On hienoa että adventtikirkko suhtautuu nykyään suvaitsevasti homoseksuaalisuuteen ja naispappeuteen.
Adventtikirkko on hyvää vauhtia modernisoitumassa
11
276
Vastaukset
- Anonyymi
Ehkä sapattiopista luopuminen voisi olla seuraavana listalla...
- Anonyymi
Valheesi ei hetkauta.
- Anonyymi
On ihmeellistä, että 1800-luvulla adventtikirkon syntyaikaan naispastori pastoroi alkuadventistien edessä. Miksi adventtikirkon kanta naispappeuteen sen jälkeen on ollut niin kielteisen jyrkkä aina meidän aikaamme asti varsinkin täällä Suomessa, jossa pastoriksi naisia ei vieläkään haluta vihkiä? Muualla maailmassa monissa maissa adventtikirkon keskuudessa kun tilanne on jo paljon vapaampi ja naisia vihitään pastorin virkaan.
- Anonyymi
"vihitään pastorin virkaan"
Raamatusta ei löydy pastorin v i r k a a sen enempää kuin naisten tai miesten pastorin virkaan
v i h k i m i s t ä .
Omasta päästä on moiset virat ja vihkimiset keksitty. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
"vihitään pastorin virkaan"
Raamatusta ei löydy pastorin v i r k a a sen enempää kuin naisten tai miesten pastorin virkaan
v i h k i m i s t ä .
Omasta päästä on moiset virat ja vihkimiset keksitty.On se hienoa, kun Eriseurakirkot ja -lahkot keksivät omasta päästään juttuja, joista sitten saadaan seurakunnan sisälläkin aikaiseksi kiistoja ja kahtiajakoja "oikea- ja vääräoppisiin".
Raamatun valossa kaikki ovat vääräoppisia. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
On se hienoa, kun Eriseurakirkot ja -lahkot keksivät omasta päästään juttuja, joista sitten saadaan seurakunnan sisälläkin aikaiseksi kiistoja ja kahtiajakoja "oikea- ja vääräoppisiin".
Raamatun valossa kaikki ovat vääräoppisia."Raamatun valossa kaikki ovat vääräoppisia."
Jaa vai sinäkin siis ole vääräoppinen. No hyvä tietää, niin usko mitään, mitä kirjoitat. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
"Raamatun valossa kaikki ovat vääräoppisia."
Jaa vai sinäkin siis ole vääräoppinen. No hyvä tietää, niin usko mitään, mitä kirjoitat."Jaa vai sinäkin siis ole vääräoppinen. No hyvä tietää, niin usko mitään, mitä kirjoitat."
En voi olla vääräoppinen, jos en usko omasta päästä keksittyihin epäraamatullisiin oppeihin. Ateistikaan ei voi olla vääräoppinen.
Vain vääriin oppeihin uskovat voivat olla vääräoppisia.
Raamatusta ei löydy sen enempää nais- kuin miespastoreidenkaan virkoja, eikä niihin vihkimisiä, joten ainoastaan niihin uskovat voivat olla vääräoppisia eli siis lähes kaikki kristinuskovaiset.
- Anonyymi
Me adventistit uskomme Raamatun sanaan siinä, että nainen vaietkoon seurakunnan edessä ja PISTE. Nainen oli se, joka lankesi syntiin ja houkutteli vielä miehensäkin mukaan syntiin. Kirous on maailmassa naisen vuoksi.
"Ensinhän luotiin Aadam ja sitten Eeva, eikä petetyksi joutunut Aadam, vaan nainen antoi pettää itsensä ja rikkoi käskyn. Lasten synnyttäjänä hän on kuitenkin pelastuva, jos vain pysyy uskossa ja rakkaudessa ja viettää hillittyä, Jumalalle pyhitettyä elämää.” (1. Tim. 2:9.)
”Naisen tulee kuunnella opetusta, hiljaa ja kuuliaisena. Sitä en salli, että nainen opettaa, enkä sitä, että hän hallitsee miestä; hänen on elettävä hiljaisesti.” (1. Tim. 2:11-12)
Joka tätä Raamatun sanaa vastustaa, vastustaa Jumalalta saatua sanaa.
Maallistuminen on tässäkin asiassa räikeän silmiinpistävää kaikissa kirkkokunnissa.- Anonyymi
Sinä vääristelet Paavalin tekstin tarkoitusta. Hän puhuu Efesoksen seurakunnan naisista, jotka seurasivat vääriä opettajia. Lue molemmat Timoteus-kirjeet kokonaisuutena.
Raamatun mukaan kirous on maailmassa Aadamin synnin takia. Lue Room. 5:12-14.
Joten ei, ME adventistit emme usko niin kuin sinä.
- Anonyymi
Aloitus ei pidä paikkaansa.
https://www.adventist.fi/tietoa/julkilausumat/homoseksuaalisuudesta/ - Anonyymi
Emme hyväksy homoja, piste!
Homot eivät peri Jumalan valtakuntaa, kuten Sodoma sen meille osoittaa.
Lesbo muuttui suolapatsaaksi ja homot paloivat poroksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Klaukkalan onnettomuus 4.4
Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes1024457Yleltä tyrmäävä uutinen
Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/743821178- 1861052
Pakko kertoa mies
Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti1091032Sinä vain tulit elämääni
Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna83903Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?
Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.47901- 64891
Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.
Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk10847- 64846
Onko se niin
Että meillä molemmilla on niin isot egot ettei voi alentua myöntämään kuin tykkää toisesta64816