Safkan hintoihin tulee taas korotuksia joten koronnosto on taas käsillä, syyskuussa nousee korot taas ja seuraavaksi marraskuussa...tiedoksi vaan asuntolainanottajille..
Inflaatio alkaa taas nousemaan...
Anonyymi-ap
2104
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
inflaatio nousee ja eläkkeet myös sen mukana,
Jo myönnettyihin lainoihin vaikuttava koron nosto on ehkä typerin mahdollinen keino "hillitä inflaatiota". Tietenkin se politiikka suojelee pankkitalletuksia, mutta ei varsinaisia sijoittajia. Osa keskiluokasta tiputetaan köyhyyteen, ainakin muutama pankki kaatuu, hyvässä lykyssä kaikki joutuvat vaaraan ja sitten taas pitää syytää veronmaksajien rahaa pankeille.
Oikeisto on tehnyt talouspolitiikasta sellaita palikoiden palikkaleikkiä, että saamme elää jatkuvat epävarmuuden tilassa. Oikeisto ei tajua kansantaloudesta hevon pökälettä, vaikka innolla tunkee aina sotkemaan asioita.