Lyhyestä virsi kaunis: Ilkka-pohjalaisessa taisi poliisi mainita hieman vihaisesti pettyneen jo pitkään jatkuneesta seinäjokisesta tavasta.Aina kun menee hälytysajoneuvo oli nyt mikä tahansa,kääntyy perään joukko seuraajia(vähän niinkuin jeesuksella golgatalla)..Tämä tietenkin vaarantaa ja haittaa työtä ja muuta liikennettä!!!. Harvemmin olen muualla kuullut tälläistä kyttäys buumia olleen.Samoin hän tuli maininneeksi Onnetomuus paikalla kuvatun videon joka oli somessa ennen hätäkeskuspuhelua???? tämä on myös kohtalaisen mielenkiintoista? koska normaali järjellä varustettu ihminen pysätyy,katsoo onko ajoneuvossa ihmisiä,soittaa hätäkeskukseen ja jää odottamaan apua paikalle. ? ainakin muualla
Kaipatteko otsikoita
Anonyymi-ap
2223
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Kurin ja auktoriteetin puute voi vaikuttaa haitallisesti lapsen kognitiiviseen kehitykseen. Valitettavasti asennevika jatkuu vanhempanakin eli esimerkiksi liikenteessä lakien ja poliisien vähätelly jatkuu. Toisin sanoen. Osaamattomuudesta on kyse. Oppimattomuus, alikoulutus, tyhmyys. Tämä on eteläpohjalaista uhoa, josta jotkut vielä kaikessa yksinkertaisuudessaan ylpistelevät. Ei ehkä kannattaisi.
Eteläpohjanmaalla on koko maan tasolla yksinkertaisimmat ihmiset. Yksinkertaiset ihmiset ovat käytökseltään usein ns aikuisvauvoja. On normaalia että Seinäjoen torilla aikuinen mies saattaa vahdata suu auki, yli lentävää reittilentokonetta josta jää vana, ja viisaa sitä vielä sormella, ja sanoo "ka lentokone".
Taikka vaikka Itäväylän rakentaminen. Harvase päivä paikalliset ukkelit tuli sinne varta vasten pällistelemään, ikään kuin omia tiluksiansa tuijottaisi. Ja jos räjäytellään tienpohjia työmaalla, niin pitää ihan oikeasti varmistua, ettei siellä ole kukaan paikallinen toope käyskentelemässä.
Only in Etelä-Pohjanmaa tämmöinen käytös. Ei missään muualla Suomessa paikallinen väki kiinnostu tämmöisistä, ja rakennustyömaat saa olla rauhassa, eikä ylilentäviä lentokoneita vahdata.
Vauva-aikuisia, sanoisin näin.