Adventtikirkko, rahoitusvaje ja irtisanomiset

Anonyymi-ap

Jos adventtikirkko joutuu irtisanomaan työntekijöitään, niin mikäköhän on järjestys... Itse osa-aikaistaisin pastorit ja saisivat hankkia rinnalle monien apostolien lailla normaalit työt.

4

221

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Panettelijat eivät ole ottaneet seurakunnastaan vastuuta, jota panettelevat.
      Eli ovat leiviskänsä piilottajia ja siksi kietovat puivan härän suun, ettei heillä ole "leipää".

      Eihän maalliseenkaan työhön mennä vain viihtymään ja elämään pyhällä hengellä, että suu olisi suljettu välttämättömiin tarpeisiin.

      Siksi panettelijat, jotka- kirkkonimikkeistä nyt arvostelematta, eivät kanna vastuuta, ovat mittapaikallaan sitten haasteittensa edessä, koska jokaisesta sanasta tehdää tili.

      Ongelma ei ole kirkon, vaan ongelma on kentän vastuu hoitaa leiviskänsä.

      No, uskonnollisuudessa tämä aika on yleisesti sitä, että ketään ei kiinnosta, onko kirkon nimi mikä vain. Maailma on rakkaampi, kuin Jumalan Sana ja Sanan tarkoittama kohde.

      Näin Kainilaisittain murhataan veli, olkoon vaikka ateisti, onhan hänkin Jumalan luoma, ja vikapäät tappaa hänet- siis sinä siinä mukana, jos et piittaa Elämänleivän jakamisesta.

      Ihminen ei elä ainoastaan leivästä, vaan jokaisesta Jumalan sanasta.
      Oletko kantanut huolta - itse - siihen asiaan. Jos olet, tavallaan olet silloin vapaa Herran edessä, mutta voi heitä - ja he ovat niitä välinpitämättömiä, jotka eivät edes kuluta seurakuntien penkkejä. Myös jättävät leiviskänsä viemästä rahanvaihtajille, että he hoitavat toimenkuvan kulupuolen asiat, sillä tämä aika elää vaihtotaloutta.

      • Anonyymi

        "Ihminen ei elä ainoastaan leivästä."

        Ihminen ei tarvitse leipää elääkseen.
        Leipä sisältää hiilihydraatteja, jotka ovat terveydelle haitallisia.
        Monet ihmettelevät nivelkipujaan tai ihottumaa ja kutinaa tai vatsaa, joka on löysällä.
        Ei tarvitse niiden ihmetellä, jotka puputtavat leipää.
        Ruisleipää on mainostettu, mutta ei puhuta siitä, kuinka paljon rusileivässä on hiilihydraatteja, jotka muuttuvat elimistössä sokereiksi ja aiheuttavat siten insuliiniryöpyn.

        Lopettakaa leivän syönti ja huomaatte, kuinka monet epämiellyttävät oireet poistuvat kehostanne.
        Liiallinen hiilihydraatti on vakava terveysriski.


      • Anonyymi

        "Panettelijat eivät ole ottaneet seurakunnastaan vastuuta, jota panettelevat.
        Eli ovat leiviskänsä piilottajia ja siksi kietovat puivan härän suun, ettei heillä ole "leipää"."

        Seurakunta eli "kuninkaallinen papisto" on ulkoistanut palkkapapistolle oman velvollisuutensa tehdä lähetystyötä.

        UTssa ei missään velvoiteta kuninkaallista papistoa maksamaan palkkapapistolle "kymmenysleivisköitä". Ne ovat täysin omaa epäraamatullista tulkintaasi.

        Tee parannus ja lakkaa valehtelemasta sekä syyllistämästä ihmisiä sellaisesta, mihin he eivät Raamatun mukaan ole syyllisiä!


    • Anonyymi

      Mistä päättelit, että monilla apostoleilla oli joku muu työ? Paavali ei riitä vastaukseksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä

      Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien
      Yhteiskunta
      101
      2294
    2. Kysy jotain kaivatultasi

      Tämä ketju on sitä varten.
      Ikävä
      222
      1940
    3. Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?

      Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes
      Maailman menoa
      176
      1752
    4. Persut päättivät hiilivoimaloiden alasajosta

      Persut ovat Suomen kansan vastainen putinistiporukka, josta nyt maksamme kovaa hintaa.
      Maailman menoa
      101
      1316
    5. Tapettu

      On joku kangaskadulla perjantaina
      Sotkamo
      38
      1230
    6. Mitä ajattelet hänestä

      Millaisena pidät kaivattuasi?
      Ikävä
      122
      1108
    7. Onko jollekin vielä epäselvää Raamatun kanta homoseksuaaliseen käytökseen?

      😺 On oma mielipiteesi mikä tahansa on hyvä muistaa, mikä on Jumalan mielipide. Edelliset ketjut ovat tulleet täyteen jo
      Luterilaisuus
      277
      832
    8. 90kW kulutus

      Joku kirjoitti sellaisesta tehomaksuaiheen yhteydessä. Tuollainen kulutushan vaatisi pääsulakkeiden kooksi jo vaikka mit
      Maailman menoa
      180
      691
    9. Mietin sua liikaa

      Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli
      Ikävä
      47
      675
    10. Vanhemmassa miehessä

      on sellaista elämän mukana tullutta viehättävää charmia. Hän paranee iän myötä niinkuin hyvä viini tai juusto! Tuli tuo
      Ikävä
      51
      670
    Aihe