On luonnollista kaikissa maissa että tyystin erilainen yksilö paikallisväestöön nähden on jonkin asteinen kummajainen, jota oudoksutaan. On kohtuuntonta olettaa että musta valkoisten joukossa tai päinvastoin, saisi muitta mutkitta yhtä helposti seuraa viereensä bussin penkille kuin valtaväestön edustaja. Iltapaskat ja Pravda näkee tässä rasismia.
On yhtä lailla normaalia että esimerkiksi somalialainen koneinsinööri työnhakijana herättää enemmän kummastusta kuin tamperelainen vastaava. Kuka Suomessa tietää mitään jostain somalialaisesta koulutuksen tasosta? Mitä somalialainen insinööri osaa ja kuinka osaaminen on sovellettavissa EU-maassa vimassa oleviin standardeihin?
Jokainen omilla rahoilla ja omavelkaisella yritystään luotsaava haluaa minimoida yritystoimintaan liittyvät riskit. Tästä syystä kehitysmaista tulleen ulkomaalaistaustaisen on vaikeampi menestyä työnhalutilanteessa. Kyse ei ole rasismista. Jos somalialaistaustaisella koneinsinöörillä on tamperelaista vastaavaa paremmat meriitit, somalialaistaustainen voi tulla valituksi siinä missä tamperelaistaustainenkin. Meriiteistä pitää olla uskottavat paperit, jotka on voitava varmistaa.
Kaikki rasismiksi väitetty ei ole rasismia
16
372
Vastaukset
- Anonyymi
Rasismiin liittyy vahvasti etninen tausta. Rasismi on eriarvoista kohtelua perustuen etniseen taustaan. Kaikki eriarvoinen kohtelu ei siis tietenkään ole rasismia.
- Anonyymi
Juurikin niin. Rasismi on yhdenlaista syrjintää, mutta kaikki syrjintä ei ole rasismia.
Syrjintä sinänsä on ikävää, tuomittavaa, joskus jopa laitonta, mutta ei silti täytä rasismin tuntomerkkejä. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Juurikin niin. Rasismi on yhdenlaista syrjintää, mutta kaikki syrjintä ei ole rasismia.
Syrjintä sinänsä on ikävää, tuomittavaa, joskus jopa laitonta, mutta ei silti täytä rasismin tuntomerkkejä.Hyvä esimerkki on ikärasismi, joka ei ole oikeaa rasismia, kun eriarvoinen kohtelu perustuu siinä ikään, eikä etniseen taustaan/rotuun. On siis väärin puhua ikärasismista, vaan pitäisi puhua ikään perustuvasta syrjinnästä, eli ikäsyrjinnästä.
- Anonyymi
Miks hallitus painottaa että mamujen pitää tuntea olonsa turvalliseksi. Suomalaiset wi tunne oloa turvalliseksi. Rasismitiedon anto on pötypuhetta. Raiskaus ryöstö. Näitä mamut rakastaa. Näinkö rasismi häviää heh hehhhh. Suomesta ulos.
- Anonyymi
on tällä hetkellä venäläisten syrjintä rasismia ??
- Anonyymi
Onhan se, mutta se on sitä parempaa rasismia, josta edes RKP ei ole huolissaan. RKP:lle kelpaa mainosti myös vietnamislaisten orjuuttaminen Näpiössä. Ihmiskauppa on RKP:lle ihan ååkåå.
Myös eläinten oikeuksia voidaan polkea aina kun se polkijalle sopii. Puhutaan ihan yleisesti vieraslajeista, mutta ihmisistä ei saa puhua samalla tavalla, vaikka on päivänselvää että ihmissä on lajityyppejä ihan samalla tavalla kuin eläimissäkin. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Onhan se, mutta se on sitä parempaa rasismia, josta edes RKP ei ole huolissaan. RKP:lle kelpaa mainosti myös vietnamislaisten orjuuttaminen Näpiössä. Ihmiskauppa on RKP:lle ihan ååkåå.
Myös eläinten oikeuksia voidaan polkea aina kun se polkijalle sopii. Puhutaan ihan yleisesti vieraslajeista, mutta ihmisistä ei saa puhua samalla tavalla, vaikka on päivänselvää että ihmissä on lajityyppejä ihan samalla tavalla kuin eläimissäkin.Rasismiin kuuluu usein se, että omaa ryhmää pidetään parempana kuin toisten ryhmiä.
Esim. RKP n ryhmäläiset pitävät omia ryhmäläisiään parempina kuin jotain muita.
Rasismi aiheuttaa eriarvoistumista ja vahingoittaa sen kohteiden lisäksi koko yhteiskuntaa. Rasismia käytetään vallan välineenä. Huom. Kaikenlainen syrjintä kuuluu tähän ryhmään.
- Anonyymi
Onhan olemassa ikäsyrjintää ja sukupuolisyrjintää joita ennen kutsuttiin myös esimerkiksi ikärasismiksi. Syrjintää kuitenkin, mutta nykyään vain lievempi ilmaus.
- Anonyymi
Kaikki syrjintä ei ole rasismia. Ikäsyrjintä on väärä termi, jos siihen ei liity rotu tai etninen tausta mitenkään. Oikea termi on ikäsyrjintä.
- Anonyymi
Miksi irtisanodumme rasismista. Eikö samalla voitais irtisanoutua kaikesta muustakin pahasta. Alistamisesta, maalittamisesta, rikoksista, työsyrjinnästä ja muusta pahasta. Miksi vain rasismista?
- Anonyymi
huonoista palkoista, johtajien bonuksista, ylisuurista eläkkeistä,...
- Anonyymi
Työtovereiden kiusaamisesta, kaikenlaisesta syyttelystä, työrauhanrikkomisesta,
erilaisten arvojen syrjimisestä, henkilöön ja uskontoon kohdistuvasta vihasta.- Anonyymi
Syntyperäinen valkoihoinen suomalainen ei ole toiselle valkoihoiselle syntyperäiselle suomalaiselle rasistinen, vaikka syrjisi miten paljon.
- Anonyymi
Jos sinun oltava tekemisissä henkilön kanssa jonka tiedät olleen tekemisissä ryhmän kanssa joka harjoittaa korruptiota, uskonnon kautta vainoa, erilaisia perinteisiä syrjintämuotoja.
Siksi suhtaudut henkilöön varauksella mikä ei ole rasismia vaan täysin luonnollista ja oikein.
Ryhmästä tulleen on velvollisuus todistaa tarkoitusperänsä.
Todistus tapahtuu suullisesti tai kirjallisesti tai kumminkin. Tämän ymmärtäminen ei pitäisi olla vaikeaa.
Mutta näyttää olevan. - Anonyymi
Esim. ikärasismi ei ole oikeaa rasismia. Se on toki eriarvoista kohtelua, eli syrjintää perustuen ikään. Oikeaa rasismia se ei kutenkaan ole. Koko sana on takuulla mielensä pahoittajien keksimä asia.
- Anonyymi
Ikäsyrjintä olisi korrektimpi termi asialle.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit1136969KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3956657Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei663362Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521282909Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1092504Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään422057- 1251834
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro211697Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1821367- 741257