Kun RKP:llä itsellään on ollut riveissään oikea rasistien rasisti , Axel Olof Freudenthal, joka harrasti rotuoppeja ja piti suomenkielisiä suomalaisia rodullisesti alempiarvoisina ruotsinkielisiin nähden.
Ruotsalainen kansanpuolue RKP pitää Freudenthalia henkisenä isänään ja on vuodesta 1936 lähtien Freudenthalin muistoa kunnioittaakseen jakanut vuosittain pidettävien puoluepäiviensä yhteydessä Freudenthal- mitaleita: Kultaisia, hopeisia ja pronssisia.
Viimeisin Freudenthal- mitali jaettin v. 2007 SDP:n Paavo Lipposelle ruotsinkielisen verovapaan säätiön 8000 euron rahalahjan kera.
Vaikka viime vuosina Freudenthal -mitaleita ei ole jaettukaan , tiettävästi RKP ei ole vieläkään sanoutunut irti Axel Olof Freudenthalin rasistisista opeista.
RKP:stä saaduilla eväillä Lipponen sanoi, että "on häpeä olla pelkästään suomalainen" ja että hän itse on " vähintäänkin kaulaan saakka ruotsalainen" ; olihan hän nuorena ruotsinkielisessä perheessä ollessaan oppinut ruotsinkielen.
Jos RKP jatkaa tuota rasismivouhotustaan, on RKP:n musta rasistimenneisyys perattava perusteellisesti juurimutia myöten.
Millä mandaatilla RKP esiintyy rasismin vastustajana ?
3
155
Vastaukset
- Anonyymi
Kiitos loistavasta kirjoituksesta!
- Anonyymi
No nyt on edes jotain lukenut Persu vauhdissa. Valitettavasti luonteesi pilaa oppimasi asioitten ymmärtämisen ja toimit kuin vain tyhmä Persu voi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?
Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.981535- 2091458
Ikävä on häntä
Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos59980Minkä kultakimpaleen
Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik31969Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K51757Helppo selvittää onko oma täällä
Laittaa yhden selvän kysymyksen ja jos kukaan ei osaa vastata, niin oikea ei ole täällä. Saa käyttää vapaasti hyödykse49735En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k40686Tykkäsit nainen
Aina eniten lähetyssaarnaajassa, muistan miten nautit!😎😚 meidän pitää päästä vielä kokemaan se.36685The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."
Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut4683Kerroppas nyt
M mies, että kenestä sinä oikein tykkäät, niin saadaan tämä asia muillekin selväksi 😉53682