Tällä hetkellä RKP jarruttaa tai jopa estää hallituksen toimintaa kertoessaan puheenjohtajansa suulla, etteivät välttämättä hallitusta tue. Vaihtoehtona heillä tosin olisi liittyä opposition rintamaan ja keskeyttää eduskunnan lomatauko. Näin kysymys saataisiin ratkaistua.
Kumma etteivät valtiosääntöoppineet ole ottaneet asiaan kantaa. Nykyinen tilanne arvannenkin haittaa lainvalmistelutyötä. Työhän menisi hukkaan jos hallitus pian kaatuu.
Voiko hallitukseen osallistua ilman totista näyttöä että näin myös tekee? Totinen näyttö mm. ilmaistaan tukena hallitukselle ja sen ministereille. RKP näyttää tällaisen ainutkertaisen etuoikeuden ottaneen ja saaneen.
Kumma etteivät valtiosääntöoppineet ole ottaneet asiaan kantaa. Nykyinen tilanne arvannenkin haittaa lainvalmistelutyötä. Työhän menisi hukkaan jos hallitus pian kaatuu.
Voiko hallitukseen osallistua ilman totista näyttöä että näin myös tekee? Totinen näyttö mm. ilmaistaan tukena hallitukselle ja sen ministereille. RKP näyttää tällaisen ainutkertaisen etuoikeuden ottaneen ja saaneen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Mitä tuollainen rillaajapuolue tekee hallituksessa? Ruotsalaiset ovat sortaneet suomalaisia satoja vuosia.
RKP:n Bide-Hana pitäs nakata Jo "Viallisena" pois !
- tai koko RKP ulos hallituksesta ja Kepu tilalle !
!
Hyvä kun sielläkin joku sanoo epäinhimillisille persunilkeille vähän vastaan.
Näköjään harmittaa suuresti. Syytäkin.
Kuolema suomelle.
Kerrankin maaottelussa Päivärintaa tönittiin.
Sen Henriksonni täysin vaikenee!!!
👹🏴☠️🤡
Hallituksessa työskentely ei tarkoita sitä, että pitää olla yhtä mieltä kaikesta. RKP kipuilee, syystäkin, sillä on tehnyt mieli pettää äänestäjäkunta ja paine kentältä ja puolueen sisälläkin kasvaa.
Toinen kipuilija on PS, jolla ei muuta mahdollisuutta ollutkaan kuin pettää osa äänestäjistään, kun oli kaksilla rattailla ratsastanut. Duunarit petettiin heti, ja nyt näyttää siltä, että rasistisiipi on valittu arvokkaimmaksi kannattajakunnaksi. Mahtaneeko Purra vielä jatkaa samaa harrastusta kuin Henriksson ja kulkea kertomassa hallituksenkaatoaikeistaan.
Olennaista on, onko tällä hallituksella mitään toimintakykyä? Kuukaudet vierivät, mutta saavatko nämä yhtään mitään aikaan?
RKP on vastarannan kiiski ja riitapukari -puolue.
Antakaa nyt jo "työrauha" tehdä onnettomista saippuaa!
RKP on juuttunut rasismiin.
Rkp on Suomen rasistisin ryhmä.
RUOTSALAISTEN VIHA KANTASUOMALAISIA KOHTAAN ON VANHAA VUOSISATAISTA PERINNETTÄ, KUTEN VENÄJÄÄKIN VASTAAN.
Ruotsi hyötykäyttö suomalaisia surutta.
Meitä oli "suurvalta Ruotsin" kansasta noin neljännes, sotaväessä kolmannes ja etulinjassa puolet.
Miten rkp:set voivat päättää ollako hallituksessa vai oppositiossa, kun eivät ole vieläkään päättäneet ovat suomalaisia vai ruotsalaisia. Kaksilla rattailla on vaikea ajaa kapeaa tietä vierekkäin.
Miksi RKP yleensäkään meni hallitukseen, jos heti seuraavaksi on
hallitustyötä vaikeuttamassa ja koko sen ohjelmaa vastaan?
Eiväthän muutkaan puolueet Vaadi ja syyttele, mikä oikeus tullaiseen
on RKP:llä? Menisivät oppositioon, kun kerran eivät pysty yhteistyöhön.
RKP voi lähteä hallituksesta kun nyt on tullut esiin sen rasismimyönteisyys. Sitten Orpo voi muodostaa uuden hallituksen demareiden kanssa ja kaikki on sitten taas hyvin. Persut mölisee oppositiossa ja persukannattajat myhäilee tyytyväisinä kuulemaansa. Mitään muuta iloa tosin eivät saa.
Rkp ja Ankkalampi kuuluu Pohjanlahden toiselle puolen.
en ymmärrä miksi r k p otti persut hallitukseen