outo yhdistelmä

tuo otsikko sillä sivari suorittaa asevelvollisuutensa mutta totaali lusii sen! eki sivarit kunniaan ja omaan lootaan pois noiden rikollisten seurasta sillä eihän poseen joudu jos ei tee rikosta?
3345
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Sivarit pitävät huolta yhteiskunnan toimivuudesta sodan syttyessä...Sekä sivareita että sotilaita tarvitaan...totaaleista tosin ei ole mitään hyötyä muuta kuin työtätekevien ihmisten verorahoja kuluttaa...

Äänestä
  • kyl ne totaalitki töitä tekee saatanan ääliö

    jotku vaan tajuaa kato miten naurettava tää suomen pakkoarmeija pelleily on

    Äänestä

  • "totaaleista tosin ei ole mitään hyötyä muuta kuin työtätekevien ihmisten verorahoja kuluttaa... "

    - Joo, on totaaleista enemmän kuluja kuin mitä niiden vankityövoima tuottaa. Vähemmän tietysti kuin varusmiehistä.

    Totaalit on kuitenkin pitkällä tähtäimellä yhteiskunnallisesti hyödyllisiä. Aina tarvitaan pioneereja muuttamaan epäoikeudenmukainen systeemi. Jääkäreitä ja koijärveläisiäkin kutsuttiin rikollisiksi, mutta ne muuttivat yhteiskuntaa merkittävästi. Yhden vangin merkitys on pieni, mutta jossain vaiheessa lainsäätäjät alkaa miettimään, että pitääkö noitakin turhaan ruokkia, ja miksi ihmeessä ne edes on vankilassa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


aatosta jaloa kirjoitti:

tuo otsikko sillä sivari suorittaa asevelvollisuutensa mutta totaali lusii sen! eki sivarit kunniaan ja omaan lootaan pois noiden rikollisten seurasta sillä eihän poseen joudu jos ei tee rikosta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu