"Liitäntälaitteen poistaminen vaatii aina ammattilaisen." Höpsis pöpsis - helppo homma, kun katsoo vähän huolellisesti. https://www.iltalehti.fi/asumisartikkelit/a/b86e20e8-4216-42a4-93c4-dc0aae0529a3
Loistevalojen vaihto LEDeiksi:
Anonyymi-ap
31264
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 31
Vanhimmat
Liitäntä aitteen poistaminen on sähkötyötä. Ranella ei ole lupa muuttaa valaisimen rakennetta.
😋😍😋😍😋😍😋😍😋
🔞 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#17965608Y
🔞💋❤️💋❤️💋🔞💋❤️💋❤️💋🔞
Vaikka homma olisi helppo, vakuutus ei todennäköisesti korvaisi mahdollista lampusta aiheutuvaa vahinkoa.
Mistäpä sitä muistaa kuka asennuksen on tehnyt.
Nimim. savun hälvettyä tarkistetaan kytkennät
Ai hitsi eks se ollutkaan:
"Tarkastajan hälvettyä savustetaan kytkennät"!?
Halvemmaksi tulee itse tekemällä.
Ite ku duunaa ni saa mitä ansaitsee.
Paitsi jos akkuja alkaa itse kasailemaan kokeilumielessä.
Mikä vitun vaihtaminen!?
Ei toi direktiivi kiellä kun loisteputkien MYYNNIN, ei niiden käyttämistä! Joten kenenkään ei tartte vaihtaa yhtään mitään yhtään mihinkään!
Ilta*askat "osaa" :/
Totta mooses. Vanhanaikaista loisteputkea saa käyttää niin kauan kuin siitä valoa lähtee. Uutta samanlaista ei vaan sitten pysty enää ostamaan.
Höpöhöpö. Loisteputkitarkastaja aloitivat työnsä jo helmikuussa. Oli siitä tälläkin palstalla muistaakseni keskustelua. Sinulla on käynyt hyvä tuuri, jos eivät ole vielä luonasi piipahtaneet.
*trololoo*
Katosta tulee kolme johtoa, eli ruskea, sininen ja keltavihreä.
Miten kytken valaisimen?
Kaikki yhteen.
Meillä tulee katosta vain ruskea ja musta.
Paitsi se ke-vi kannattaa työntää siksi aikaa vaikka korvaan kun sitoo niitä 2 muuta piuhaa yhteen että on maadotettu.
Sit kun saa me 2 muuta sidottua yhteen niin vasta sen jälkeen laittaa sen kevinkin siihen samaan.
Ja sit käy vaihtamassa sulakkeen.
Jos vielä hengissä.
Sun pitää hommata kelta-vihreää sähköteippiä jolla muutat sen ruskean ke-viks. Se ei ole enää EU-standardien mukainen väri toi ruskea.
Mikä vitsi!:P LOL
(Ke-vi = keltainen - vihreä)
No shit, Sherlock!?
Ja mikä helvetti on yleensä toi "liitäntälaite"!? Ai se numuska mihin se putki väännetään kiinni, vai? No mihis se uus led-putki sit väännetään kiinni jos ton ottaa pois!? :D
Vai kuristinta vai sytkääkö toi tarkottaa? Nojoo sytkän voiki vääntää irti ei led-putket sitä tartte. Mut sen saa takuulla tehhä tavallinen pulluainenkin. Kuristin onki sit jo eri juttu. Mut ainaki omassa kylppärissäni led-putki meni ihan heittämällä vanhan loisteputken paikalle.
Mitään muutostöitä ei välttämättä tarvitse tehdä.
Vanha sytytin vaihdetaan "ledisytkään" ja uusi lamppu tilalle.
Jos kuristin poistetaan kokonaan, siihen tarvitaan ammattilainen.
Eihän ledi tarvii kuristinta, sen saa heittää jorpakkoon.
Miksi kuristin vaatisi ammattilaista?? itse poistin ja laitoin uuden valaisimen.
Ei. Eikä siitä ole mitään haittaakaan, joten antaa sen vaan olla. Ja mitään ledi-sytkää ei kyllä ole olemassakaan.
Tai no. On mullakin sellai tupakansytytin missä on led-valo, mutta ...
Siksi, että se on laitonta.
- Ai että laittomasti ei saa tehdä helppoa hommaa oikein...tuossa taisi olla jokin logiikka???
Soittaa nyt ylikallis sähkömies kuristimen poistoa varten...huh..
No miks se kuristin yleesä pitäs poistaa? Ei se ole kuin jela, tai uudemmussa joku elwktroninen virranrajotin. Led-putki vie kummassakin tapauksessa niin vähän virtaa että kumpikaan tyyppi ei vaikuta sen toimintaan sen pätkän vertaa.
Se nyt on vaan luvanvaraista hommaa. Itse kannat vastuun jos jotain kärvähtää.
Ei poistamisella mikään kärvähdä.
Ledit menevät vaihtoon kun tulee laser
https://qz.com/146761/forget-led-bulbs-the-future-of-interior-lighting-is-lasers
Varmaan paljon energiatehokkaampi kuin led?
Voihan sitä valoa toki tuottaa vaikka ydinreaktorilla, mut aika harvalla on siihen varaa.