Viime vuosituhannella Helsingin Sanomat tunnettiin laatulehtenä. Tällä vuosituhannella on menty aivan toiseen suuntaan.
Unohtakaa tapaus Rydman ja miettikää, että lehti alkaa osapuoleksi rakkausriidassa ja julkaisee luottamuksellisia yksityisviestejä!
Entisenä tilaajana kehitys on ollut masentavaa. Lehti toimii koston välineenä. Perimmäisenä tarkoituksena lienee demokraattisten vaalien perusteella muodostetun enemmistöhallituksen kaataminen.
Miksi Helsingin Sanomat haluaa edistää räikeää polarisoitumista? Halutaanko trumpismi Suomeen?
Unohtakaa tapaus Rydman ja miettikää, että lehti alkaa osapuoleksi rakkausriidassa ja julkaisee luottamuksellisia yksityisviestejä!
Entisenä tilaajana kehitys on ollut masentavaa. Lehti toimii koston välineenä. Perimmäisenä tarkoituksena lienee demokraattisten vaalien perusteella muodostetun enemmistöhallituksen kaataminen.
Miksi Helsingin Sanomat haluaa edistää räikeää polarisoitumista? Halutaanko trumpismi Suomeen?
Vastaukset 150
Vanhimmat
Tuhottava media.
Hs on Lasten temmelyskenttä, voi huudella mitä sattuu ja Ei tarvitse välittää mitä Lukijat sanoo, kunhan saavat toimituksessa keskenää Heittää Läppää !
Heeeeeh heheheheh heee
No sinä nyt ainakin olet persu.
Hesari on uusi seiska!!
🤠⛄👹🏴☠️
Hesarin toimittajat on LGBTQIA-jengiä.
Siellä Hesarin toimituksessa kuuluu vaan läiskettä ja lätinää, kun homppelit juhlii.
Helsingin Sanomat haluaa verta kaduille!!
Ja tuhota Suomen maineen ulkomailla.
Valtakunnan oikeuden paikka.
Toimittajat toimittaa paskaa, koska levikki on tärkein kriteeri!
Tuo levikki se kertookin lukijoiden reaktion lehden sisältöön (jopa salassa pidetyävän tiedon levitys) ja paperilehden hurjaan hintaan!?
Hesaria ei ole tilattu enää vuosikausiin eikä tilata! Vielä kun pääsis eroon puhelinmyyjistä, laitan estoon vaihtuvat markkinointinumerot.
Ainoa hätähuuto HS myyjiltä Espoon Lippulaiva, Iso Omena ........ym kauppakeskuksien lehtimyyjät, onko pakko????
Sama tilanne on muillakin paikallisilla maakuntalehdillä, sisältö ja hinta karkottaa tilaajat.
Venäjä hyötyy suomalaisten polarisoitumisesta. Hybridivaikuttamiseen kuuluu viranomaisjärkestelmän rampauttaminen ja kuormittaminen erinäisin keinoin.
Onko Venäjä valjastanut päätoimittaja Laura Saarikosken tähän repivään tehtävään?
Laura ei välitä toimittajien etiikasta tai moraalista ja ihmisten kohtelusta lainkaan. Jos käry käy niin onko hälle luvattu luksuselämää Moskovassa palkkioksi?
Mitä Hesarissa on tapahtunut?
Boikotti alkanut. Tilaus irtisanottu.
Ennen oli eroa kirkosta sivusto.
Nyt tarvitaan eroa Hesarista sivusto...
ja päivittäiset eroluvut.
Perusteena moraaliset syyt.
Hesarilla on propagandaa ei uutisia.
Levikki on laskemassa kuten aamulehdelläkin.
Helsingin Sanomat saa varmaan Putinin juornalistipalkinnon. Toteuttaa politiikallaan loistavasti Putinin tavoitetta saada kansa riitelemään keskenään.
Hesari on nykyään todella Suomi vastainen.
Samoin maalittamiseen erikoistunut.
Lehti, sen johto ja toimittajat ovat kuin pirun riivaamia!
Persu-ulinaa. Lukekaa sitä Turkkilan Pravdaa jos haluatte itsellenne vain pelkkää ylistystä.
Voisit hävetä kirjoitustasi. Toimintatapa on häpeällinen olisi sitten kohteena ollut vaikka Vasemmistoliitto. Tässä ei ole nyt kysymys persuista.
Sinä voisit hävetä kirjoitustasi. Toimintatapa ei kiinnostaisi sinua pätkääkään jos kohteena ei olisi ollut persu. Hiljattain te hurrasitte joka ikiselle Marin tanssii -jutulle ja videolle, eikä teille tullut mieleenkään valittaa jostain toimintatavasta. Sananvapaus ja lehdistönvapaus kelpaa teille vain silloin kun kohteena on joku muu kuin persu.
Kyllä se häpeä pysyy siellä puolen. En ole äänestänyt persuja, enkä ole persu. Kaltaisesi kyllä luovat kasvupohjaa heidän kannatukselleen.
Voi pikkusta. Paljonkos sitä ikää sulla on?
Hesari ei niistä jutuista kirjoittanut paitsi puolustellakseen jauho-Sannaa
Hesari on tullut iät ja ajat itselle ja tänään tilasin lahjaksi appiukolle että saa sekin faktatietoa.
Kylläpä vihaat appiukkoasi!
Tilaa appiukolle Jallu.
Siinä on enemmän asiaa kuin Hesarissa.
Omapa on tyhmyytesi.
Kyllä varmasti appiukko olis mielummin ottanu pornolehen
Tuliko Tiedonantajan tilalle?
Onhan siinä paljon kuolinilmoituksia, voi verrata oma ikäänsä kuolleiden ikään.
Jallu ei valitettavast8 enää ilmesty!
Hyvä käsityölehti
Oikeesti tässä olisi hyvä lopputyön/gradun aihe jollekin opiskelijalle. Milloin ja miten aikoinaan Pohjois Euroopan laadukkain lehti muutti roskaksi?
Voit ehdottaa Huhtasaarelle että etsii sopivan gradun tekijän. Looralta saa varmasti hyviä neuvoja miten siitä selviää helpoiten.
Persuöyhöttäjien mielipiteet eivät muuta mitään roskaksi,
paitsi persujen omat mielipiteet.
Mul tuli tos juuri muutama minuutti sit mieleen sama homma, että jos joku haluu helpolla tohtorin hatun niin oiva väitöskirjan aihe olis "Medioiden toimittajien puoluekannan vaikutus uutisten sisältöön"?
Koska 99 % persuista kirjoitetuista uutisista on negatiivisia.
Eli vihavasemmiston mielestä persujen mielipiteet on jo oletuksellisesti vääriä vain siitä syystä että ne on persujen mielipiteitä?
Ja teko olitte niitä antirasisteja, vai? :) :D
Siltähän tuo vaikuttaa. Ehkä se on sitä sosialistista demokratiaa.
Siinä lehdistö maalittaisi tutkijan ja romanttiset viestit revittäisiin etusivuille....
Ihme tirkistelijöitä nämä toimittajat.
Taas vihervassari koira räksyttää
Mikseivät fiksut persut sano mitään? Varmasti heitäkin on.
"Medioiden toimittajien puoluekannan vaikutus uutisten sisältöön" Olisi aidosti tutkisen arvoinen homma!
Huhtasaari oli tehnyt silloisia ohjeita seuraten.
Hesari on puolensa valinnut.
Kiitos, ei lehteä enää!
Hesari on Uusi Seiska.
Parturissa siellä pornolehtien pinossa.
Toimittajien taso ja kyky tehdä journalismia on ihan viime aikoina laskenut dramaattisesti oikeastaan kaikissa lehdissä!
Tämä käy ilmi mm. siitä että omia juttuja ei juuri enää tehdä vaan kaikki uutiset "kopioidaan" enemmän tai vähemmän muista lehdistä ja uutismedioista.
Tämä "rasismikeskustelu" on hyvä esimerkki siitä mihin diginatiivi toimittaja pystyy -> sähköisten arkistojen "googlettaminen" ja sieltä "copy pastella" uutisointi jossa ei edes yritetä selvittää että mistä on ollut kyse!
No, mistäpä on ollut kyse? Sakki rallattelee laissa kiellettyä asiaa. Jos siitä kertoo, mitä se kertoo. Se kirvelee marsuja. Niiden agenda on paljastettu ja kansa on saanut valaisun marsujen meiningistä. Mikä meininki?
No, samanlainen alkutahti kuin Saksassa 30-luvulta lähtien. Tuota totalitarismin kaipuuta on vastustettava kaikin keinoin. Emme halua keskitysleirejä ja mätäneviä ihmisröykkiöitä.
Pravda sahaa omaa oksaansa. "get woke, go broke" on nähty viime aikoina monen monta kertaa.
HS-Pravda tarjoaa sen hintahtavamman vaihtoehdon vihreille punikeille.
Indeed!
Sanoman osakekurssi-indeksi vuosi sitten: 14
Nyt: 7
Päätoimittaja Laura saarikpslella on tässä iso rooli...
Ja miehellään Saksalla.
Joku kapinahenki on heidät vallannut tai nyt on oikea woke luonto päässyt esiin.
Jälleen persut on ampumassa viestintuojaa. Eivät sitä joka on syyllinen ikävään viestiin.
pantiin heti hesarin tilaus postiin.
Noh, noh. Tilailesit lehtiä vasta yläasteen jälkeen. Ne pitää myös maksaa.
Maksetaan firman viihde rahastosta.
Minä ilmoitin että muutama sanoma konsernin lehti loppuu tähän tilausjaksoon
ja esim, Aku Ankkan kestotilaus on nyt sitten poikki...
Samoin Tiede-lehti...
Taidat olla Hesarissa töissä.
Siellä rosvopuolella...
Joo. Uutisen näistä hyväksyn, mutta en ajankohtaa. Siihen olisi ollut aikaa julkaista, vaikkapa 4 vuotta sitten tai 6, tai 8. Mutta, kun viherpunikkeja alkoi nyt v..ttaa vasta raskaasti vaalihäviö ja ehkä RKP:tä hallituskumppani, niin nyt sitten vasta, Ja täytsillä tykeillä ja vielä vääsristellen asiayhteyttä sekä huolimatonta uutisointia.
Mustat höyhenet on puhallettu ja pitkälle lennelleet, myös äänestäjien päälle. Sanotaan, etteivät ne muista mitään 3 kk kuluttua, mutta tämä muistetaan ikuisesti.
Ei niitä laatulehtiä ole enää olemassakaan. Maaseudun Tulevaisuus saattaa vielä olla.
Onneksi Suomessa on hyvä riippumaton media joka ei alistu persujen räyhäämiseen ja maalituksiin.
Entäs punikkien huuto, piereskely ja homostelu?
Koskas se alkaa julkaista uutislehteä?
Omistajat päättää lehden linjasta.
Seiskasta tulee nykyään totuudenmukaisimmat uutiset.
Lasse Viren jyrähti Hesarille!!
Mikkelin Prisman aulassa Hesarin tyypit tuputti lehteään. Sanoin että ei kiitos vasurilehdelle. Ukko oli hiljaa.
Mun palautetta "Mä en paketois tohon enää edes kaloja" ne arvosti suuresti! 👍🏻 :D
Voisin lisätä ettei hesari passaa mökin huussin vessapaperiksi ei kai kukaan halua mustamaalata persettään hesarin painomusteella,
Aamulehti pistää jo persut ulos hallituksesta.
https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000009747219.html
RKP:hän sieltä koko ajan uhoaa lähtee!
Unohtakaa tapaus Rydman.
Unohtakaa tapaus Purra.
Unohtakaa tapaus Halla-aho.
Unohtakaa PerusSuomalaiset.
Ja ennen kaikkea unohtakaa ryöstövasemmisto joka on ryöstänyt kansalta toimeen tulon ja ajanut työläiset loputtomaan tuki- ja byrokratia viidakkoon, ei voi olla niin että työläinen tulee toimeen velkarahalla, Suomessa on työttömien armeija joka on totutettu elämään työläisten ansiotulolla kaikenlaisilla pienillä tuilla joita vasemmisto armosta heille jakaa työläisiltä pienen mutkan kautta ryöstetyllä rahalla.
Vasemmiston tarkoituksena on poistaa tasa arvon nimissä kansalta heidän omaisuutensa koska omaisuus luo eriarvoisuuden tunnetta, massiivinen velkaannuttaminen tasa arvoistaa tehokkaasti kansan ja poistaa eri arvoisuuden tunteen kun kaikilta on sosialisoitu heidän omaisuutensa, siis viety tuhkatkin pesästä sekä vielä arina. Suomalainen sananlasku "kateus vie kalatkin veestä" on sosialismin kantava voima.
Työläinen näkee jyväjemmarin traktorin, siihen työkoneet, leikkuupuimurit, viljankuivaamot, siilot ym. pullonpohjan läpi josta hän tarkastelee maailman menoa ja on samaa mieltä Leninin kanssa, maaseutu on kapitalismin kehto ja kajehtii sen vaurautta ja on sitä mieltä että jyväjemmarit ovat repineet hänen selkä nahastaan niin suuret voitot että on saanut hommattua kaiken sen minkä hän näkee ja on katkera, ottaa pitkän huikan neuvoa antavaa ja köyhään kotiinsa tullessa hakkaa muijan ja kakaransa
Itse asiassa, velallinen on velkojansa orja, jyväjemmari on perinyt sukupolvien työn maatilalla ja on joutunut velkakierteeseen vasemmistolaisen kansan velkaannuttamis ohjelman seurauksena, hän ei saa siten palkkaa työstään ja hän painaa pitkää päivää saadakseen niin paljon tuottoa myytäväksi että ainakin pankkilainan korot saa maksettua ajallaan ja on tuki kierteessä, hänen on toteutettava vasemmiston sanelun mukaiset tavoitteet, tai muuten, muuten.
Itseasiassa se kapitalisti, se jyväjemmari on vasemmiston maaorja joka on menettänyt tai on menettämässä sukupolvelta toiselle perityn maatilan pankin vasemmistolaiselle nomenklatuurille ja Koiviston (SDP) konklaavi varjostaa hänen elämäänsä. Näin vasemmisto on luonut etukäteen pohjaa sosialistiseen diktatuuriin siirtymiselle, hiljaa paha tulee, askel askeleelta.
Ihan selkeä ajojahti. Miksi HS sortuu tällaiseen?
Hesari on nykyään roistolehti
Yle ja HS yltiösuvaitsevaisuudessaan, PS-vihassaan ja polarisoivisuudessaan eivät ymmärrä vieraannuttavansa lukijoita, tuntuu että puolet artikkeleista käsittelee "rasismia", vähemmistöjen oikeuksien polkemista, feminismiä tai jotain turhanpäiväistä mielenosoitusta jonkun 15v. vanhan asian takia. Ei ole vain yhtä totuutta. Esimerkiksi suuri osa poliiseista on PS:n äänestäjiä, miksi? Näkevätkö he työssään jotain mitä ideologisesti fiksaantunut kuplassaan elävä punavihertoimittaja ei koskaan elämässään koe?
Hienoa, että Helsingin Sanomat ei ole alistunut persujen ja kokoomuslaisten vaatimuksiin olla kirjoittamatta totuuksia myös näiden kahden puolueen toimijoista.
https://www.hs.fi/politiikka/art-2000009742553.html
Persut ja kokkarit ovat olleet kiivaasti julistamassa sananvapautta omiin tarkoituksiinsa, mutta ovat sitten kieltämässä sitä, kun heistä kirjoitetaan.
Yritetäänkö Suomea viedä oikein Suomen hallituksen toimesta Unkarin tielle?!!
Onneksi Suomessa on vielä vapaa media!
Missä se piileskelee?
Helsingin Sanomien arvostus vain nousee entisestään laatumediana joka ei pelkää toimia vallan vahtikoirana.
Ei vallan, vaan vihervasemmiston, ei vahtikoirana vaan bitbull-terrierinä.
Nimenomaan, HS vasemmiston aisan kannattajana se koettaa paimentaa ainakin vasemmiston vaalikarjaa takaisin sen piikkilankojen taakse lietsomalla persuhysteriaa kyseen alaisin keinoin joista nyt poliisikin on jo kiinnostunut. Maailman vasemmistolaisimman oikeistopuolueenkin kokoomuksen media kuukkaa vasemmalla jalalla RKP ollessa sen tukipuolueena. Vaikuttaa persut olevan hallituksessakin oppositiossa.
Tämä vasemmiston masinoima persu vastainen massapsykoosi menee jo farssin puolelle jonka tavoite on kaikin ulkoparlamentaarisin keinoin kumota kansan väärinäänestyksen petoksen vasemmistoa kohtaan.
Vasemmistolla on jo niin paljon omaa likapyykkiä pesemättä, ettei sillä olisi minkäänlaista varaa huuella "rasismista, natsismista ynnä fasismista" persujen suuntaan. Vasemmisto ei ole anteeksi pyyelly viime keväistä kokoomuksen kansan edustajan Ben Z. murhayritystään koska Ben Z. on taustaltaan juutalainen.
Vasemmiston, natsien ja muslimien tavoitteiden ero on veteen piirretty viiva, käytännössä vain eri nimi. Natsien projektin nimi on "Endlösung der Judenfrage" ja vasemmisto-islamisti koalition projektin nimi on "palestiina", eikä siten ole mitenkään yllättävää vasemmiston vimma "humanitääriseen" apuun islamilaisille "vapautusjärjestöille" jotka ovat sitoutuneet uskonnollisella fanatismilla hoitaa se mikä "Hitlerillä jäi kesken".
Vasemmisto propagoi "kahden valtion mallista" jonka muslimit ovat jo aikoja sitten hylänneet. Israelilaiset ovat änkyröineet eikä suostu menemään muslimien lupaamaan Auschwitzin krematorioihin ja johon vasemmisto israelilaisia propagandan ruoskalla paimentaa.
Suomi ei vielä koko kansana ole suostunut tähän kansanmurha projektiin tunnustamalla virallisesti "palestiinaa", sellaista ei ole, eikä tule koska Israelin muslimiyhteisö on sitoutunut liittämään Israelin alue kokonaisuudessaan Jordaniaan, kunhan se on ensin "vapautettu siionisteista" joka tarkoittaa sitä ettei sinne jäisi ensimmäistäkään juutalaista henkiin.
Seuraava vasemmistohallitus ei siis varmasti epäröi tunnustaa heti ensi tilassa kaikkien suomalaisten puolessta "palestiina" projekti Suomen viralliseksi tavoitteeksi omalla Wannsee konfrenssillaan.
Olet täysin oikeassa. Miksi maksaa satoja euroja lehdestä, jonka "uutisointi" on siirtynyt vainoamiseen?
T. Ex tilaaja
Ammutaan viestintuojaa kun viesti on väärä.
Peilin vika että naama näyttää pahalta.
Laatu on laskenut. Ennen pystyi perseen pyyhkimään yhdellä paperilla, nyt jos yrittää menee sormi läpi. Joten 2 arkkia päällekkäin pitää olla
Olen seurannut kyseistä julkaisua 1980-luvulta alkaen ja alussa satunnaisesti, mutta myöhemmin 1990-luvulla myös tilaajana. Toimittajien taso ja poliittinen suuntauskin jonkin verran vaihtelee ja hyviäkin artikkeleita ja juttuja on ollut vuosien varrella. Yksi asia on kuitenkin aina pysynyt samana ja se on postiivinen suhtautuminen ateismiin ja kaiken ns. yliluonnollisen kieltäminen. HS kuitenkin mainostaa olevansa porvarillinen sitoutumaton julkaisu. Milläköhän pohjalla ne "porvarilliset" arvot sitten oikein ovat kun niin jyrkkiä ateisteja ollaan?
Totta on! Hesari on mennyt alaspäin kuin lehmän häntä. Mistään laadusta ei voida enää puhua. Toimittajat ja heidän kirjoituksensa ovat täysin ala-arvoisia ja luokattomia. Mitä mahtaa omistajien päässä liikkua??!!!
Helsingin Sanomat on nykyisin toimittajien mielipideosasto.
Rikostoimittaja harri nykästä estettiin tekemästä työtään HSssa kun haluwi paljstaa "isokenkäisen" työpaikka-ahdistelijan. Onko HS lla enää edes tutkivaa journalismia joka paljastaisi korruptiota riippumattomasti ja puolueettomasti?
Kyllä ainakin se tutkiva journalismi näyttäisi olevan kunnossa, se "tutkii" persuja varsin ahkerasti ja tuikitseee niitä marxilaisen puolueettoman mielivaltaisesti. Eikä se siten kiireiltään ehätä tutkimaan vasemmiston korruptiota koska sitä on jo aivan liikaa. Sitä kun on helpompi "tutkia" mitä vähiten on.
Ei siis puolueeton media?
Valitettavasti ei enää.
Ei ollut 1980-luvullakaan. Jokin satanistinen, tai jopa saatanallinen, pohjavire siellä on aina vaikuttanut. Elokuva-arvostelijakin kirjoitti kuin jonkin äärinegatiivisen voiman riivaamana.
Lehdistö kuuluu television ohella näihin jäännemedioihin, joista on aika jo mennyt ohi. Ei ne kuulu nykyaikaan. Toki niitä jotkut tapoihinsa piintyneet eläkeläiset vielä seuraa.
On vaikeahkoa kirjoittaa pelkkä persumyönteinen uutinen, kun persu hakkaa toista persua vasaralla päähän.
siis, Tiedon Antajan mukaan.
Päätoimittaja sanoo, että ovat ennen kaikkea vastuussa lukijoilleen. Ei ainakaan siis minulle. Tuskin enää paljon muillekaan, saavat kirjoitella viisaklsiaan kohta toimituksen sisällä keskenään. Mikä muuten lie peruste, millä päätoimittajat valitaan? Monesko on nykyinen Hesarissa pariin viime vuoteen.
Vanhaa sananlaskua mukaillen:Kun Hesari puhuu,vastuu siirtyy lukijalle...
Pelkkä roskalehti.
Persut ajaneet Hesarin kuilun partaalle. Ennen persuja lehti voi hyvin.
taitaa olla niin että hs toimittajat itse eivät muista asioita
Maakuntajutuista näkee, että Helsingin Sanomat on oman seutunsa siltarumpulehti, joka näkee aina asiat vain Helsingin kannalta. No siihenhän nimikin viittaa.
Mutta miksi lehti on profiloitunut vihervasemmiston kannattajaksi? Osallistuminen vielä osapuolena rakkausriitaan saa kehden vime vuosisadan voimahahmot kääntymään haudassaan. Miksi lehden on annettu rappeutua?
Nyt-liite kuvastaa lehden muutosta. Saatkohan tuosta osviittaa?
https://www.hs.fi/nyt/art-2000009160099.html
Jos ja kun HS vuodesta toiseen ’ottaa kantaa’ tietyissä aiheissa aina samaan suuntaan, niin ymmärtävätköhän lukijat muodostuneen kuvan vinouden?
Sitä toden ja mielipiteen tai jopa valehtelun esim. faktojen valikoimisen kautta, rajaa ei todellakaan tuoda esille.
Ja enemmän: sehän yleensä jopa kiistetään.
Eihän HS myönnä esim. propagoivansa maahanmuuton puolesta, eikä se myönnä selittelevänsä islamia paremmin päin jne.
Se ’ottaa kantaa’, mutta väittää kertovansa totuuden.
Onko tällainen nyt Saarikoskesta sitten erityisen hieno konsepti?”
HS toimittaja Anu Nousiainen ilmestyi keskusteluun tukemaan kollegaansa Saarikoskea.
Keskustelun lomassa häneltä kysyttiin: ”Moni lehti, mm. HS, mainostaa olevansa ’sitoutumaton’.
Mitä se tarkoittaa, jos ja kun jutut kuitenkin usein ovat esimerkiksi poliittisesti tai ideologisesti kantaaottavia?”
Nousiainen vastasi:
”Sitä, ettei lehti kannata mitään puoluetta eikä kukaan poliitikko/mikään puolue eikä mikään muukaan taho voi ohjata, mistä ja miten kerrotaan.
Myös taloudellinen riippumattomuus on tärkeä: rahalla ei pääse lehteen (eikä sieltä pois).”
Verkkokeskustelija tiivisti Nousiaisen vastauksen:
”Aivan! Kiitos! Eli lehti voi olla poliittisesti biasoitunut, mutta silti sitoutumaton, kunhan se ei vaan anna muiden ohjailla päätöksentekoaan. Selkisi.”
Nousiainen kuittasi ”I did it!” (suom: ”Onnistuin”) ja linkitti vielä HS:n periaatelinjan.
HS on siis asenteellinen.
Voiko tämä olla vaikuttamatta uutissisältöihin tai toimituksen tekemiin valintoihin?
Ei voi !
On se erikoista, että "rasistit" ajavat paremmin tämän maan etuja ja johtavat taitavammin taloutta, kuin yksikään vassarihallituksen ministeri.
Edellisen pääministerin suurin saavutus oli tulla "muoti-ikoniksi".
Kummalliseksi jollei peräti vastenmieliseksi on mennyt lehden markkinointikin - kun kieltäytyy kohteliaasti HS:n feissaajan tilaustyrkytyksestä niin perään haistatellaan ja kysytään mistä sitten saat uutisesi. Toisaalta kun tilauslomake postitettiin, lehteä ei koskaan tullut. Oletimme että tilaajiakin jollakin tavalla reitataan ja (pois)valitaan.
Apulaisprofessori Markku Jokisipilä kommentoi tätä asiaa Iltalehdessä seuraavasti:
"Hän sanoo ihmettelevänsä myös sitä, ettei HS:n päätöksestä ole noussut nyt nähtyä suurempaa yhteiskunnallista keskustelua ja kritiikkiä.
–Perustuslakimme 10 § toteaa, että "jokaisen yksityiselämä, kunnia ja kotirauha on turvattu" ja että ”kirjeen, puhelun ja muun luottamuksellisen viestin salaisuus on loukkaamaton”.
Minusta on kestämätöntä, että tiedotusväline asettaa oman journalistisen harkintansa näiden perustuslain periaatteiden yläpuolelle, Jokisipilä arvostelee."
Tuohon ei ole mitään lisättävää.
HSn käytös on ollut viimeaikoina sellaista,
että epäilen niiden … hengittämää ilmaa tai
kemikaaleja. Jotain ….Sniiiffffff…. 👃
Kauhea romahdus kertoo touuden Namusaetä Rydmanista. hih hih
totuuden
Hesarissa on myös toimittaja, joka vastikään tuomittiin sotasalaisuuksien paljastamisesta. Kyseinen paskakasa on kirjoittanut vuosikausia eräästä vakuutusyhtiöstä kaikkea mahdollista negatiivista henkilökohtaisista syistä.
Tän tason toimittajia on HS- Pravda täynnä.
Onko siellä kommunisti päätoimittajana?
En tiedä, mutta lehden pääomistaja on Suomen rikkain mies Antti Herlin.
Onko Antti tienannut rahansa kommunismilla?
Tämänkö miehen firma tukee elokapinaa?
Sossu kustantaa loisille sanomalehden, ja Helsingissä niitä on pilvin pimein. Sillä HS saa tilauskantaansta lisättyä, niin totta kai se myös pitää loisien puolta etteivät vaihda tilausta toiseen lehteen.
Rattijuopon tilalle tullut kulahtanut naikkonen on ajanut Hesarin pikavauhtia pohjamutiin
Eija-Riitta Korholakin tyrmää Hesarin
http://www.korhola.com/lang/fi/2023/07/helsingin-sanomat-ylitti-rajan/
Juu juu. Koittakaa nyt vain kestää, että kaikki eivät sovi politiikkaan.
Hyvä aloitus ja täyttä asiaa. Hesarista on tullut surkeaakin surkeampi "tiedon välittäjä".
HS ei välitä todesta, vaan on niin sanotusti virallisen totuuden puolustaja. Kautta vuosikymmenten toisinajattelijat ovat olleet myrkkyä tälle lehdelle. Niinpä totuus on karannut yhä kauemmaksi sen linjasta.
Mikä osuus sitten suomalaisilla on ollut toimittajien tapaan käsitellä asioita. Varmaankin samantyyppinen toiminta eli vähät välittäminen todesta. Miellyttäminen ja oman aseman varmistaminen. Nämä kaksi tekijäähän ne ihmiset tavallisesti suistavat raiteiltaan. Joko heti tai useamman vuosikymmenen harjoittelun jälkeen.
Hesari ja Yle vastenmielisimmät mediat
Punavihreät toimittajat ongelma.
En ole huolinut Hesaria edes ilmaiseksi yli kymmeneen vuoteen.
Jotenkin sen huomaa :DDD
Eikö vain. En ole punavihreän aatteen hapattama.
Eikö vain. En ole punavihreän aatteen hapattama.
Eikö vain. En ole punavihreän aatteen hapattama.
"Go woke, go broke" sanotaan Amerikan maalla. Onkohan myös hesarin kohtalo?
Hesarin lukijakunta on vihervasemmistoa ja heitä on puoluekannatuksen perusteella 10% äänestäjistä.
Venäjällä ei ole Hesaria, voitte siis tilata viisumin, ja samalla nostaa Suomen keskimääräistä älykkyysosamäärää.
(pieni jekku persuille kun ei ne sitä kuitenkaan tajua)
Hesari, Ilta-sanomat ja Yle kannattaa laittaa boikottiin
Ja lukea vain Persuaapista. Aamen.
MV-lehtikin tasokkaampi kuin Helsingin Sanomat
Pedari Rydmaniko siellä vinkuu. Katso apina peiliin ja mieti mitä olet tehnyt. Arvostele vasta sen jälkeen maan luetuinta lehteä.
Kohta Seiskakin menee Hyysingin Satumien ohi luetuimpien tilastossa.
lopettakaa tilaukset ja boikotaa siellä mainostajia
Päätoimittaja ajoi autoa kännissä, toimittajat tekivät valtiopetoksen ja nyt jahtaavat Willeä.
Aku Ankka sopimus meni purkuun.
Helsingin Sanomien tason taantuminen johtunee kilpailun puutteesta. Kehityskulku alkoi, kun Uusi Suomi lopetti valtakunnallisena printtimediana.
Tarvittiin nainen päätoimittajaksi ajamaan hesari pohjille
Uutisointi on ainakin aamulehdessä hesarissa tarkoituksella rasistista
Laadukas sanomalehti on länsimaissa aina sen tyyppinen, että se toimii "vallan vahtikoirana" ja paljastaa eliitin ja valtaa pitävienkin korruptiota. HS ei ole toiminut näin ja on siksi osaltaan pahentanut suomalaisen yhteiskunnan korruptiota.
Tänä päivänä HS on pelkästään vedätysuutisiin perustuva roskalehti. Viinien, oluiden ja ruokailun edistäjä jatkuvilla loistava se se tuo. Munkkejakin tullaan syömään satojen kilometrien päästä. Kuka uskoo, tyhmät tietenkin. Tai joku tekee mahti tiliä somessa jostain turhakkeesta. Kuka uskoo, tyhmät tietenkin. Suomessa joku näyttelee Hollywood tuotannossa, tietenkin kun maksaa tarpeeksi. Hesari on nykyisin täynnä idioottista uutisointia tyhmälle kansanosalle
Helsingin sanomat vahvasti vasemmistolainen salaojaputki. Joka päivä löytyy vakio teemat : ilmastonmuutos hysterisointi, SDP gallup johto tai jotenkin puolueen ylistys, hallituksen suora tai epäsuora mollaus etenkin Perussuomalaiset, Palestiinan puolustus, lespo homo trans ylistys. Joka lehdestä löytyy vähintään kolme ed aihetta.
+ pakolaisten hyysäys
Mennyt riman ali.
Pahimmat virheet lehti on tehnyt
1. Paljastamalla viestikeskuksen sotilassalaisuuksia ottamatta virheestä vastuuta. Ioimittajat ja päätoimittaja pakoilivat täysin vastuuta. Vaikka lehti ja toimittajat saivat tuomion niin eivät ymmärtäneet tehneensä väärin, Onko lehden tarkoitus paljastaa viholliselle sotilassalaisuuksia.
2. Kutsumalla rajalakia käännytyslaiksi. Laksi tehtiin Venäjän hybridivaikuttamisen takia. Lejdessä kuitenkin retistalla ja ylpeillään, että heidän toimittajat keksivät sanan käännytyslaki. Mäin ei edes ollut, koska sana tule käyttöön kun Puola paljon aikasemmin teki samansuuntaisen lain ja sitä jotkut toimittajat kutsuivat käännytyslaiksi.
Näiden olivat suurin syy miksi perun tilaukseni.
HS = HamasinSanomat.
Kaikki lehdet, koko hyvävelimedia romahti jo 90-luvun alussa. Silmät aukesivat.
Helsingin Sanomat on vaikuttanut myös koko Suomen henkiseen tilaan jättämällä poliittisen ja virkakorruption suurelta osin tutkimatta ja uutisoimatta. Olihan siellä Harri Nykänen rikostoimittajana 1990-luvulla, mutta potkut tuli kun paljasti entisen vaikutusvaltaisen poliitikon väärinkäytöksiä televisio-ohjelmassa. HS on myös osallistunut vuosikymmenten aikana aktiivisesti arvokeskusteluun julkaisemalla näyttäviä artikkeleita, joissa kaikki yliluonnollinen - myös uskonnolliset yliluonnolliset olennot ja voimat - kielletään. HS-tilaajanakin olin ajoittain 1980-1990-luvulla, mutta kyllähän se lehden linja vähitellen selvisi.
Hs toimii vasemmisto-liberaalien äänitorvena ja erityisesti näiden ajamien agendojen edistäjänä.