En ymmärrä Suomen politiikasta mitään, enkä hyväksy heidän jatkuvaa tappeluaan ja toistensa lyttäämistä. Koko "rasismi-kohu" on ihan höpö höpöä. Kaivetaan vanhoja juttuja ja esitetään ulkomaalaisia puolustavia.
Jokainen aito Suomalainen tietää miten Suomelle kävi heti 90-luvun jälkeen, kun pakolaisia alettiin ottaa vastaan. Ihmeteltiin mukamas miksi naiset ei uskalla mennä enää ulos yksin tai liikkua missään.
Tilanne on nyt 2023 katastrofaalinen siihen aikaan nähden. Kukaan nuorikaan ei uskalla mennä enää ulos, kun saa pelätä, että joko kengät viedään jalasta tai puukotetaan kylkeen. Ja hei muistakaa me esitetään yhä, ettei olla rasisteja.
Totuus on se, että viime vaaleissa lähes koko Suomen kartta hehkui perussuomalaisten äänestäjiä ja se ainut syy sille on se, että koko Suomessa on tullut mitta täyteen minkälaista tuhoa ulkomaalaiset ovat saaneet aikaan.
Minä äänestän siis Mika Aaltolaa vain siksi, ettei hän vielä ole sotkeutunut poliittiseen peliin, eikä häntä kiinnosta puolueiden väliset keksityt riidat, koska tutkii heitä täysin puolueettomasti. Hän on koulutettu tavis, vaimo, lapsi jne.
Tuoko siis Mika Aaltola Suomeen muutoksen tuulet ?!
Jokainen aito Suomalainen tietää miten Suomelle kävi heti 90-luvun jälkeen, kun pakolaisia alettiin ottaa vastaan. Ihmeteltiin mukamas miksi naiset ei uskalla mennä enää ulos yksin tai liikkua missään.
Tilanne on nyt 2023 katastrofaalinen siihen aikaan nähden. Kukaan nuorikaan ei uskalla mennä enää ulos, kun saa pelätä, että joko kengät viedään jalasta tai puukotetaan kylkeen. Ja hei muistakaa me esitetään yhä, ettei olla rasisteja.
Totuus on se, että viime vaaleissa lähes koko Suomen kartta hehkui perussuomalaisten äänestäjiä ja se ainut syy sille on se, että koko Suomessa on tullut mitta täyteen minkälaista tuhoa ulkomaalaiset ovat saaneet aikaan.
Minä äänestän siis Mika Aaltolaa vain siksi, ettei hän vielä ole sotkeutunut poliittiseen peliin, eikä häntä kiinnosta puolueiden väliset keksityt riidat, koska tutkii heitä täysin puolueettomasti. Hän on koulutettu tavis, vaimo, lapsi jne.
Tuoko siis Mika Aaltola Suomeen muutoksen tuulet ?!
Vastaukset 107
Vanhimmat
Tietääkö kukaan onko Mika Aaltola ulkomaalaisia vastaan ?
"Vanhan Liiton" mies on ainut toivo enää Suomen pelastukseen.
Suomen itsenäisyys on tällä hetkellä enää hiuskarvojen varassa.
Olemme uppoava laiva, jonka kapteeni on jättänyt aluksen ensimmäisenä.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/804110e3-0584-4cf5-a8ae-b89debdbecc2
Kyllä Venäjää tässä saa pelätä nyt enemmän kuin Petteri Orpon aikuisten leikkikerhoa, joka ei ole lainkaan katu-uskottava Suomessa saati ulkomaalaisten silmissä. Jos Natoa ei ole oikeasti edes olemassa ja se onkin vain Amerikkalaisten partiokerho, jolla rahastetaan muita maita niin melkosen kusessa ollaan, kun Baltian maita ja Puolaa tuossa härnätään jo tällä hetkellä. Suomihan on siitä sitten seuraava, eikä Ruotsi suojaa mitenkään, koska antoivat oman iloisen rapujuhla-maansa katuampujille ilmaiseksi, kuten Suomessa Pääkaupunkiseutukin on jo menetetty tapaus. Paluuta turvallisuuteen ei enää meidän eliniän aikana ole tulossa.
En tunne Aaltolaa, mutta homoseksuaali olisi ainakin viimeinen virhe. Mukavan jännittävät valtiovierailut olisi jatkuvan tappouhan alla ja Suomen maineen lopullinen menetys.
Haavisto on tehnyt ulkoministerinä lukuisia "jännittäviä" valtiovierailuja maihin joissa ei hyväksytä homoseksuaalisuutta, eikä mistään tappouhasta ole tietenkään ollut tietoakaan. Suomen mainekaan ei kärsinyt siitä millään tavalla.
Perätuuppari ei käy pressaksi sille nauraisi ulkomailla jo apinatkin.
"Rudolf hess vol.2"!!!
Rudolf Hess taas näyttää kuvissa Mauno Koivisto Vo. 2:lta...!!
Askeleen lähempänä toki, mutta onko Mika Aaltola vitsillä mukana kuten joku kyläbaarin kanta-asiakas vasta uutisoitiin olevan pelkkä tsoukkihan sekin ?
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/c30b5696-4c6d-4e6c-9f31-ed88d2a34595
Variksetkin nauraa Suomelle ulkomailla... Voihan nolo...
Tunteeko kukaan Mika Aaltolaa, onko hän aidosti kiinnostunut Presidenttiydestä ja pitääkö huhu paikkaansa, että hän on ainut vaihtoehto, joka osaa ihan oikeasti ulkopoliittiset asiat hoitaa koulutuksen tai työnsä puolesta ?
Aaltolalla on ulkopolitiikan hoidosta pelkästään teoreettista asiantuntemusta, mutta se ei korvaa oikeaa käytännön kokemusta ja asiantuntemusta jota löytyy muilta.
Psykologi Lewin aikoinaan totesi, että
"Mikään ei ole niin käytännöllistä kuin hyvä teoria."
Ja niin se vaan on. Hyvä teoreettinen osaaminen käytäntöön sovellettuna on yleensä aina paljon parempi vaihtoehto kuin itseoppineiden kokemusasiantuntemus.
On aina parempi lukea teoreettista matkaopasta kuin käydä itse maassa.
On parempi lukea teoriaa ja soveltaa teoriaa käytännössä.
Väyrynen 7%, rehn 4%, paskalii 1%, h pekka 25%, aaltola 25%, Halla-aho 25%
Finaali Halla-aho 50% - herra x 50%
Martti Ahtisaari valittiin presidentiksi v. 1994 politiikan ulkopuolelta.
Julkaiseeko Aaltola, milloin aikoo julkaista, ryhtyykö spekuloimaan ehdokkuudella?
Halla-Aho sentään liittyi jo aikapäiviä sitten rasistien listalle, ja muu olisikin ollut kaikkien aliarvioimista. Toki tässäkin puhutaan vain yksittäistapauksista.
Jos tulee ehdokkaaksi, äänestän ilman muuta häntä.
Samoin jos volt tulee, äänestän.
Mika Aaltolalla on paras asiantuntemus ulko- ja turvallisuuspolitiikasta. Hän on fyysisesti ja psyykkisesti terve ja hänellä on sellainen perhe jota kehtaa näyttää muillekin. Itse olen perussuomalainen mutta katson, että Jussi Halla-ahon paikka on päivänpolitiikan parissa. Sauli Niinistö veti Presidenttinä sellaiset pohjat, että vain Mika Aaltola kykenee jatkamaan siltä tasolta luontevasti.
Komea kundi on itsekin. Kielitaitoinen ja kaikinpuolin fiksu.
Suomi saisi hänestä ona Kennedyn.
Erikoista. Itse en näe hänessä mitään Kennedyn karismaa. No makunsa kullakin. Meni maku kun hän korostetusti kehui itseään ja minusta oli äitelä Sanna Ukkolan podcast issa. En vaan osaa luottaa tarpeeksi.
Ei pidä paikkaansa yllä olevan kirjoitus! Fyysinen ja psyyke heittää on sen verran kovia operaatioita hälle tehty.
"En ymmärrä Suomen politiikasta mitään".
Rehellinen aloitus.
Sama tilanne vaivaa varmaan 80 % suomen kansalaisista mutta äänioikeus heillä on silti. Juuri tämä tekee Suomen politiikasta huonosti ennustettavaa ja poukkoilevaa. Yrityselämälle tällainen näköalattomuus on myrkkyä ja juuri siksi ne yritykset, jotka tarvitsevat ennustettavuutta, lähtevät Suomesta muualle maailmaan ja vievät veroeurot mennessään.
Järkevä politiikka olisi sellaista, että edellinen eduskunta ja hallitus jättää seuraavalle tilanteen josta on helppo jatkaa luontevasti eteenpäin.
Edustuksellinen parlamentarismi ei sovi kehitysmaihin ja napa kanervikkoa raapien se sopii Suomeen.
Itse pitäisin erittäin hyvänä sitä, että nuorille opetettaisi jo koulussa yhteiskuntaopin ja politiikan sekä poliittisen historian peruskäsitteet. Näin heistä tulisi parempia äänestäjiä eikä yhden asian, kuten jokin vappusatasen perässä juoksijoita.
Hyvin kirjoitettu. Noinhan se menee.
Ja opetetaan, että puolueuskollisuus on aivottoman typerää. Jos puolue ei pidä lupauksiaan niin sitten vaihdetaan puoluetta. Itse vaihtelen äänestämääni puoluetta useinkin. En usko muutenkaan puoluepolitiikkaan. En usko, että oikeisto- ja vasemmistopoliitikkojen välillä on mitään todellista eroa.
Ja sitten nuorille opetettaisiin, että "oikeisto" ja "vasemmisto" ovat pelkkää mielikuvituksen tuotetta. Ja opetettaisiin, että ei ikinä kannata kertoa mitä puoluetta äänestää eikä edes sitä äänestääkö ylipäätään. Ja jos joutuu keskusteluun politiikasta niin usein kannattaa valehdella mitä mieltä on. Ihmisillä on täysi oikeus valehdella poliittiset mielipiteensä tai jättää ne kertomatta.
Lisään... Ja kannattaa suositella nuorille, että ei ikinä elämässään liity mihinkään puolueeseen. Puolueeseen liittymisestä on useimmille pelkkää haittaa.
Ne ovat lupauksia vain sinun pienessä päässäsi. Todellisuudessa ne ovat tavoitteita joita yritetään viedä läpi muiden puolueiden kanssa yksissätuumin.
Poliitikot sanovat niitä usein lupauksiksi. Jos puolue ei pyri niitä kunnolla saamaan läpi niin sitten puolue vain kylmästi vaihtoon. Äänestämäänsä puoluetta voi vaihtaa jopa helpommin kuin vaihtaa paitaa. Puolueuskollisuus on aivotonta idiotismia.
Itsekin äänestin 5 eri vaaleissa 5 eri puoluetta. En usko puoluepolitiikkaan, joten yleensä äänestän henkilöä, en puoluetta.
Kannatetaan 👍
Pave vaan presidentiksi niin Suomi pelastuu. Pave on ainoa jolla on kokemusta, näiden muiden keltanokkien joukossa.
Pave on jo tosin niin kypsässä iässä eli ens kuussa 77 että painii Bideenin kanssa samassa sarjassa.
Väyrysen suvussa eletään vanhaksi ja järjen veitsi edelleen terävästi leikaten.
Paavo olisi paras ja turvallinen presidentti. Huonoina aikoina kokemus on valttia.
Minäkin kannatan Paavo Lipposta.
Kyllä nuo Paavot ovat jo menneen ajan ukkoja,joku järki.
Olen antirasisti ja muita parempi, persut haisee.
Ei kukaan Suomessa ole kiinnostunut enää poliitikoista paitsi Seiska-lehti. Miettikää nyt järjellä, sillä aidot äänestäjät ovat juuri siirtyneet tai siirtymässä ajasta ikuisuuteen. Jäljellä on vain Tinder-paneskelijoita ja heidän tai heidän TikTok-jälkikasvunsa älykkyydellä täytyisi valita maalle johtaja. Ei mitään toivoa. Tosi-Tv tunkee jo muutenkin joka paikkaan ja on viemässä jopa Maikkarin konkurssiin. Suomi on muuttunut, Suomi on mennyttä. Totuus se vain on. Ei ole enää väliä kuka johtaa, kun oikeasti ei johda kukaan.
Se on juuri näin kuin kirjoitit. 35 vuotiaat ja siitä alle ovat typerintä ihmisainesta mitä tämä planeetta on koskaan nähnyt ja tulee lyömään kirveellä omaan jalkaansa pahasti.
Kyllä pressan pitää ainakin olla armeijan käynyt.On muuten tumpelo ylipäällikkö.
Joten sivari Halla-aho ei siis käy. Tämä selvä.
Eikä homo-Pekka. He sentäs olivat reilusti sivareita mutta Aaltola lähti maasta pakoon.
Ei missään tapauksessa pressaksi miestä, joka on armeijassa kurmootettu nöyräksi tottelijaksi, joka on antanut riistää itseltään oman persoonansa ja sulautettu osaksi massaa. Sellaiseksi leuka rinnassa kulkevaksi, vähän kuin itseään jatkuvasti häpeäisi, eikä uskalla sanoa asioita suoraan.
Mistäs se nazi coccare aaltola oikein tupsahtikaan julkisuuteen?
Ja nyt muka pressa ehdokkaaksi?
Vetäkööt käteen 😂
Ei missään nimessä ainakaan identiteetti-kriisissä elävää johtajaa, koska se antaisi nykyiselle sateenkaari-nuorisolle sellaisen kuvan, että on sallittua olla erilainen, vaikka kaikki tiedämme mistä johtuu Suomen alhainen syntyvyys. Pois kaikki vapaamielisyys ja vanhan liiton kansa arvoineen takaisin. Vain siten saadaan Suomeen kuri ja järjestys.
Aikakonetta ei ole keksitty eikä Suomi voi palata 50-luvulle.
Kyllä se Orpo taisi sen keksiä, sen aikakoneen ja palauttamassa Suomen 30-luvulle.
Ei aikakautta tarvitsekaan.
Riittää palautta entiset arvot ja moraali.
Suomen eduskunta valitsi kuningasperheen reilu sata vuotta sitten. Sieltä pyydetään kuningas ja kruununprinssi ja jatketaan normaalia elämää normaalissa Pohjoismaassa, jossa kuningasperhe hoitaa edustuksen ammattimaiseen tyyliin ja ilman mitään järkyttävän kalliita vaaleja.
Tanskassa, Ruotsissa ja Norjassa kansa on hyvin tyytyväisiä siihen, että valtiota edustavat poliitikkojen lisäksi myös kuninkaalliset. Näin voisi aivan hyvin olla myös Suomessa. Kuningasperhe on jo kerran valittu.
Nimenomaan mukamas ihmeteltiin. Nimittäin se naisten pelko yksin liikkuessa ei todellakaan ollut uusi ilmiö 90-luvulla. Se nyt vain siinä heräsi tärkeäksi asiaksi, jos se sattui osumaan maahanmuuttovastaiseen näkemykseen. Sitä ennen se ei kiinnostanut, eikä se kiinnosta edelleen silloin, jos kyse on kantasuomalaisten miesten aiheuttamasta uhkasta. Silloin se on vain naisten höpötystä.
Suomi tarvitsee nyt joko Venäjä-vastaisen tai Venäjää pelkäävän Presidentin, jotta häntä kiinnostaa vain Suomen rajojen ja Suomalaisuuden puolustamisen ?
Olikos tietoa siitä, haluaako Mika Aaltola ulkomaalaiset kuriin Suomessa vai tonneittain lisää tulemaan leikisti töihin..
Juu "jokainen" suomalainen, eli perähikiän persukset jotka eivät ole ulkomaalaisten kanssa olleet tekemisissä muuten kuin pitsaa tilatessaan.
Taitaa siellä böndellä olla vaarallista jollei uskalla ulos mennä, taitaa olla puukkojunkkareiden seutua. Mutta täällä etelässä kyllä uskaltaa, mihin aikaan vain.
Kyllä. Täällä ei jää kitumaan.
Sellasta se maaseudulla on, puukko heiluu.
Jos P H voittaa vaalit se kertoo surullisen totuuden kaikille miksi Suomen syntyvyys on laskussa eli kaapista ulostulleita on jo liikaa. Naiset ovat menettäneet luontaisen lisääntymistarkoituksensa ja keskittyvät luomaan uria eli astuvat miesten varpaille yhä. Tämä johtaa lopulta suomalaisten sukupuuttoon eli katoamiseen. Jo nyt vauvoja syntyy enää lähinnä vain uskonnollisiin ympyröihin.
Ihmeellistä, että täällä kirjoitellaan että Aaltola ei ole sotkeutunut poliittiseen peliin. Ollut aikoinaan Usa:ssa mukana jopa Bushin presidentinvaalikampanjassa.
Tiedotustilaisuudessaan haukkui populistisesti muita ehdokkaita ja esitteli itseään ylivertaisena muihin verrattuna.
Toisten haukkuminen on juurikin politiikkaa.
Hänhän on vielä noviisi. Hänen kuuluukin harjoitella miten politiikan sisäpiireihin pääsee mukaan. Lopulta kaikki huijaa kansaa ja ryöstää rahaa. Ei Suomella ole enää muuta virkaa kuin poistaa köyhyys ajamalla ihmiset niin ahtaalle, että he lakkaavat lisääntymästä tähän jatkuvaan kestokurjuuteen. Työttömyys ei ole mikään ongelma tai tekosyy, jos töitä ei vaan ole enää, eikä niihin köyhiä ja kouluttamattomia palkata muutenkaan. Vain VIP-piiriläiset pärjää enää, elitisti piirit rikastuu entisestään ja köyhät köyhtyy. Myös keskituloiset pudotetaan nyt omakotitaloista vuokralle. Minkäs teet.
Toisten haukkuminen on huonoa käytöstä. Ei sillä saa ääntä.
Ei Aaltola haukkunut muita ehdokkaita, vaikka te puoluefanaatikot niin valehtettekin.
Aaltola sanoi lähtevänsä mukaan, koska muilta ei löydy näkemystä.
Tuo kommentti ei ole ylimielinen tai omahyväinen tai muiden haukkumista vaan lause, jonka kuka tahansa rehellinen ehdokas allekirjoittaisi omalta osaltaan.
Jokainen ehdokas lähtee ehdokkaaksi nimenomaan siksi, että omasta mielestään tuo parempaa näkemystä ulko- ja turvallisuuspolitiikkaan kuin muut ehdokkaat.
Aaltola kommentit ei olleet ylimielisiä, omahyväisiä eikä muita haukkuvia.
Kuka tahansa rehellinen ehdokas allekirjoittaisi omalta osaltaan samat puheet kuin Aaltola kertoi.
Jokainen ehdokas lähtee ehdokkaaksi nimenomaan siksi, että omasta mielestään tuo parempaa näkemystä ulko- ja turvallisuuspolitiikkaan kuin muut ehdokkaat.
Mitä ihmeen järkeä olisi edes lähteä ehdokkaaksi, jos ei omasta mielestään tuo parempaa näkemystä ulko- ja turvallisuuspolitiikkaan kuin muut ehdokkaat?
No etpä oo lukenu uutisia, jos et oo nähny hänen kommentteja. Ylimielinen ilme, jo karkoittaa. En äänestä, edes toisella kierroksella.
Riippuu varmaan ketä siellä toisella kierroksella on.
Hinurilla on ylimielinen ja epärehellinen ilme.
Joko hänellä on niitä ääniä ja tietääkö kukaan mistä näkee onko vaaditut 20 000 lähelläkään vielä ?
https://www.uusisuomi.fi/uutiset/nyt-tuli-vahvistus-mika-aaltola-lahtee-ehdolle-vuoden-2024-presidentinvaaleihin/cdbc26df-e31f-4619-bc07-8f0c1ced45e4
Jos vasta pari päivää sitten ilmoitti lähtevänsä ehdokkaaksi, niin tuskin niitä kannattajakortteja vielä on kerätty. Muutenkin kannattajakorttien määrä julkistetaan tavallisesti vasta keräysajan päättyessä. Niinistö viime vaaleissa oli muka puolueiden ulkopuolinen ehdokas ja onnistui keräämään yli 150000 kannattajakorttia. Saa nähdä pääseekö muut lähellekään samaa.
Varsinkin puolueiden ulkopuolisten itsenäisten ehdokkaiden kannattajakorttien määrä on kiinnostava. Heillä kun ei ole puoluekoneistoa tukenaan keräämässä kannattajakortteja.
Presidentinvaalit käydään vasta ensi vuonna.
Toivottavasti kaikkien ehdokkaisen äänisaalis on tällä hetkellä 0.
Sanot, että et ymmärrä politiikasta mitään. Jos rasismi on sinusta höpöä, et myöskään ymmärrä millaisille arvoille Suomi on rakennettu.
Onko Aaltola rasisti?
Älkää uskoko joutavia höpinöitä.
Ajatelkaa itse.
Pekka Haavisto on tullut toiseksi jo kaksi kertaa.
Ainoa syy miksi hän ei voittanut jo aikaisemmin on kaikkien tiedossa ja nyt hän on vuosien ajan osoittanut, ettei sillä syyllä ole mitään merkitystä hyvän viranhoidon kanssa.
Hän on ollut erinomainen ulkoministeri ja nyt olisi aika suoda hänelle se, minkä hän todellakin ansaitsee.
Ainoa syy, miksi hinuria ei ole valittu presidentiksi on, että äijä on kiero kuin korkkiruuvi. Epärehellisyys paistaa kasvoilta.
Ulkoministeriössä sivuutti laittomasti virkamiehen työtehtävistä:
"Perustuslakivaliokunnan ratkaisun mukaan Haavisto on rikkonut lakia, mutta syytekynnys ei ylity."
Liikenteessäkin törttöilee oman mielensä mukaan:
"Seiskan toimittaja ajoi Haaviston perässä Helsingin kaupungilla ja kuvasi videolle, kun Haavisto teki peräti kolme raskauttavaa liikennevirhettä: hän ei esimerkiksi pysähtynyt suojatien eteen pysähtyneen pakettiauton vierelle, vaan ajoi surutta ohi."
https://www.seiska.fi/kotimaa/paljastava-video-julki-pekka-haavisto-torttoili-liikenteessa/160683
Harakka oli aikoinaan vihreissä mutta nimenomaan hinuri savusti Harakan ulos puolueesta.
Tuollaista kieroilijaa ei missään tapauksessa pidä päästää Suomen tasavallan presidentiksi.
Miksi haavisto on tullut toiseksi? Siksi, että haaviston avulla on pelattu mm väyrynen pihalle.
Hyvä esimerkki nuorille. Mies joka lintsasi varusmiespalveluksen armeijan ylipäälliköksi !
Toivon entistä enemmän hänen voittavan.
Itsensä ja maamme vuoksi ja vielä siksi, että sinua ja kaltaisiasi v-------si oikein kunnolla, kunnes lopulta huomaisitte, että hyvin kävi.
Länsimaisen valtion ulkopolitiikka perustuu arvoihin, eikä se näin ollen juurikaan muutu henkilövaihdosten myötä. Tässä mielessä on sama onko ulkopolitiikkaa johtava presidentti Aaltola, Rehn, Haavisto tai joku muu. Haavistolla on ajankohtaisin käytännön kokemus alasta, mutta muilla on myös hyvät taustatiedot. Presidentillä on joka tapauksessa käytössään kokeneita neuvonantajia. Presidentin persoonallisuutta on vaikea päätellä julkisten esiintymisten pohjalta. Todellisuuden tietää vain lähipiiri.
Hinurilla on "kokemusasiantuntijan" osaaminen.
Kuten eräs psykologi aikoinaan totesi:
"Mikään ei ole niin käytännöllistä kuin hyvä teoria."
Hinurin kannattajat tietää, ettei hinurilla ole minkäänlaista teoreettista osaamista, joten nyt sitten kampanjoivat hinurin "kokemusasiantuntijuudella".
Mika Aaltolassa haiskahtaa niin pahasti mediakonsernien pakotus että vastustan ajatusta.
Aika vainoharhaista.
Mediakonsernit Suomessa on puolueiden kanssa symbioosissa.
Mediakonsernit tulevat tekemään kaikkensa Aaltolan kampittamiseksi.
Mika Aaltola on paras vaihtoehto presidentiksi. Ei ole ryvettynyt politiikan kiemuroissa. Olli Rehn olisi myös hyvä, asiallinen presidentti.
Mika on raikas lisä Suomen politiikkaan!
Sitä mieltä että Mika Aaltolasta saisimme hyvän presidentin. Myös Olli Rehn on asiallinen, hyvä presidentiksi.
Mika Aaltola on aika outo suurimmalle osalle suomalaisista, joten "pidellään hevosia" kunnes tiedämme hänestä eenemmän. Hän on ollutkin julkisuudessa aika paljon, mutta odottelemme kunnon haastattelua, jossa hän selvittelee muitakin ominaisuuksiaan, kuin ns. "ulkopoliittisen osaamisen". Miten on nuo muut henkilökohtaiset asiat? Joka kerta, kun on hänen kilpailijansa nimi ollut esillä, on kommenttikentät täyttyneet ehdokkaan sukupuolisella suuntautumisella. Miten olisi Aaltolan kohdalla esimerkiksi uskonnollinen suuntautuminen? yms.
Mutta kun on tietoa ja on taitoa. Eikös se riitä.
Ja rohkeuttakin on.
Tasavallan presidentti on (pitäisi olla) vahva mielipidevaikuttaja. Kaikki pienetkin ominaisuudet olisi kiva tietää ennen äänestystä. vaikkapa nyt tuo uskonnollinen suuntautuminen. Ettei esimerkiksi vastoin vakaumustaan äänestäisi jotain lahkolaista, tai jotain sellaista...
Media lobbaa valeprofessori H:ta, jonka meriitit ovat miinusmerkkisiä:
- Darfur-töppäykset, joilla sai potkut YK:lta.
- Virkamieslain rikkomiset.
- Keskeytetyt yliopisto-opinnot.
Minulle Mika Aaltola näyttäytyy peräkammarin poikana. Meni aika äskettäin naimisiin itseään miltei parikymmentä vuotta nuoremman naisen kanssa, joka jonkun naistenlehden haastattelussa ihmetteli, että, miksi Mika oli vielä poikamiehenä tuossa iässä, kun tapasivat. Niinpä.........
Suomi tarvitsee tavallisen ihmisen johtajaksi. Tohtori-koulutus riittää osoittamaan älykkyyden. Mika Aaltolan pitää voittaa nämä vaalit, jotta saqmme Heteron presidentin. Se on nuorisolle tärkeä malli, jotta sateenkaari yhteisö ei jatka leviämistään. Syntyvyys laskee sitä mukaan, mitä enemmän heihin liittyy porukkaa. Suomalaiset kuolee lopulta sukupuuttoon. On vain erikoisseksuaaleja sekä ulkomaalaisia eli ei Suomea enää !!
Niin tai sateenkaari-yhteisöön synnytään, eikä liitytä. Näin he ainakin itse uskoo, että homous ilmestyy jo sikiövaiheessa lapseen. Ottiko raskaana oleva sitten yhden lonkeron liikaa vai mitä lie. Jostakin niitä ilmestyy kuin sieniä sateella.
Niin ei kai sateenkaari-yhteisöön liitytä, vaan homoseksuaaliksi synnytään ?
Tuo on pelkkää roskapuhetta.
Sodomiataipumukset on pääasiassa kulttuurin tuotetta.
Terve kulttuuri estää tuollaisia taipumuksia kehittymästä.
Sairas kulttuuri kannustaa tuollaisiin taipumuksiin.
Olen huomannut, että sateenkaari ihmisillä on yleensä jokin traumaattinen kokemus taustalla. Esimerkiksi mies on raiskannut niin sen jälkeen luottaa seksuaalisesti vain naisiin, mikä ihan ymmärrettää. Minkäs sille voi, että miehet käyttää vehkeitään myös rikolliseen toimintaan.
Toinen on avioerot ja sen toisen sukupuoli roolin ja mallin puuttuminen perheestä kokonaan. Silloin tulee myös kaikkia panseksuaaleja mitä lie.
Äänestän Aaltolaa!
Ei. Kansikuvamies, viihtyy liiaksi ns, höpölehdissä ja medioissa. Hyvä ammatissaan, mutta menetti uskottavuutensa pusi-pusi lehtijutuissa.
Ainoastaan väpä (Väyrynen) kykenisi olemaan koko kansan presidentti joka ei lisäisi jännitteitä eri ryhmittymien välille suomessa?🤔🤨🙄
Itse äänestän aaltolaa kun se suututaa suomen putin faneja eli anoja ihan huolella. Väykkä taas edustaa putin mielisiä suomalaisia ja heitä on tosi vähän siksi väykkä ei pärjää koska suomessa on vähän putin kannatausta vain anot kannattaa.
Aaltola pressaksi! Se on hyvä tavoite!
Jos Aaltola valitaan, niin se on vähän kuin Ahtisaaren valintakin. Politiikassa ryvettymätön ehdokas, jolla on ulkopoliittista asiantuntemusta. No Ahtisaari nyt oli demarien ehdokkaana, mutta eiväthän demarit hänestä tykänneet, vaan pistivät pois jatkokaudelta.
Ahtisaarella oli selkärankaa sanomaan ääneen, että NATO on rauhan tae.
Aaltola on ainut vaihtoehto estää homoilu linnassa ja muissa edustustehtävissä.
Totta, koska Stubidoa en aio äänestää, vaikka puhuisi vielä kymmentäkieltä lisää…
Koska Stubidolla on ALLAAHIN ihmiskäsitys ja arvohja…
Kuten vihervasemmistolla ja Super Sannan demareiden muslimiveljeskunnallakin on sama ihmiskäsitys ja arvopohja kuin Stubidollakin!
Homo Pekka on taas ideologiansa vanki, vaikka ei välttämättä jaa näitä imaamimi Maherin ihmiskäsitystä ja arvopohjaa muun vihervasemmiston kanssa…
Haavistolle isis on tärkeä ja sellaisia on vain saatava lisää maahan. Vihreä siirtymä ottaa vallan.
Jaana kavonius ois parempi sillä on tukusukin tiimissä mukan tässä rouva viimisimia aateita mitä aikoo tehdä presidenttinä tosin kuulostaa että aikoo julistautua kyllä diktaatoriksi täää pitää sadaa valikeskuteluihn mukaan tulis ainakin viihdettä.
Minä pyrin virkamafian rikoksia paljastaen ehdottomasti presidentiksi enkä vaikene koskaan. Valtio, jonka päämieheksi pyrin, kaipaa juuri minunlaistani korjaajaa ja muutosvoimaa.
Tulevana presidenttinä rakennutan suomalaisella työvoimalla vankilat Niinistölle, Marinille, syyttäjille ja poliisivankiloita (joissa vain poliiseja vankina) ja koko virkamafialle ja autan konfiskoimaan rikoshyötynä koko verkoston omaisuuden eli myös Niinistön, Marinin, Kiurun, Tuppuraisen, Haaviston, Kukon, Rappen ja koko koplan koko omaisuuden. Rikoshyödyt palautetaan kansalle, jolle rahat kuuluvat. Toteutan myös Suomen eron EU:sta, Natosta, WHO:sta, koska Suomi on peruslaissa itsenäiseksi säädetty suomalaisten valtio eikä virkarikollisten rahastuskohde.
Tässä analyysi sydänkäpysestäsi Aaltolasta:
https://puheenvuoro.uusisuomi.fi/arnokotro/mika-aaltola-outo-tapaus/
Taitaa olla suuri rakkautesi.
Kun Aaltola vahvisti ehdokkuutensa 3.8. , alkoi likasangon heitto.
Nyt Arno Kotrokin liittyi loanheittäjien etujoukkoon kokoomuksen pää-äänenkannattajassa.
Kirjoituksessaan Kotro ihmettelee, kun on kuullut, että ihmisiä pörrää Aaltolan puhetilaisuuksissa kuin "kärpäsiä". -Siis kärpäsiä.
Onko Kotro turhautunut opettajan työhön?
Suomea ei voi mikään pelastaa enää. Orpon hallituksen työttömyysturvan heikennys tuo niin valtavan määrän avioeroja, itsemurhia tai perhesurmia, ettei mitään järkeä.
Mika Aaltola ei sovi mihinkään jukkisiin tehtäviin.. Hänhän "örise" rumasti niinkuin puhevikainen ois.Ei ole sopiva mininkään ELÄKKEELLE parempien tieltä.