat onnistuneet tappamaan 2000-luvulla satoja tuhansia siviilejä. Ilmeisesti länsimaat ovat joko parempia tappajia, niiden aseet ovat paljon tehokkaampia tai sitten länsi on urakoinut siviilien tappamista.
Ukrien kannattaisi mennä kotiinsa ja säästää henkensä.
Ukrainalaiset asuu Ukrainassa, venäläiset Venäjällä. Niin että menkööt vaan molemmat kotiinsa, niin rauha palautuu välittömästi ja rypälepommit voidaan pakata takaisin laatikoihinsa.
Tietoisku: ukrainalainen on kotona. Venäläinen on ainoa, joka ei kuulu maisemaan.
Nuohan on käytännössä samaa kansaa.
Ovat enemmän samaa kansaa keskenään kuin vaikkapa ruotsalaiset ja tanskalaiset.
Vaan eivät ole enää Venäjän tuhottua suhteet hyökkäyksellään ja sodallaan.
Venäläinen saa C-vitamiinia rypäleistä.
Mietin vaan, että kasvaakohan pellot hyvin auringonkukkaa sodan jälkeen, kun ne on lannoitettu C-vitamiinia saneilla örkeillä.
Voi lapsi pieni.
Ei örkkejä ole olemassa kuin satukirjoissa.
Niin suuria, kirkkaankeltaisia ja kauniita auringonkukkia ei ole nähty missään.
Suomessahan on tapana sanoa että horsma kasvaa ...seessä, venäläisen maljakosta pulpahtaa iso kimppu auringonnkukkaa, niin sanotusti lannoitetta oli ruukussa paljon.
En ole missään nähnyt niin reheviä jättiputki peltoja kuin rajan takana Karjalassa.
Jonkin uuden lannoitteen naapuri on keksinyt, kun niin hyvin kasvavat. Tosin jättiputken vientimarkkinat ovat nyt jäissä, kun pakotteet rassaa, ja omat lehmät eivät sitä syö. Mutta ehkä alueen suurille kanaloille keksitään siitä uusi munia lisäävä seos.
Venäläiset on kylväneet Ukrainan maaperän täyteen miinoja ja kehtaavat nillittää aseista joita Ukraina käyttää puolustaakseen maataan.
Ei oo tiltun propagandassa taas mitään järkeä.Häipyisitte sieltä muutten mailta niin ei tarvitsisi valittaa.
Zelenskyn leipäkoreista eväät örkkien kanttiiniin.
USA jatkaa näillä rypälepommien antamisella, jopa itse ilmaisemansa sotarikoksen tekoa. Vielä vuosi sitten usan virallinen tiedottaja selvitti lentimiehille, että rypäleaseiden käyttö on sotarikos. Nyt se itse on aiheuttamassa sellaisen.
Rypäleaseiden anto naziukrainalaisille, tekee USAsta sotarikoksen tekijän. Miten sen Haagin tilanne olikaan????
Sulla on väärää tietoa, putler on natsi.
” Miten sen Haagin tilanne olikaan????”
Tilanne on tasan eli nyt myös Ukraina käyttää rypälepommeja ELI SAMOJA, JOITA VENÄJÄ ITSE ON KÄYTTÄNYT JO KUUKAUSITOLKULLA!
Valehtelet kielitaidoton.
Venäläisten käyttämistä rypälepommeista kertoo läntinen media joka nojaa ukko-natseilta saatuun tietoon. Jokainen terve ihminen ymmärtää Zelenskin puhuvan puhdasta paskaa.
Menkää ryzzät kuokkimaan omia kaalimaitanne perkele.
Business Insider uutisoi jo aiemmin, että syy rypälepommien toimittamiseen Ukrainalle on se, ettei USA:n varastoistaenää juurikaan riitä 155mm:n tykistöammuksia lahjoitettavaksi asti.
Ammuksia kyllä maailmassa riittää, älä sinä siitä huolta kanna. Ja lisää tehdään niin paljon kuin Ukraina ehtii ampua. Valmistuslinjat ympäri maailmaa alkaa pikkuhiljaa tuottaan täysillä.
Mites siellä Venäjällä, onko sabotaaseja ollut ? Tupakkamiehet ollu varomattomia.
TODELLISUUDESSA NE ON YLIMÄÄRÄISTÄ BONUSTA!
Lännessä joka suunnasta tulee lasteittain 155 mm.n kranaatteja ja Ukraina uhkaa huykkua niihin!
” Ukraina otti rypälepommit käyttöön”
Vihdoinkin! Putin on jo pitkään halunnut, että molemmilla osapuolilla on tasavertaiset aseet!
Financial Times:ssa oli hiljattain juttu siitä, miten USA:ssa ammustuotantoa ei ole paljoakaan lisätty.
Syy on se, että poliitikot ovat haluttomia solmimaan usean vuosikymmenen mittaisia sitovia suurtilauksia. Sijoittajat puolestaan ovat haluttomia rakentamaan asetehtaisiin uusia tuotantolinjoja parin kolmen vuoden suurtilausten takia. Kapitalismissa teollisuus ei toimi valtion vaan sijoittajien etujen mukaan.
USA:lla on valtavasti varastoissaan ammuksia mutta USA ei voi lähettää niitä Kiovan ryssille, koska USA joutuu varautumaan myös Taiwanin tukemiseen.
USAn teollisuus kykenee valmistamaan neljänneksen Ukrainan käyttämistä ammuksista ja ne ovat kalliita. Ammuksia ei todellakaan ole tuhlattavaksija sitä se nimenomaan on jos niitä Ukrainalle antaa. Idioottien touhua.
Oletko joku USA trolli
Rypäleilotulitus: https://www.bitchute.com/video/7CqBOyn2f1ha/
Ukraine, Zhytomyr: Cluster bombs ammunition depot goes BOOM!
Mitä seuraavaksi löytyykään Naton laarinpohjalta?
Tiedoksi, että USA:n sotateollisuus on valmistanut vuosittain noin 80 000 tykinammusta. Ukraina kuluttaa ne muutamassa kuukaudessa. Kaikki Natomaat ovat ajaneet perinteisten 155mm tykinammustuotannon minimiin.
Nato on perustanut hyökkäystaktiikkansa lennoston laserohjattuihin ohjuksiin ja maasta maahan ammuttaviiin älykkäisiin ohjuksiin. Millään maalla ei ole enää varastoissaan noita tykinammuksia. Eikä teollisuutta valmistaa uusia. Paitsi Venäjällä ja Puolalla pienessä määrin.
Venäjän sotateollisuus sen sijaan käy kolmessa vuorossa. Pelkästään Lancet lennokkeja valmistetaan 200 000 vuodessa ja valmistus tullaan tarvittaessa nostamaan 1,5 miljoonaan.
Karuja lukuja Natolle. Siksi USA:n demarit ovat jo alkaneet ottamaan etäisyyttä Zelenskyyn. Kukaan ei halua olla häviäjän lähellä, kun romahdys tapahtuu.
Lukekaa NY Times, WP ja vastaavia lehtiä niin näette, mite Ukraina, tai mikä tahansa häviävä kumppani, heitetään bussin alle.
Hyvä kirjoitus, helppo lukea.
Pelkkää trollin paskaa.
"Tiedoksi, että USA:n sotateollisuus on valmistanut vuosittain noin 80 000 tykinammusta. Ukraina kuluttaa ne muutamassa kuukaudessa. Kaikki Natomaat ovat ajaneet perinteisten 155mm tykinammustuotannon minimiin."
Trollille tiedoksi että USA valmisti 85000 155mm ammusta kuukaudessa ja sodan alkaessa määrää on nostettu.
MV-lehti ja sputnik. 2 paskaa johon ei kannata luottaa.
Siviilejä vastaan käytettynä rypäleaseet on sotarikos..tiltu taas hämmentää valheillaan tätä soppaa
Siviilejä vastaan käytettynä kaikki aseet on sotarikoksia.
Sotilaita vastaan saa käyttää mitä tahansa aseita paitsi ydinaseita, kemiallisia aseita ja biologisia aseita.
Eniten hämmästyttää se, että on olemassa niin paljon ihmisiä, jotka lähtevät sotimaan poliitikkojen hölmöjen päähänpistojen takia.
Riittääköhän nuokaan aseet Ukrainalle ensinkään jos niitä menee hukkaankin, kuten alla olevassa videossa...
https://tinyurl.com/rypaleet
Samalta näytti kuin ne kuvatut venäläisten paukutkin.
Jos Suomessa on rypälepommeja tai jos niitä voidaan valmistaa, niin kaikki Ukrainan armeijalle heti.
Nyt kun on kokemusta rypäleaseen tehosta niin ei ole kuitenkaan kovinkaan tehokas kaivautunutta vihollista vastaan,koska kaivannossa sotilas on turvassa sirpaleita ellei räjähde kierähdä kaivantoon johon jo tarvitaan onnea.
Sen sijaan sotilasjoukkoa vastaan joka etenee avoimessa maastossa ilman suojaa erittäin tehokas ja todennäköisesti pysäyttää etenemisen.
” Nyt kun on kokemusta rypäleaseen tehosta niin ei ole kuitenkaan kovinkaan tehokas kaivautunutta vihollista vastaan,koska kaivannossa sotilas on turvassa sirpaleita ”
VENÄJÄ ON UKRAINASSA HYÖKKÄÄJÄ, joten ei kai se ”kaivautunut sotilas” jää kuoppaansa ’asumaan’, jos pyrkii sotansa voittamaan?
Voi trolli rukka, rypälepommeista on kokemusta aivan tarpeeksi jo ennestään, kyllä ne sinne juoksuhautoihin vierähtää aivan mukavasti.
NO SE SUATTAA OLLA SINNE KAIVAUTUNUT IÄKS´KUUS´PÄIVÄKS, MUUTENHAN SE TULEEHAN ULOS SIELTÄ.
--
VENÄJÄN VUALIT ON TULOSSA JA PUTINILLE KUULEMA KREMLIIN PITÄISI SAADA ÄÄNIÄ 80%, MUUTENHAN SE HÄVII VUALIT JA SOTA LOPPUISI.
--
KAIKKI VENÄLÄISET OVAT YHTÄ MIELTÄ SIITÄ ETTÄ, SOTA ON YHTÄ VOITON PÄIVÄN JUHLAA. SITÄ SE ON OLLUT TUHANSIA VUOSIA, PERINNE ELÄÄ.
Onhan tuo sota yhtä ”voitonjuhlaa” seuraamuksineen Venäjälle!
Sodalla on monia negatiivisia vaikutuksia Venäjälle:
- yli 30 % budjetista kulahtaa sotimiseen
- melkoinen osa teollisuudesta on valjastettu sotimiseen
- Venäjän passilla ei moneen ulkomaahan pääse
- Ulkomainen pääoma on kadonnut Venäjän taloudesta
- Venäjän kauppaa boikotoidaan
- moni ulkomainen tavara on vientikiellossa Venäjälle
- Venäjä on suljettu pois kv. urheilutoiminnasta-
- Tiede-, taide- ja kulttuurivaihto on pysähdyksissä
- Venäjän maine maailmalla on romahtanut
Onko siitä pian vuosi kun meilläkin hehkutettiin joistakin himarseista joiden påiti olla niin ratkaisevia aseita.
Sitten leopardien piti olla ratkaisevia.
Nyt rypälepommien uskotaan olevan ratkaisevia.
Joskus hamassa tulevaisuudessa muutaman lentokoneen uskotaan olevan ratkaisevia...
Viikonlopun hesarissa oli vähän Odessassa asuvien suomalaisten ratkaisevaa realistista mielipidettä: Arvelivat että Odessasta on tulossa uusi Mariupol, kaupunki joka tuhotaan jatkossa kivikasaksi, alku siinä on lupaava, on mennyt mäsäksi asuintaloja ja isoa moskeijaa tms. ja homma siis jatkunee. Ohjuksia ihan varmaan satelee myös muihin kohteisiin. Kävi myös ilmi ettei uskoa Ukrainan sodan ns. voittoon oikein enää ole paikallisillakaan, valtiojohdon virallinen kielenkäyttö on sitten oma lukunsa. Realistiset suomalsiet arvelivat että sota Venäjä voi jatkaa sotaa vaikka kymmenen vuotta. ja miksi ei voisi, mikäpä sen estäisikään?
Himarssit ja leopardit ovat erittäin tärkeitä voitonavaimia Venäjää vastaan.
Itse asiassa kaikki aseet ovat avuksi.
Tiltunen luulee että kun aamulla ammutaan tykeillä niin illalla on voitto taskussa.
Sodilla on tapana kestää vuosia joten Tiltun pieni aivokapasiteetti ei tule pysymään ajan tasalla.
Joskus Ukraina kärsii tappioita, joskus Venäjä.
Ukraina tosin etenee koko ajan aina jossain päin rintamaa ja se on todella hyvä merkki. Kilometri kilometriltä mennään ja vuodessa ollaan pitkällä jos meno samanlaisena jatkuu.
Ukrainalla alkaa olla tahto loppu.
Ei onnistu. Ei vaikka maailman parhaat aseetkäytössä.
Ulkomaalais palkkasoturit lähtevät henkeään ja terveyttään suojellakseen pois, kun Ukraina tapattaa ne muuten.
Venäjä käyttää vähemmän rypälepommeja kuin ennen ja yksi heidän mahtiaseistaan
eli Raduga H-22 ohjus on näköjään loppumassa varastosta.
Niitä ammuttiin paljon alkuvaiheessa mutta tahti on aivan toinen nyt,
Ja tiltun on turha alkaa ulisemaan että Venäjä pystyy tekemään niitä miljoonabiljoonaa päivässa.
Jos osia ei saa, siis KAIKKIA osia niin ei ne lennä kohteeseen.
Osui ja upposi sanoi Moskvan kapteeni!
Ukraina saa rypälettä ulkomaisilta tukijoiltaan niin paljon kuin tarvitsee. Venäjällä alkaa varastot loppua. Tietäähän sen, miten tässä käy.
USA toimittaa Kiovan ryssille rypälepommeja, koska USA:n varastoista ei enää juurikaan löydy perusmallisia 155mm:n tykistöammuksia Kiovan ryssille lahjoitettavaksi.
USA joutuu nimittäin pitämään suuria varmuusvarastoja omaan käyttöön. Moskovan ryssillä luultavasti riittää vielä paljon vanhentuneita Neuvostoliiton varastoja.
USA voisi tukea Kiovan ryssiä paljon isommilla ammustoimituksilla, jos USA ei joutuisi varautumaan kahteen yhtäaikaiseen isoon sotaan.
Taiwanin takia USA joutuu pitämään valtavia varastoja, joita ei voi lähettää Kiovan ryssille. Ilman Taiwanin tukemista Kiovan ryssiltä ei ammukset loppuisi pariin vuoteen.
Miten mahtaa Haag reagoida bidenin ja zelenskin sotarikoksiin, kun rypälepommeilla tapetaan siviilejä, lapsia Itä-Ukrainassa. Epäilen että ei mitenkään, onhan kyseessä on "pyhät miehet, jumalan apurit" biden ja zelenski. Yk sentään muistutti, että rypälepommien käyttö siviilejä vastaan on sotarikos.
Lvova-Belova toimitti lapsia turvaan Kiovan pommituksilta Itä-Ukrainassa ja sehän, totta kai, oli "sotarikos" Haagin syyttäjien mielestä.
Eivät taida "kiireiltään" ehtiä tällä kertaa syyttelemään.
Ei näytä Venäjän sotarikoksista huutelijoita vaivaavan, että bidenin rypälepommeja käytetään myös Itä-Ukrainan siviilien, lasten tappamiseen ja silpomiseen. Yk on muistuttanut, että se on sotarikos.
Hyvä ja ensimmäiset kremliin,kun kaikki on paikalla.
Harmillinen homma muuten että USA:lla ei ole kuin vajaat 10 miljoonaa 155mm rypälepommia joka tarkoittaa että niistä riittää venäläisille n. miljardi rypälettä.
Ja kaikkeahan tehdään koko ajan enemmän ja enemmän niin voidaan todeta että kyllä Ukrainalla ammukset riittää.
Venäjälle ei koska ne Neukkuvarastot on ammuttu kohta tyhjäksi eikä sillä todellakaan ole mahdollisuutta kilpailla Ukrainan tukijamaiden kanssa.
Tiltu nukkuu yönsä huonosti
-Aki Propelli, Love Records
r......ä on käyttänyt niitä koko sodan ajan nyt sitten tulee takaisin
Seuraavaksi ryssa haluaa rauhan ja alueluovutuksia itselleen.
Tai muuten valloittavat koko euroopan, sanoo Putin.
Ainoastaan tiltu ja Pölhö Putin on riittävän typeriä uskomaan että sota on ohi kolmessa päivässä, Putin varmasti vielä uskoi että hänelle Ukrainassa hurrataan, mutta eihän se ihan niin mennyt.
Nyt tiltu haaveilee jostain sopimuksesta jolla saisi varastamansa maat.
Ukraina otti rypälepommit käyttöön, LUONTEVASTI.
Niillä on Ukrainassa tapana ajatellakin rypäleisillä peräpukamillaan.
Venäjä on käyttänyt niitä koko ajan.
Nyt tiltu kertoi meille kaikille kuinka he ovat niitä käyttäneet.
Länsimaalainen ei aina ymmärrä venäläistä. Siellä on kummallisia tapoja. Tiltu tykkää niistä.