Miksi ruotsin kieli on pakollinen moniin virkoihin? Syrjii monia ihmisiä!
https://www.iltalehti.fi/tyoelama/a/919c2577-16f6-46b3-8192-67ae42995af0
https://www.iltalehti.fi/tyoelama/a/919c2577-16f6-46b3-8192-67ae42995af0
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 29
Vanhimmat
Koska RKP haluaa pitää yllä kielirasismia!
Järkyttävää; omat koulut ja yliopistot! Sisäänpääsy varma, kun osaa sanoa god dag!
Ei ole olemassa mitään rasismia kieleen liittyen kuten ei ole myöskään ikään liittyen. Kielirasismi ja ikärasismi ovat mielensäpahoittajahippien keksimiä termejä. Niillä ei ole mitään tekemistä oikean rasismin kanssa.
Vedä käteen! Tv:m 56v
Pakko ruotsitus on ongelma ja Persut alkavat pian pohtimaan sen kadottamista.😆😄
Miten mamu voi ikinä saada valtion virkaa? Pitää osata molemmat kotimaiset hyvin.
Yhtä lailla on sitten "pakkosuomi" ongelma. Suomi kun on kaksikielinen maa.
1 §
Kansalliskielet
Suomen kansalliskielet ovat suomi ja ruotsi.
Sanoutuuko RKP irti rotuopista?
”Ruotsalainen kansanpuolue pitää oppi-isänään suomenruotsalaista (Siuntio) kielentutkija ja professori Axel Olof Freudenthalia (1836-1911). Hän tutki erityisesti Suomen ja Viron ruotsalaismurteita. Väitöskirjansa koski närpiöläis-murretta.
Freudenthal oli svekomaani, eli kiihkoruotsalaisuuden kannattaja ja johtohahmo. Hän piti suomenkielisten enemmistöä uhkana ja vaati suomenkielisiä vastaan radikaaleja toimia, kuten separatismia. Hänen rotuoppinsa mukaan rantaruotsalaiset ovat rodullisesti ylivertaisia suomalaisiin nähden; ovat eri rotua.
Näitä Freudenthalin oppeja ajamaan perustettiin Suomeen ”Ruotsalainen Puolue” vuonna 1870. Freudenthal oli puolueessa keskeinen henkilö. Kenttäorganisaation uudistamisen yhteydessä 1906 puolue sai nykyisen nimensä, Ruotsalainen kansanpuolue, RKP.”
Jälyttävää rasismia RKP:ssä!
Tällä taataan se, ettei käytännössä kukaan viranhaltia ymmärrä täydellisesti suomen kieltä.
Näkyy pahimmin oikeusistuimissa ja lainsäädännössä. Raukat eivät edes tajua olevansa ymmärtämättömiä ja heitä on aina enemmistö. Sitten vaan tulkitaan ja äänestetään.
Evakin esittää niin ”ruotsalaista”, vaikka äiti oli Karjalan evakko, joka asettui Kainuuseen.
''Miksi ruotsin kieli on pakollinen moniin virkoihin?''
Siksi koska suomi on virallisesti kaksikielinen maa.
Suomi on kolmekielinen maa. Laitasuomalaiset syrjivät saamelaisia. Lisäksi yksi kieli nuoli ennen neukkuja. Nyttemmin se on lutkahtanut 180 astetta ja nuolee sekarotumaata.
Moniko suomenruotsalainen osaa saamea?
Älä saivartele kun et osaa:))))
Suomen viralliset kielet, eli kansalliskielet, ovat suomi ja ruotsi.
Kuulemma eivät halua suomenruotsalaiset puhua suomea. Rasismia!
Kuinka voit näin väittää kun et osaa ruotsin kieltä etkä ole asiaa ruotsinkielisiltä kuullut.
Sinulle riittää kun viännät suomee ja savvoo, hiljoo ja kovvoo.
Du är 🤡
PAKKO RUOTSI ON LOPETETTAVA, JOS EI TÄNÄÄN,NIIN VIIMEISTÄÄN HUOMENNA.
Törkeää valittamista suomenruotsalaisilta, että heitä kohtaan on rasismia! Hävetkää! On omat koulut ja yliopistot!
Rasismi-sana on menettänyt merkityksensä!
Jatkossa kaikkien somalien ja irakilaisten on osattava myös ruotsia saadakseen Kelan maksusitoumuksen.
Just! 👍
Jos tilaat taksin ja haluat valkosen kuskin, lait kielivaatimuksiin ruotsi tai mielummin venäjä.
Meneppäs M/S cinderellaan ja puhu pelkkää Suomea, niin saat ivallista naureskelua monilta työntekijöiltä.
Siellä olet kakkosluokan matkustaja.
Sama oli Eckeröllä! Joko se meni konkkaan?
Ruotsinkieliset ovat pahimpia rasisteja suomenkielisiä kohtaan!
Rasismiin liittyy ihmisen etninen tausta. Eriarvoinen kohtelu kahden samaa etnistä taustaa olevan välillä ei ole rasismia. Eriarvoista kohtelua se edelleen on, mutta ei rasismia.
Rasismia se on!
Mieluimmin saame kun ruotsinkieli.