Olen 25 vuotias nainen ja työelämässä

En voisi edes kuvitella tekeväni lasta nykysuomeen ja sen kurjuuteen enää,kaikki maksaa sairaasti ja koko ajan hinnat nousee.Säälin perheitä joihin on syntynyt lapsi, olette kusessa kunnolla.
37281
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 37

Vanhimmat

hintojen nousulle on looginen selitys. Korona aikaa printattiin perkeleesti rahaa ja maksettiin siitä kun ihmiset oleskelivat karanteenissa tuottamatta mitään yhteiskunnalle. Ukrainan sota energiakriiseineen pahensi ongelmaa. Palkat nousevat jossain kohtaa ja tilanne korjaantuu entiselleen. En usko, että mitään ylitsepääsemätöntä on tapahtunut. Vaikka olisi korkea asuntolaina, niin pankista saa myös lyhennysvapaita vuosia tarvittaessa.

Äänestä
  • Ongelma räjähti käsiin jo finanssikriisin aikaan 2008.

    Rahaa alettiin pumppaamaan markinoille hirvittävää vauhtia.

    Monet ihmiset ei ymmärrä, että valtava keskuspankkirahoitus inflaation kautta käytännössä köyhdyttää keskiluokkaa.

    Äänestä

Emme tarvitsekaan lisää pummeja.

Äänestä
  • Ei suomalaisia tarvita, matut hoitavat asiat tehokkaasti.

    Äänestä

  • Ei suomalaisia tarvita, matut hoitavat asiat tehokkaasti.

    Lisääntyvät estottomasti ja paljon

    Äänestä

  • Sinä riität.

    Äänestä

  • Anonyymi00004 kirjoitti:

    Ei suomalaisia tarvita, matut hoitavat asiat tehokkaasti.

    Me tarvitaan kaikki lapset.

    Äänestä

Suomalaislapset ovat turhia, matut sikiävät paljon tehokkaammin.

Äänestä

Ei ole omat lapsetkaan innostuneet tekemään lapsia ja olen sanonut että teette juuri niin kuin itse haluatte.

Äänestä
  • Pelko lamaannuttaa ihmiset.
    Juurettomuus ajaa lapsettomuuteen.
    Kun arvostaa sujukaan, niin haluaa lapsia.

    Äänestä

Ihan hyvin pärjää, kun ei ylivelkaannuta itseään.

Kaikki-mulle-heti-nyt -elämäntyyli vie turmioon.

Lapsia ei kannata kasvattaa pintaliitäjiksi.

Terveellä maalaisjärjellä ihminen voi viettää hyvää ja täysipainoista elämää myös inflaation keskellä.

Äänestä
  • Kuka voi ...

    Äänestä

  • Näin on.

    Äänestä

Oikea valinta. Tämä seutu ei maantieteellisestikään sovi asumiseen.

Äänestä

Uskovat kristityt temmataan ylös pian. Pienet lapset todennäköisesti pääsevät mukaan riippumatta äitinsä ja isänsä uskosta. Se tulee olemaan hirvittävä asia vanhemmille, joiden lapsi yhtäkkiä katoaa. Vauva häviää äitinsä käsivarrelta. Taapero isänsä autosta matkalla päiväkotiin. Nyt ei ole aika saada lapsia, vaan on aika uskoa Jeesukseen, niin ei tarvitse pelätä seitsemän vuoden ahdistuksen aikaa, joka tänne jääville seuraa.

Äänestä
  • Äläpä höpötteli. Mene uskovaisten hihhulien palstalle tempautumaan höperö.

    Äänestä

  • Sinut temmataan pakkohoitoon. Toivottavasti paranet harhoistasi ja lapsenomaisesta taikauskosta.

    Äänestä

YHTEISKUNNAN TÄYTYY OLLA PAREMPI OTTAMAAN VASTAAN LAPSIPERHEET.
10v urakka ohjelma neuvolat uudistaa ihmisläheiseksi LUOTETTAVAKSI
kaikki panokset käyttää kokonaisvaltaseen apuun koko perheelle.
kaikki minkä sijoittaa alkuun loppu on helpompaa ja halvempaa yhteiskunta voi
paremmin.

VEROTUS muuttaa vero prosentti laskea alas

aborttien teko lopetettava.

Äänestä
  • Milläs sinutkin elätetään jos ei veroja maksella.

    Äänestä

Älä sääli. Lapset ovat ihania. Aina on ollut huonoja aikoja ,tosi huonoja ,em sodan aikaan. Aina niistä esivanhemmat selvisivät. Tietenkin jos on negatiivinen asenne kaikkeen ,on vaikeaa.

Äänestä
  • Ja sen negatiivisen asenteen itseensä imeneet on suoli 24n vakituisia käyttäjiä. Onnekseni olen sellaiset siivonnut tuttavapiiristäni pois. Sellaiset myrkyttää elämän.

    Äänestä

kun yhteiskunnassa on kaikki niin kallista se kurjistaa elämää ja koko perhe
kärsii.
oikeuden mukaisinta on verotus kaikille sama lapsivähennys .

Äänestä

Niin nämä mammulat on suurperheitä mutta he käy edes töissä muuten
elävät ilmaiseksi.
kantasuomalaiset vähenee kallista elämä on.

Äänestä

Korjaan aloitustani
Olen 60-vuotias vanhapiika ja äänestän persuja.😹

Äänestä

joo kannattaa olla PS. valtikka on nyt heillä jotka alkavat uudistamaan
suomen kurjia oloja.

Äänestä

Silloin kun Suomi oli todella köyhä sodan jälkeen, ruoka kuponkien varassa kulkupelinä polkupyörä, syntyi Suomeen ennätysmäärä lapsia, joita sanotaan suuriksi ikäluokiksi. Nykysuomalainen ei tiedä kurjuudesta mitään sillä nykysuomalainen tahtoo olla sinkku ja vapaa, kierrellä muailmaa, omistaa talon, mersun ja kesämökin. Rima on korkealla kun näistä jotain ei saada on Suomi kurja paikka elää.

Äänestä

Onneksi mamut sikiää ja täyttää maan.

Äänestä

Todellisuudessa ei ole koskaan ollut niin hyvä aika tehdä lasta kuin nyt.
Mutta onhan se tietysti hyvä että luonnonvalinta kohdallasi toimii. Turhan valittajia meillä on jo riittävästi.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

En voisi edes kuvitella tekeväni lasta nykysuomeen ja sen kurjuuteen enää,kaikki maksaa sairaasti ja koko ajan hinnat nousee.Säälin perheitä joihin on syntynyt lapsi, olette kusessa kunnolla.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu