Hän on Jumala eikä hänessä siksi ole mitään muutosta, ei vaihteen varjoa.
Jaakobin kirje 1:17
"Jokainen hyvä anti ja jokainen täydellinen lahja tulee ylhäältä, valkeuksien Isältä, jonka tykönä ei ole muutosta, ei vaihteen varjoa."
Johanneksen evankeliumi 14:9
"... Joka on nähnyt minut, on nähnyt Isän... "
Aikamuodot Raamatussa ovat tärkeitä:
Roomalaiskirje 4:25
"... joka on alttiiksi annettu meidän rikostemme tähden ja kuolleista herätetty meidän vanhurskauttamisemme tähden."
Jeesusta ei ainoastaan annettu alttiiksi vaan hän on alttiiksi annettu. Se on iankaikkisesti pysyvä tila jossa meidän Herramme on, alttiiksi annettuna meidän rikostemme tähden. Niinkuin hän myös on herätetty ja elää iankaikkisesti ja on Jumalan oikealla puolella:
Roomalaiskirje 8:34
"Kuka voi tuomita kadotukseen? Kristus Jeesus on se, joka on kuollut, onpa vielä herätettykin, ja hän on Jumalan oikealla puolella, ja hän myös rukoilee meidän edestämme."
Jeesus on kuollut, herätetty, Jumalan oikealla puolella ja myös rukoilee meidän edestämme, tätä kaikkea samaan aikaan. Ei hän muutu koskaan.
Johanneksen evankeliumi 1:29
"Seuraavana päivänä hän näki Jeesuksen tulevan tykönsä ja sanoi:'Katso, Jumalan Karitsa, joka ottaa pois maailman synnin."
Jeesus, Jumala, pysyy loppuun asti ja iankaikkisesti Karitsana:
Johanneksen ilmestys 22:3-4
"Eikä mitään kirousta ole enää oleva. Ja Jumalan ja Karitsan valtaistuin on siellä oleva, ja hänen palvelijansa palvelevat häntä, ja näkevät hänen kasvonsa ja hänen nimensä on heidän otsissansa."
Heprealaiskirje 13:8
"Jeesus Kristus on sama eilen ja tänään ja iankaikkisesti."
Jeesus ristiinnaulittiin iankaikkisuudeksi.
9
603
Vastaukset
- Anonyymi
sadut jatkuu kirjoitusten muodossa , aku ankkakin on ikuinen
- Anonyymi
"Satukirja" puhui aikamatkustuksesta ennenkuin ihmiset keksivät kirjoittaa satuja aiheesta. Tiedekin pohtii sitä minkä Raamattu ilmoittaa Jeesukselle mahdolliseksi:
https://www.msn.com/en-us/news/technology/time-travel-through-wormholes-now-possible/ar-AA1eOEb0
Hupsistakeikkaa. Miten se nyt näin meni, että vanha Raamattu ehti ennen tiedemiehiä?
2 Tessalonikalaiskirje 1:7
"Herra Jeesus ilmestyy taivaasta voimansa enkelien kanssa ... "
Johanneksen evankeliumi 8:58
"Totisesti, totisesti minä sanon teille: ennenkuin Abraham syntyi, minä olen." - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
"Satukirja" puhui aikamatkustuksesta ennenkuin ihmiset keksivät kirjoittaa satuja aiheesta. Tiedekin pohtii sitä minkä Raamattu ilmoittaa Jeesukselle mahdolliseksi:
https://www.msn.com/en-us/news/technology/time-travel-through-wormholes-now-possible/ar-AA1eOEb0
Hupsistakeikkaa. Miten se nyt näin meni, että vanha Raamattu ehti ennen tiedemiehiä?
2 Tessalonikalaiskirje 1:7
"Herra Jeesus ilmestyy taivaasta voimansa enkelien kanssa ... "
Johanneksen evankeliumi 8:58
"Totisesti, totisesti minä sanon teille: ennenkuin Abraham syntyi, minä olen."aika kulkee eteenpäin , raamatussa lukee ihmiset sanoivat uskovaisten hakeneen jeesuksen ruumiin yöllä haudasta , MIKSI NÄIN SANOTTIIN SILLOIN 🤣
- Anonyymi
os eläin sekaantuu eläimeen niin miten se olisi tuomittavaa?
Mutta jos hihhulit selaantuvat lampaisiin niin eikö se ole rikos?- Anonyymi
Ei se olisi jos ateistit olisivat lakien säätäjinä. Jos ihminen on apina, katoaa kaikki pohja moraalilta. Ainoa syy millekään moraaliselle standardille on Jumala. Jos paha ei ole tuomittavaa niin Putin ei tee mitään väärää.
Ja koska et tosiaan Jeesusta huoli standardiksi olet eläimiinsekaantujiin verrattavissa siksi että olet samassa asemassa Jumalaan nähden kuin he. Tuohan oli Suomessa yleistä ennenkuin Kristinusko tänne rantautui, sekaantuminen siis.
- Anonyymi
Taitaa olla hihhuleilla yleista vieläkin.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit1116916KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3886577Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei653317Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521282869Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1082460Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään351940- 1251834
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro211697Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1821367- 741257