kannattaisi tehdä välittömästi.
kauhavan pakkoliitos Lapuaan
Anonyymi-ap
23683
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 23
Vanhimmat
Lapualaiset vajakit taas provoomassa, mitäs me Kauhavalaiset nyt ollaan tehty? Meillä on puukoot tupes, mutta jos rupiat oikee ärsyttäväksi niin äkkiäkös ne poiskin kaivetaha
Mee Alahärmäläästen kans syömää powerparkkii hattaraa tasapää
Lapualaiset ovatkin äveriästä porukkaa ja varsin asiallisia verrattuna kauhavan sosialisteihin. Lapualaiset on aina tervetulleita Alahärmään.
Lapualaiset äveriäitä ;))) samanlaisia persaukisia ku muutkin ep-n pikkupaikkakunnat. Lapuaa ei kunta liitoksiin ole tainnut tähänkään asti huolia kukaan. "Koittavat" itte pärjäillä. Mikäs siinä, mutta ihmetyttää mikä Kauhavas nyt yhtäkkiä rupes kiinnostamaan?
Kyllä voidaan aloittaa neuvottelut, onko raakat myötäjäiset tieros? Me annetaan kuus vuohta, kilo rintasokeria ja pakka hyvää hamekangasta, tulee varmaan tarpeehi (ainaki se hamekamgas)
Me annetaan pikkupalomies kilohintaan. Ehtona se että ei myrkytä enää aluetta enempää
Kauhavan miehille hamekangas kuuluu. Eritoten kepulaisille . Erottivat hyvän kunnanjohtajan epämääräisten huhujen takia. Apupoikana häärivät kokoomuslaiset.
Lapuan tasapäät taas kaljapöhnos kirjoitteloo.Sukuavioliittojen hedelmiä......
Jos kilohinta olis vaikka -10€/kilo Lapualaiset nettoais sen 150-200€. Luulen että löytyy kymmeniä jokka sen maksaas eli lapualaaset sais varmaan 2000-5000€ puhdasta rahaa. Ottakaa ja viekää ihmeessä. 😂😂😂😎
Alahärmälääset täällä olevana fiksuja.Esiintyvät lapualaasina
Ei, kyllä me ns. Kanta-kauhavallakin haluamme että perhe palopelle muuttaas pois. Salaoja, ym routarempat alkaa riittää kuntalaisten maksettaviksi.
Lapua on pian osa Kauhavaa.
Jos Lapua huolii kauhavan niin olkaa hyvät vaan.
Kauhava on etelä pohjanmaan pohjoisosan keskus, Lapua ei oo mitään, eiköhän se mee niinpäin että Lapualaiset liitetään Kauhavaan jos niin käy, että sellainen päivä koittaa. Mutta oletta kaikinpuolin tervetulleita, ei siinä mitään. Lapualaiset on ihan ok! Työteliästä porukkaa, niinkuin mekin.
Lapualaiset voi liittyä Kauhavaan halutessaan, mutta en näe siinä liitoksessa mitään järkeä. Onhan meillä Kantakauhavalla asiat paremmin kuin teillä, mutta ei niin paljon paremmin että se Lapualaisia mitenkään hyödyttäisi. Mikä kyt on tullu? Onko jotain mitä meidän pitäisi tietää
Lapualla on herätty huomaamaan että kirstu tyhjä, vaikka ei se meilläkään täynnä ole.
Voi voi ja lämmin leipä..Kauhavalla asukasluku alenee. Edes leveää tietä kannata vetää tänne asti.
No meillä on omasi pitäjäs riittävästi töitä kyllä teillekki asti. Pakko tehdä teille leveämpi tie Seinäjoelle ku siellähän te töissä kuljette ja viime kuuleman perusteella lääkärissäkin.
Ja kaupassa käyvät, ja vaatteensa ostamas
Ja autot, rakennustarvikkeet jne. Onko Lapualla vielä ruokakauppa?
Siellä oo ku homoja jotka paukuttaa tuhkaluukkuhu omia lähisukulaisiaan, joka vuosi Lapualais miehet marssii porukalla ku ne järkkää pridekulkueen.
Ei haukuta Lapualaisia enää tällä palstalla, meillä on ollut hyvät suhteet sinne aina. Tälläisiin turhiin provoihin on turha lähteä mukaan.
Ja mitä olen puhunut heidän kanssaan kuntaliitoksista, niin ei tunnu olevan Kauhavan suunta ensimmäisenä mielessä. Kauhavalla väestö on jo nyt liika laajalla alueella heidän mielestään.
Onko se ihmekään. Lapualla on varsin iso keskusta, jossa suurin osa lapualaisista asuukin, ja jossa on monenmoista kauppaa ja palvelua saatavilla. Jos lähdet Lapualta vaikka Kauhavan keskustaan, niin ensimmäisenä tulee ajatus että oliko tää muka tässä, eikö täällä tosiaan ole muuta. Sitten jos ajat Yli tai Alahärmään, niin fiilis on sama kuin "my summer car" -pelissä, ohoi, missäs on se kylän ainoa kauppa, ja onko se auki. Näin.
Kyllä joka paikasta väki ruukaa mennä aina kirkkaampiin valoihin päin, kuten Seinäjoelle jne. Harva lähtee kaupungilta metsäkyliä kohti, muuta kuin marjastamaan.