Lääkehävikki

Anonyymi-ap

Suomessa myydään useita lääkkeitä esim. 100 kpl erissä. Tarve voi olla 5 tbl ja loput hävitetään. Hölmöläisen hommaa. Mitä tulee maksamaan yhteiskunnalle vuositasolla? Mieheni kuoli syöpään ja jäljelle jäi korillinen lääkkeitä. Siinä on kortisonia, pahoinvointi lääkkeitä, vuodonestolääkkeitä ja kipulääkkeitä. Moni sairas tai eläkeläinen laskee että onko vara ostaa lääkkeitä. Minä joudun heittämään lääkkeet apteekin hävitettäväksi. Vaikea hyväksyä.

1

187

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jos aloitetaan jokin uusi lääke, lääkärikin yleensä ehdottaa että aloitetaan pienemmällä annoksella. 100 kpl (tai suuremmat) annokset ovat vasta jatkuvassa käytössä.

      Kyllä joitakin lääkkeitä myydään pienemmissä annoksissa silloin kun lääkkeen käyttötarve on pieni. Söin juuri antibioottikuurin ja tuntui hassulta kun purkin pohjalla pyöri orpona 10 pilleriä (5 päivän kuuri).

      Ei voi mitenkään varautua siihen että potilas kuolee yllättäen ja sen vuoksi jää lääkkeitä käyttämättä. Mutta tällainen tilanne tulee vain harvoille ja vain kerran.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli

      Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei
      Kauhava
      165
      5974
    2. Ootko rakastunut?

      Kerro pois nyt
      Ikävä
      145
      1645
    3. Onhan sulla nainen parempi mieli

      Nyt? Ainakin toivon niin.
      Ikävä
      113
      1438
    4. Ujosteletko tosissaan vai mitä oikeen

      Himmailet???? Mitä pelkäät?????
      Ikävä
      51
      1220
    5. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      40
      788
    6. Möykkähulluus vaati kuolonuhrin

      Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢
      Kauhava
      26
      781
    7. Älä mies pidä mua pettäjänä

      En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu
      Ikävä
      87
      735
    8. Reeniähororeeniä

      Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?
      Kouvola
      5
      719
    9. Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.

      Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan
      Maailman menoa
      215
      678
    10. Kävit nainen näemmä mun

      Facessa katsomassa....
      Ikävä
      41
      659
    Aihe