Olavinlinnan pässi ja pihlaja!

Kaikkihan muistanevat nakkeja keikoilla syöneen Gunnar- pässin. Tuo pässi lauloi Huuhaa- Innasen kanssa keikoilla ja kohosi suosiossa jopa Innasen yläpuolelle. Liekö tästä syystä Innanen katkaisi yhteistyön parin vuoden jälkeen, eikä käyttänyt sopimuspahvissa olevaa kahden vuoden optiota. Tuo Gunnar- pässi on ikuistettuna avatareeni.

Savonlinnan tunnuseläin on pässi. Tuo musta pässi pelasti Olavinlinnan oppaat venäläisten joukkojen hyökkäykseltä vuonna 1656. Tässä silminnäkijäkuvaus tapahtumasta. Kirjoittanut sotamies Topi Kutvonen, Äänislinnassa, asemasodan aikana, vuonna 1943:

"Olavinlinnassa kasvatettiin ennen mustaa pässiä Pyhän Olavin päivän juhla-ateriaksi. Venäläiset piirittivät linnan keväällä 1656. Samaan aikaan alkoi tuulla, salamoida ja ukkostaa, ja valleille varattu terva leimahti palamaan korkein liekein. Tarinan mukaan linnan pässi oli kiivennyt pohjoispatterille etsimään suuhunpantavaa. Se pelästyi jyrinää ja nousi pystyyn kahdelle jalalle huitoen tyhjää ilmaa etujaloillaan.
Vastarannalla venäläisten leirissä näky karmaisi. Sinapinkeltaista taivasta vasten tanssi mustalla muurilla olento, jolla oli valtavat sarvet ja kaviot. Sen suusta näytti sinkoutuvan liekkejä. Ukkonen jyrisi ja salamat leiskuivat. Venäläiset lähtivät kauhuissaan karkuun. Heitä ahtautui veneisiin niin paljon, että veneet kaatuivat ja uimataidottomat miehet hukkuivat. Pässi oli pelastanut linnan!"

Nykyään Olavinlinnan edessä on kuvanveistäjä, Anton Ravander- Kiuaksen veistämä pässipatsas, jonka kiveksiä pitkään hieromalla voi perimätiedon mukaan saada: ystäviä, rahaa ja vaikutusvaltaa.

Olavinlinna seinässsä kasvoi pihlaja, joka sai ravinteensa linnan seinään muuratun linnanneidon ruumiista. Tuo neito rakastui aikoinaan vihollisupseeriin, joka kuitenkin petti neidon. Neito tuli päästäneeksi sulhon sijaan koko vihollisarmeijan linnaan sisään. Linnan sotilaat onnistuivat kuitenkin torjumaan hyökkäyksen.

Linnanherra, joka oli neidon isä, muurasi tyttärensä elävänä Olavinlinnan seinään. Vuoden päästä tuossa paikassa alkoi seinästä versoa pihlaja, jonka valkoiset kukat symboloivat neidon viattomuutta ja punaiset marjat verta. Metsähallitus kaatoi tuon puun heinäkuussa 1956 ja kuljetti Joutseno- pulpin tehtaalle, jossa siitä tehtiin vessapaperia. Kuvan ottivat ennen kaatoa ja se on tässä:
https://www.finna.fi/Record/lusto.knp-98742

Asiasta kiinnostuneille historiafriikeille koko neidon ja pihlajan tarina on selostettuna Annikki Tähden kappaleessa: "Balladi Olavinlinnasta", kas tässä:
https://www.youtube.com/watch?v=hrIwktS-oF0

Lähteitä lainattu, visitsavonlinna.fi sivuston sivulta.

5

556

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Aaa.. pässisi se onkin Gunnarpässi. Luulin että omasi. Hieno että tämä perustuu totuuteen ja historiaan. Savonian historiaan. Kumpa joku pelottelisi samalla lailla nuo venäläiset nykyäänkin pois tuolta Itä-rajalta kauemmaksi itään FOR EVÖHH! Tarvitsemme tulevaa ukkos-säätä joka menee venäjän kremliin asti.

      Kuuluisin sarjamurhaaja tai murhauttaja Erzsébet (Elisabet) Báthory, avioituneena Erzsébet Nádasdy.. muurattin myöskin linnansa seinään tai oikeastaan pieneen huoneeseen..olisko olavinlinnan linnaneidon käyneen sama?..vaiko ihan seinään kuten Montresor Sillinluu muurautti vaimonsa ja tämän rakastajan ihan kellarin VÄLISEINÄÄN elävänä.

      Jos joku hieroisi tämän PERVOKKI-PÄSSIN kiveksiä..tiedä tulisko siitä onnea vai epäonnea? Mainetta, rahaa ja valtaa? En tiedä kun en tiedä oikein mitä exilleni on elämässä käynyt????

      • Ei sen luotettavampaa kansaa historiankirjoittajina, kuin savolaiset! Se Wagner- yhtye ei kyllä noin vähästä saikähdä, kun se on ottanut nimensäkin sen sian mukaan.

        Savolainen konduktööri Muikunruoto telkesi matkustajan elävältä junan vessaan ja heitti tämän Suonenjoen asemalla junasta.

        UUSI ALOITUS: Miksi kaikkitietävät naisetkin rakastuvat narsissisen luonteenpiirteen omaaviin miehiin?

        Yllätyin, kuin luin, että mentalisti Noora Karman ex- mies oli tuomittu vankeuteen mantalistin vainoamisesta. Täytyi olla raju tapaus, kun tuollainen tuomio:
        https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/a02cd580-b1fa-4f10-a614-220ff5c9f184
        Olen ollut kerran Karman keikalla ja petyin, kun se ei vetänyt sitä: "Huomenta Suomi - Tule Pyyhkiin!"- biisiä. Mutta se muijahan lukee ajatuksia, kuin avointa kirjaa! Miksei se lukenut eksäsnsä ajtuksia, ennen naimisiin menoa? Siellä oli myös toinen mentalisti, Pete Kaulaparta, joka ei varmasti tuollaista virhettä tee!

        Magneettikalastus on kasvattanut suosiotaan viime aikoina. Suomessa on monia jokia ja järviä, joissa kalojen raskasmetallipitoisuudet ovat riittävällä tasolla, että kalan kylki magneettiin tarttuu. Lehdessä oli yksi päivä juttu miehestä, joka sai elämänsä ensimmäisellä heitolla saaliiksi Vantaanjoen ylittävän sillan. Nyt hän käy kauppaa kaupungin kanssa siitä, että paljonko ovat valmiita maksamaan,


      • roskapostirobotti1 kirjoitti:

        Ei sen luotettavampaa kansaa historiankirjoittajina, kuin savolaiset! Se Wagner- yhtye ei kyllä noin vähästä saikähdä, kun se on ottanut nimensäkin sen sian mukaan.

        Savolainen konduktööri Muikunruoto telkesi matkustajan elävältä junan vessaan ja heitti tämän Suonenjoen asemalla junasta.

        UUSI ALOITUS: Miksi kaikkitietävät naisetkin rakastuvat narsissisen luonteenpiirteen omaaviin miehiin?

        Yllätyin, kuin luin, että mentalisti Noora Karman ex- mies oli tuomittu vankeuteen mantalistin vainoamisesta. Täytyi olla raju tapaus, kun tuollainen tuomio:
        https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/a02cd580-b1fa-4f10-a614-220ff5c9f184
        Olen ollut kerran Karman keikalla ja petyin, kun se ei vetänyt sitä: "Huomenta Suomi - Tule Pyyhkiin!"- biisiä. Mutta se muijahan lukee ajatuksia, kuin avointa kirjaa! Miksei se lukenut eksäsnsä ajtuksia, ennen naimisiin menoa? Siellä oli myös toinen mentalisti, Pete Kaulaparta, joka ei varmasti tuollaista virhettä tee!

        Magneettikalastus on kasvattanut suosiotaan viime aikoina. Suomessa on monia jokia ja järviä, joissa kalojen raskasmetallipitoisuudet ovat riittävällä tasolla, että kalan kylki magneettiin tarttuu. Lehdessä oli yksi päivä juttu miehestä, joka sai elämänsä ensimmäisellä heitolla saaliiksi Vantaanjoen ylittävän sillan. Nyt hän käy kauppaa kaupungin kanssa siitä, että paljonko ovat valmiita maksamaan,

        Savolaisia pitää ymmärtää. Se oli vähän niin ja näin. Tuntuisi hirveältä joutua teljetyksi junan vessaan varsinkin täällä pk-seudulla ja tulla heitetyksi ulos hki rautatieasemalla. Vastassa olisi kaikki mustat vaanijat ja toisin kuin he ..en pysty pakenemaan pimeyteen laittamallani pelkästään silmät kii.

        Mentaali-tapauksia ja tytöt tykkää. Ei siinä uutta oikeastaan ole. Saa lukea suru-uutisia sitten lehdestä.

        Mkähän niistä oli kyseessä? En ole lukenut. Nii ainakin hopeaa on sisävesikaloissa siksi savolaiset muuttuvat vanhemmiten kitkeriksi ja katkeriksi. Se menee kuin rasvanen uunilenkki kiukaalla ALUMIINIfoliossa alumiinit päähän ja muutenkin myös käy aivoihin.

        Onneksi tajuan laittaa folion ja ruuan väliin jotain väliin. Mutta en toista foliota ainakaan. Mitä vähemmän elohopeaa ja alumiinia aivoissa sitä pitempään pysyy terävänä nuppi.


    • Anonyymi

      me ollaan sellainen vanhempi pariskunta Elli ja Gunnar. Nuoruuden pihka on muuttunut tummaksi tervaksi, Minä olen se Gunnar. Ja hän on se Elli.
      Täällä Turun suunnalla ihan vaan asustellaan. Pansiossa. Kaksistansa. Lapsia ei ole. Vika on Gunnarissa. Jos se vierasmaalaisille mitään sanookaan, Mutta siihen asiaan, Minulla on ollut pitkään ja kauan ylipainoa, Ihan nuoruusvuosista asti, Vatsa vaan kasvaa ja ruoka maittaa. Kebabia, burgeria, olutta ja makkaraa. Kaikki menee ja uppoaa. Vuosi sitten Elokuussa meni 150 kg painoraja ylitse ja vaaka hajosi punnituksen aikana. Vaimoni Elli suutahti niin julmetusti " nyt Gunnar aloitat laihdutuskuurin tai meille tulee ero ja lusikoiden jako, En viitsi kattella tuollaista pulleaa turvonnutta paksukaista pitempään" . Vähän estelin mutta eipä siinä mikkään auttanut, Vaimon sana on laki jos mikä. Aloitin rajun paastoamiseen. Päivässä putosi painoa 1 kilon verran. Aluksi nesteitä mutta siten jo läskikin alkoi sulaa pois kropastani, Siinä huuhtikussa nyt keväällä havahtusin että paastoaminen oli mennyt liian pitkälle. Istuttiin olkkarin soffalla sylikkäin Ellin kanssa pussailemassa. Elli hätääntyi kauheasti "Gunnar missä sinä olet" . Ihmettelin kovasti, Naurahdin ja sanoin Ellille "Tässähän minä olen ihan sun kanssasi Elli rakas ihan kahestansa sylityksin" . Elli vaan jatkoi parkumistansa " Missä sinä Gunnar olet. Kuulen möreän äänesi ja räkäisen naurusi mutten näe sinua" Silloin tajusin, Olin muuttunut aineettomaksi. Sanoin Ellille: "Jospa alottaisin lihotuskuurin" Ja Elli ilahtui ikihyviksi. "Parempi pullea läski Gunnar kuin näkymätön mitätön Mikkihiiri " Nyt reilut 3 kuukautta lihotettu Gunnar pässiä kaikilla herkuilla ja Elli hän kantaa juoksujalkaa lisää herkkuja jääkaapista kun lautaselta loppuu, Tämä on sitä rakkautta.

      • NYT ymmärrän mistä sanonta ""laihtua olemattomiin" tulee... Pahinta olisi varmaan jos se rakkauskin lahistuisi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      274
      2432
    2. Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä

      Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä
      Jälleensyntyminen
      300
      1304
    3. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      108
      1211
    4. En kadu sitä, että kohtasin hänet

      mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n
      Ikävä
      83
      1201
    5. Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..

      ...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n
      Ikävä
      58
      1155
    6. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      81
      1106
    7. Lapuan sanomissa käy rytinä

      Pistivät sitten päätoimittajan pihalle
      Lapua
      44
      972
    8. Helena Koivu : Ja kohta mennään taas

      Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      67
      907
    9. Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."

      Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa
      Tv-sarjat
      22
      860
    10. Oot ihana

      Toivottavasti nähdään sattumalta jonain kesäpäivänä♥️🥺🫂
      Ikävä
      33
      777
    Aihe