Pitääkö paikkansa, että valtakunnan palveluksessa kesäkuussa 1974 on sanottu:
"koska maailmanloppu niin pian, on hyvä tapa myydä asunto ja käyttää rahat, kuten olemme kuulleet veljien tehneen..."
Tuossahan nimenomaan viitataan tulevaan -75 Harmageddoniin. Myykää omaisuus, käyttäkää rahat ja odottakaa Harmageddonia.
Kun sitä ei tullutkaan, niin miten VT-seura avusti näitä, jotka olivat myyneet koko omaisuutensa ja olivat tyhjän päällä ILMAN omaisuutta?
Avustiko rahallisesti (kun oli itse siitä hyötynyt) vai avustiko mitenkään?
Vai syyttikö pelkästään liiasta innokkuudesta Harmageddonin tulon suhteen?
"koska maailmanloppu niin pian, on hyvä tapa myydä asunto ja käyttää rahat, kuten olemme kuulleet veljien tehneen..."
Tuossahan nimenomaan viitataan tulevaan -75 Harmageddoniin. Myykää omaisuus, käyttäkää rahat ja odottakaa Harmageddonia.
Kun sitä ei tullutkaan, niin miten VT-seura avusti näitä, jotka olivat myyneet koko omaisuutensa ja olivat tyhjän päällä ILMAN omaisuutta?
Avustiko rahallisesti (kun oli itse siitä hyötynyt) vai avustiko mitenkään?
Vai syyttikö pelkästään liiasta innokkuudesta Harmageddonin tulon suhteen?
Vastaukset 12
Vanhimmat
>>Tuossahan nimenomaan viitataan tulevaan -75 Harmageddoniin. Myykää omaisuus, käyttäkää rahat ja odottakaa Harmageddonia.
Sanamuoto ei suomenkielellä mennyt aivan noin. En nyt bittiviidakostani löydä suomenkielistä versiota, mutta se vastaa alle lainaamaani englanninkielistä:
“Reports are heard of brothers selling their homes and property and planning to finish out the rest of their days in this old system in the pioneer service. Certainly this is a fine way to spend the short time remaining before the wicked world’s end.—1 John 2:17.” (km74 May p.3)
>>Kun sitä ei tullutkaan, niin miten VT-seura avusti näitä, jotka olivat myyneet koko omaisuutensa ja olivat tyhjän päällä ILMAN omaisuutta?
Tietoni mukaan ainoa välitön avustusele oli asiasta vaikeneminen. Vartiotorniseura ei juurikaan ole kuuluisa hyväntekeväisyydestä. Surullisenkuuluisa ehkä AidAfriquesta, joka lienee haudattu.
>>Avustiko rahallisesti (kun oli itse siitä hyötynyt) vai avustiko mitenkään?
Vai syyttikö pelkästään liiasta innokkuudesta Harmageddonin tulon suhteen?
Totutusti syy oli liian innokkaiden, siis niiden jotka käsittivät Vartiotorniseuran sanoman siten kuin Vartiotorniseura halusi sen käsitettävän.
>>Totutusti syy oli liian innokkaiden, siis niiden jotka käsittivät Vartiotorniseuran sanoman siten kuin Vartiotorniseura halusi sen käsitettävän.
oivalsit millaisia luopparit ovat.. heh heh
>>Tuo profeetallinen VT-seuran teksti on siis pitänyt ymmärtää Jumalan antaman hengen avulla siten, että toiminnassa heikommin mukana olevat tulevat realisoimaan omaisuutensa ja jakamaan siitä leijonan osan...
Tiedän ainakin yhden toiminnassa edelleen voimakkaasti mukana olevan, joka ei tätä ohjetta tuolla tavalla ymmärtänyt, vaan ymmärtämättömyyttään meni myymään ja vielä ihmetellen kyseli muilta ovatko tehneet saman.
Ja USA:n kokemuksia lukeneena on todettava, että monet kotinsa rahaksi muuttaneista muuttivat tarvealueille kokopäiväisiksi harmagedonennustelijoiksi, luulivatkohan he olevansa heikosti toiminnassa mukana?
>>Ja USA:n kokemuksia lukeneena on todettava, että monet kotinsa rahaksi muuttaneista muuttivat tarvealueille kokopäiväisiksi harmagedonennustelijoiksi, luulivatkohan he olevansa heikosti toiminnassa mukana?
Kaikki oikeat uskonmiehet ja naiset ymmärsivät nuo kirjoitukset profeetallisiksi, eivätkä myyneet itse mitään.
Nytpä on hyvä nauraa partaansa, kuinka nuo typerykset menivät myymään omaisuutensa ja lahjoittamaan ne seuran businesten hyväksi. On nuo luopiot tyhmiä, kun tottelivat noin sanatarkasti järjestön kirjallisuusvinkkejä.
Nauretaanko yhdessä? Heh heh heh
>>Olkoon vain nykyisin mitätahansa valvojia tai vanhimpia... he ovat selvästikin itse tietämättömiä siitä, että myymällä tuon omaisuutensa ja lahjoittamalla sen lahkon työn edistämisen hyväksi he osoittautuivat samalla heikkouskoisiksi ja JT-seuran tulkintaoppia ymmärtämättömiksi, joten heidät pitäisi siksi auttaa ystävällisesti seurakunnista ulos erottamalla heidät.
Chretienien kirjassa on maininta 1925 Harmagedonin odottelusta, jolloin 1925 keväällä kylväneitä maanviljelijöitä moitittiin heikkouskoisiksi, eivät sentään erottaneet ja hyvä niin, koska saivat sitten ruokkia niitä vahvauskoisia, jotka eivät kylväneet, seuraavana talvena.
>>eivät sentään erottaneet ja hyvä niin, koska saivat sitten ruokkia niitä vahvauskoisia, jotka eivät kylväneet, seuraavana talvena.
>>Tuohon asti ymmärrän hyvin toiminnan, mutta eikös nuo heikkouskoiset olisi pitänyt viimeistään seuraavana hyvänä vuotena todeta vääräoppisiksi ja pistää monoa takalistoihin... taannehtivasti vaikka hieman isommalla jalkineella...
Tuo sopii kyllä tyyliin, esimerkiksi R.D. Goodrich piti aikoinaan mekkalaa siitä miksi Vartiotorniseura puuhastelee spiritismin parissa - hän sai monoa. Venettä ei saa keikuttaa, vaikka olisi oikeassa.
Jämät esiin.
">>Totutusti syy oli liian innokkaiden, siis niiden jotka käsittivät Vartiotorniseuran sanoman siten kuin Vartiotorniseura halusi sen käsitettävän.
Jos "palapelistä" putoaa yksikin pala pois(mm. opeista), niin tällöin kaatuu koko korttitalo.