Kannattaa varmistaa onko jakoketju vai hihnakone. Milloin uusittu osat.
Ketjukoneen metallirattaat kuluu sekä ketju, aina kun moottori on käynnissä, jossakin vaiheessa tulee häiriötä ja vaatii uudet osat. Riskin ja turhan harmin voi poistaa ennen auton ostoa.
Vain lähiaikoina vaihdettu jakopää jolla vähän ajettu vie riskin pois. Joissakin kuluu rattaat ja ketju puolet nopeammin ja noudattamalla huolto-ohjelmaa ketju kuluu vielä hieman nopeammin.
Autokaupan myyjän kertoma "huolettu" ei kerro mitään missä kunnossa jakopää tai vaihteisto on tai onko jo vaihtokunnossa vai onko talvella jaosta vikahäiriöitä tai seuraavana kesänä tai 3 viikon päästä ostamisesta.
Ne voi kaikki välttää kun ei ota autoa jossa on kuluneet osat jakopäästä.
Myös hihnakoneiden kohdalla kun ostaa sellaisen jossa on uusittu vaikka 1-2v sisällä niihin ostaja voittaa, kukkarosta ei mene euroja.
Jakopäästä ja mitä varmistaa ennen kuin harkitsee.
26
438
Vastaukset
- Anonyymi
Paras vaihtoehto on kun ostaa ratasvälityksellä olevan niin ei tarvi miettiä noita ongelmia.
- Anonyymi
Kannattaa valita työntöranko kone niin , huolloissa säästää .
- Anonyymi
Kaksitahti on kanssa pätevä.
- Anonyymi
No jos hihnan vaihtoväli on 10 vuotta/ 160tkm, niin esim. 5-6 vuotta tehty vaihto on kovin turvallinen ja jakopää kestää vielä vuosia ellei autolla ole ajettu todella paljon, eli taksina tms.
- Anonyymi
Sähköautossa ei myöskään ole jakopään murheita. Huollotkin ovat paljon halvemmat.
- Anonyymi
Virhevastuun aikarajaa nostettiin 01.01.2022 kuudesta kuukaudesta 12 kuukauteen.
Tätä ei automyyjät mainosta.- Anonyymi
Virhevastuulla ei ole aikarajaa .
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Virhevastuulla ei ole aikarajaa .
Mutta sillä on, kenen näyttövastuu.
Ennen oli myyjällä kuuden kuukauden näyttövastuu siitä, ettei vika ollut ollut ostohetkellä. Nyt se on vuosi.
Joten merkittävä parannus kuluttajan suuntaan.
- Anonyymi
Jakopään vaihto edustaa autoilun kokonaisuudessa ehkä prosentin suuruista kustannusta...
Etten nyt ihan alkaisi ihan hurjan paljon siihen tuijottamaan. Sen rahamäärän säästät paljon helpommalla ihan muista jutuista. - Anonyymi
Mun vaimolla on jakopää. Maksaa vain 5 €.
- Anonyymi
Jakoketju kestää sen mitä moottorikin, hihnat on kertakäyttötavaraa.
- Anonyymi
Eli kun ketju on lopuillaan max. 100tkm ajolla, moottorikin on valmis.
Kallista autoilua. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eli kun ketju on lopuillaan max. 100tkm ajolla, moottorikin on valmis.
Kallista autoilua.Joo, hihna parempi, se on helppo ja halpa vaihtaa, eikä rallattele niin kuin ketju.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Joo, hihna parempi, se on helppo ja halpa vaihtaa, eikä rallattele niin kuin ketju.
Eikä ole hajoavia, muovisia ketjunohjaimia.
Noihan, joissakin automerkeissä, hajoavat lämpötilan ym. johdosta ja sitten kun palaset ajautuu imusihtiin, öljynpaineet onkin nollassa. Ainakin BMW tulee mieleen tuosta ominaisuudesta.
- Anonyymi
Mitä niitä varmistelee, vaihtaa kun on vaihdon aika, huoltaa ja korjaa, tai maksaa huolletusta enemmän, siinä se mitä tässä nyt sitten ihmeellistä äidinkultamussukoilla?
- Anonyymi
Minä automiehenä tökkään uudet jakopään osat iltahommana kiinni. Ihan sama onko siellä hihnaa, ketjua vai kaksi ratasta vastakkain. Kannattaa kulkea bussilla, jos ei ymmärrä autojen päälle yhtään mitään.
- Anonyymi
Aika monessa autossa tarvitaan erikoistyökaluja jakopään huollossa ja vaihdossa.
Mutta onneksi meillä on teitä suuria kädentaitajia kotona jotka osaavat hoitaa oman autonsa, mutta entä sitten? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Aika monessa autossa tarvitaan erikoistyökaluja jakopään huollossa ja vaihdossa.
Mutta onneksi meillä on teitä suuria kädentaitajia kotona jotka osaavat hoitaa oman autonsa, mutta entä sitten?Jos Sinulle auton jakopää on maailman kahdeksas ihme, ei se ole sitä kaikille.
Jos olet hommannut auton jossa tarvii työkaluja niin niitä saa tilattua ihan netistä.
Jos netistä tilaaminen tai jakopään vaihto ei sinulta suju, niin mitä sitten? - Anonyymi
Mie en ymmärrä auton jakopäästä yhtään mitään.
Mutta laitan pädit ja puhelimet toimimaan suit sait sukkelaan.
Wifit virittelen tuosta vaan.
ATK-laitteet rakentelen itse ja Windowsit asentelen sujuvasti.
Silti en kulje bussilla, vaan yksityisleasing-sähköautolla. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mie en ymmärrä auton jakopäästä yhtään mitään.
Mutta laitan pädit ja puhelimet toimimaan suit sait sukkelaan.
Wifit virittelen tuosta vaan.
ATK-laitteet rakentelen itse ja Windowsit asentelen sujuvasti.
Silti en kulje bussilla, vaan yksityisleasing-sähköautolla.Nyt hattu päästä . Täällä on henkilö joka osaa laittaa puhelumeb toimimaan 🤣🤣🤣
- Anonyymi
Puolet käytetyn auton ostajista ostaa sen edelleen värin perusteella.
Auton muista ominaisuuksista ei sitten ole mitään tietoa.
Näin se vaan on!- Anonyymi
Mihinkähän tutkimukseen tämäkin näkemys perustuu?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mihinkähän tutkimukseen tämäkin näkemys perustuu?
Värisokeita ovat kaikki.
- Anonyymi
Hölmöläiset,
eivät osta juuri sellaista autoa kun ovat aina halunneet,
ja millä tykkäävät ajaa,
aina joku muu sanelee heidän tarpeensa,
kun ressukoita ovat,
ei ole itsevarmuuta ,
eikä miestä tekeen mitä mies oikeasti haluaa tehdä,
ei mitä työkaverit,
muija,
naapuri,
tai serkunkumminkaima on kertonut että "niissähän on aina sitä ja tätä,
älä vaan siihen sekoo"
Voihan sitä tuollaikin elää, voi reppanaa.- Anonyymi
Ennemmin olen köyhä ja täyspäinen kuin kuvittelisin olevani varakas ja muita parempi ja viettäisin päiviäni yrittämällä päteä noilla asioilla.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ennemmin olen köyhä ja täyspäinen kuin kuvittelisin olevani varakas ja muita parempi ja viettäisin päiviäni yrittämällä päteä noilla asioilla.
Et ymmärrä, ettet ymmärrä.
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti24045281Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!3011223Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy17610821Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369691Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla858498Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2236501Pirjo sanoi Esalle
Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok02850Jos mä joisin
Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys282202- 321485
Koulu-uhkaus.
Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.261470