Mitä mieltä palstalla ollaan ateistisista harrastekerhoista? Miksi palsta-ateistit vastustavat ateistien yhteistä harrastetoimintaa?
https://thehumanist.com/features/interviews/a-conversation-with-reason-riders-atheist-motorcycle-association/
https://thehumanist.com/features/interviews/a-conversation-with-reason-riders-atheist-motorcycle-association/
Vastaukset 18
Vanhimmat
Kannatan lämpimästi ateistisia moottoripyöräkerhoja koska muut kerhot ovatkin kristillisiä kuten esimerkiksi Helvetin enkelit. On hyvä, että ateistitkin voivat moottoripyöräillä ja tuntea samalla psykologista turvallisuutta niin, ettei kristityt Helvetin enkelit jatkuvasti kiusaa ja painosta.
Moottoripyörä kulkee oikein hyvin ilman jumalaa ja humalaa.
Vain pappi ja pakki puuttuu.
Aika monella moottoripyöräilijällä on melkoinen pakki...
/ Vain pappi ja pakki puuttuu. /
Eräs pappi Lapissa oli ollut GR-porukassa.
Kertoi törmäilleensä poronkin kanssa
GR-kokoontumisajoon mennessään.
Sanoi että hirvelle ei moottoripyörämies pärjää.
🏍️🏍️🏍️🏍️🏍️.............. 🏍️🏍️🏍️🏍️
Teitpä taas tällaisen aloituksen, mutta et vastaa aikaisempien aloituksiesi tuottamiin kysymyksiin. Eivät tainneet mennä haluamaasi suuntaan...
En ymmärrä mistä puhut
𝗘𝗡𝗞Ä 𝗢𝗟𝗘 𝟰𝗚𝟯 𝗞𝗨𝗞𝗔 𝗘𝗗𝗘𝗦 𝗟𝗜𝗘 𝗧𝗘𝗜𝗗Ä𝗡 𝗘𝗡
𝗔𝗠𝗘𝗡 𝗜𝗦Ä 𝗧𝗔𝗜𝗩𝗔𝗜𝗡𝗘𝗡
T. AVAAJA
Et olekaan se henkilö, jota tarkoitin...
Kristityillä on moottoripyöräevankelistoja,,
esm. GR - Gospel Riders.
Tunnen muutamia.
Ateistit voisivat levittää ateistista ilosanomaa
AR - Atheistic Riders -toiminnalla.
Esimerkki aloituksessa oli siksi, että ateismi yhdistää ihmisiä monien eri teemojen alle harrastamaan ja jakamaan. On hyväntekeväisyyttä, on tapahtumia jne. jne..
Samalla haluttiin myös tietää, että miksi esim. palsta-ateismissa kielletään se, että ihmiset kokoontuvat eri teemoilla, myös ateismin alla yhteen ja tekevät? Esimerkki ateistisesta yhteistyöstä ja järjestöstä sattui vain tällä kertaa olemaan moottoripyörä toiminta.
"ateismi yhdistää ihmisiä monien eri teemojen alle harrastamaan ja jakamaan."
No ei yhdistä, tollo. Ateismi on ihmiskunnan pienin yhteinen nimittäjä. Se on synnynnäinen ja normaali olotila. Kaikki ovat ateisteja 99,999% jumalien suhteen. Kyllä se moottoripyöräily tai postimerkkien keräily vetää sen porukan yhteen eikä ateismi. Eihän kukaan ala keräämään postimerkkejä tai osta moottoripyörää kun ateismi vetää niin saatanasti puoleensa ateistisessa postimerkkikerhossa tai moottoripyöräkerhossa. Valot päälle nyt idiootti 😁😁😁
En näe mitään tarvetta sulkea ihmisiä pois jonkun harrastuksen parista heidän uskontonsa vuoksi.
Koko ajatus kuulostaa aika kornilta.
Jos järjestäisimme uusateistisia kokouksia, missä keskustellaan uskon asioista, niin sinnekin toivoittaisin ateisti-ystävälliset uskovaiset sydämellisesti tervetulleiksi. Räyhääjät ja jankkaajat jättäisin noista pois, jos tarkoituksena on ylläpitää ateisteille sosiaalista toimintaa.
"Jos järjestäisimme uusateistisia kokouksia...."
Mielenkiintoinen sanonta: uusateistisia, uusateisti.
Joku sanoi (taisi olla venäläisiä jääkiekkoilijoita) uustovereiksi.
Onko palstalla uusateisteja vai pelkästään vanhan liiton miehiä? 😁
Palsta-ateistit ovat esittäneet, että esim. kristinuskoa harjoittavia teistejä pitäisi kuljettaa jonnekin ja poistaa heitä yhteiskunnasta. Ja samalla he kertovat, että he ajattelevat samalla tavalla islamista ja juutalaisuudesta. Ja tämä näyttää olevan ihan valtavirtaa ko. liikehdinnän parissa. Sulkeminen koskisi myös ihmisten opiskelumahdollisuuksia, johon teistejä ei haluta.
Ainoastaan harrastukset, opiskelu, historiantutkimus, kriittinen ajattelu ja yhteistoiminta ovat sellaisia asoita, että näitä palsta-ateistit paheksuvat keskuudessaan. Mielenkiintoista olisi tietää, mikä em. asioita harjoittavien kohtalo on ko. kultissa?
Kaikenkaikkiaan olemme tekemisissä tosi vaarallisen kultin ja aatteen kanssa, joka edustaa synkkiä kaikuja menneisyydestä, joiden ihmiset toivoivat jo kadonneen.
Pitäisikö sinun ottaa lääkkeet ja pitää hieman taukoa? Toissayönä kerroit, että sinulla on ollut skitsofrenia 30 vuotta.
Ateistien ampumaseura kiinnostaisi
Suosittelen liittymistä Lapuan työväen ampujiin.
Ateistit purjehtimaan !
Silloin ateisteille voisi kirkastua sama mikä selvisi SDPn kansanedustaja Jacob Södermanille hänen katsellessaan kaunista saaristomaisemaa. Hän totesi että: "ei tätä kyllä minkään kunnallisjärjestön päätöksellä ole tehty."
Tampereen vapaa-ajattelijat (= ateisteja)
käyvät purjehtimassa Näsijärvellä tms.
Mukaan vaan, ateistit !
Saunayhteisö tonttulakit lauteilla. Tottakai siiviläkauha päässä pääseekin sisään samasta syystä ja myös lämpöä riittää kun on siivilä kädessä. Sama siivilöi kuvaa sateistin maailman kuvaa ja mikään ei pala edes kuiva puu