Minulla on useammassa yläetuhampaassa pienehkö, silmin nähtävä reikä aivan ienrajassa. Onnistuuko niiden paikkaus? Tietääkö kukaan?
Oma epäilykseni on, että reiät tulivat näkyviin, kun harjasin hampaita liian kovaa ja ikenet alkoivat vetäytymään.
Hammaslääkäriin pääsen vasta parin viikon kuluttua, mutta olisi huojentavaa kuulla, jos jollakin olisi vastaavasta kokemusta.
Pieniä reikiä ienrajassa
13
1414
Vastaukset
- Anonyymi
On aina ollut vetäytyneet ikenet. Kerran yhteen etuhampaaseen laitettiin ienrajaan paikka, vuosia sitten. Se lähti heti pois. Myöhemmin hampaasta lähti iso pala, joten nyt siinä on kruunu. Taas hammaslääkäri esitti että pitäisi laittaa ienrajaan paikka. Vähän epäilyttää jos se ei siinä pysy. En ole vielä tilannut siihen työhön aikaa.
- Anonyymi
Yleensä paikkaus onnistuu hyvin.
- Anonyymi
Onko omaa kokemusta vai luuloa
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Onko omaa kokemusta vai luuloa
On sekä omaa kokemusta että hankittua tietoa.
- Anonyymi
Onnistuu nykyisin ihan kaikki hammaslääkärissä,
- Anonyymi
Älä viitti, luettelenko omasta suustani jonne on mennyt yks auton hinta, on kusetusta, kiskontaa ja sähläystä. Auton hinta on tosin venyvä käsite, niitä kun on joka lähtöön. Mutta keskityn nyt mitä kysytään, eli ienrajapaikkaan. Se ei pysynyt paikallaan kuin pari viikkoa ja jäljellä oleva kohta onkin sitten paha kun sitä on jo porattu että paikka pysyisi.
Sen tiedän on ainakin kahdenlaista liimaa hammaslääkärillä, huononpaa ja parempaa, kuulin kun lääkäri ja avustaja puhuivat siitä, Toiseen paikkaan ymmärsin että minulle pantiin parempaa. Olen esimerkillisesti huolehtinut ja pessyt hampaitani, siitä saan usein kiitosta. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Älä viitti, luettelenko omasta suustani jonne on mennyt yks auton hinta, on kusetusta, kiskontaa ja sähläystä. Auton hinta on tosin venyvä käsite, niitä kun on joka lähtöön. Mutta keskityn nyt mitä kysytään, eli ienrajapaikkaan. Se ei pysynyt paikallaan kuin pari viikkoa ja jäljellä oleva kohta onkin sitten paha kun sitä on jo porattu että paikka pysyisi.
Sen tiedän on ainakin kahdenlaista liimaa hammaslääkärillä, huononpaa ja parempaa, kuulin kun lääkäri ja avustaja puhuivat siitä, Toiseen paikkaan ymmärsin että minulle pantiin parempaa. Olen esimerkillisesti huolehtinut ja pessyt hampaitani, siitä saan usein kiitosta.Olet poikkeustapaus. Yhden tapauksen perusteella ei kuulu yleistää koskemaan kaikkia.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Olet poikkeustapaus. Yhden tapauksen perusteella ei kuulu yleistää koskemaan kaikkia.
En halua ystävieni hampaita täällä vatvoa.
- Anonyymi
Hammaslääkäri joskus korjatessaan reikiä painaa ikenen "paenneeksi" välineillä voidakseen operoida myös ikenen alta.
Itselleni on tehty näin joskus vuosia sitten ja ikenet ovat vuosien varrella palanneet takaisin omille paikoilleen vaikka joskus kaverini sanoi operoitua hammastani "megatoniseksi". - Anonyymi
Minulla vetäytyi kulmahampaan ien aivan kamalasti ja siihen tuli reikä. Paikattiin ja hyvin on pysynyt. Käyttivät jotain uutta tekniikkaa.
- Anonyymi
Kiitos kaikille vastanneille! Hivenen sain toivoa, että minunkin reiät pystyttäisiin paikkaamaan. Jos jollakulla on vielä kokemusta, niin erittäin mielelläni lukisin! Ap
- Anonyymi
Ei kannata paikkauttaa ienrajan pikkureikää jos väri alkanut tummua reikiintymisen pysähtymisen merkkinä, kolon muoto ei estä riittävää päivittäistä harjalla puhdistusta ja reikää ei koe itse häiritsevän epäesteettiseksi.
Jos paikataan, niin ei ehkä pysy paikallaan ja onkin sitten paha kun sitä on jo porattu että paikka pysyisi. Voi myös jäädä likaa keräävä pykälä, osoittautua väärän väriseksi tai ilmetä pitkittynyttä kylmän ja viiman arkuutta. Kyllä nämä monesti myös onnistuu ja pysyy. Kokeile ensin yhteen hampaaseen ja pyydä sitten muihinkin jos toteat hyväksi.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 406953
- 323928
- 453300
- 402909
- 172686
- 372228
- 162186
- 412133
Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...
Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons482067- 392000