Maksakirroosi?

Anonyymi-ap

Nuoren ihmisen juominen on pikkuhiljaa lisääntynyt siihen pisteeseen että nyt näyttää lopun olevan lähellä. Näkyviä oireita ovat valtava pömppövatsa, nilkkojen ja kasvojen turpoaminen ja punaiset kämmenet. Jos saa käsiinsä viinaa niin juo sitä kunnes taju lähtee, ei siis osaa lopettaa ollenkaan. Menee viinasta täysin sekaisin ja alkaa käyttäytyä todella vaarallisesti, kohteena oma itsensä sekä kaikki muut keitä kohdalle sattuu tulemaan. Joka ikinen kerta näyttää olevan näitä vaaratilanteita, on ihme ettei ole keneltäkään vielä henki mennyt. Pakkohoitoa ei varmasti nykyään saa näin ongelmalliselle ihmiselle vaikka mikä olisi. Käy myös säännöllisesti terapiassa muiden ongelmien vuoksi mutta sieltä ei näy mitään apua olevan tiedossa. Onko tässä mitään mitä voisi yrittää tehdä? Hirvittää katsella sivusta kun ihminen kulkee kohti varmaa tuhoa?

7

440

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Neuvot ovat vähissä, ainoa on se, että yrittäisi saada hänet pakkohoitoon.
      Ongelmana on se, kun nykyään yleensä täytyy jotakin tapahtua, ennen kuin asioihin puututaan, se on harmi.
      Kun on nuori ihminen vielä kyseessä, olisi kaikki mahdollisuudet ehkä saada vielä elämä järjestykseen.
      Tosin se, mitä kerroit hänen oireistaan, viittaa jonkinasteiseen jo tapahtuneeseen maksan vaurioitumiseen.
      Kun näkee läheisen, joka on vaikeassa tilanteessa, niin auttaisihan sitä vaikka kuinka, mutta keinot ovat vähissä, ja se juuri tekee asiasta kovin hankalan myös sivusta seuraajalle.

    • Anonyymi

      Vaarini aikaan kukaan ei ollut selvinpäin edes työaikaan. Ja viinatkin oli itsetehtyjä.

      • Anonyymi

        Niin se oli silloin ennen vanhaan.
        Paitsi tietysti monet olivat työaikaan selvinkin päin.


    • Anonyymi

      Niin, vielä lisäyksenä tuohon aloitukseen että tämä henkilö sekakäyttää lääkkeitä ja viinaa samanaikaisesti mistä menee täysin sekaisin. Näyttää vielä olevan oikein expertti kaikenlaisten lääkeaineiden suhteen joista onnistuu saamaan mahdollisimman vahingollisia yhdistelmiä. Selvin päin ei halua olla nykyään enään ollenkaan ja tekee parhaansa että pääsee humaltumaan kaikkia keinoja hyväksikäyttäen. Mitään neuvoja tai ehdotuksia ei hyväksy vaan kääntää aina kaikki argumentit niin päin että hänellä ei ole muuta valintaa kuin juominen, kurjan elämänsä takia.

      • Anonyymi

        Jotenkin niin tuttua tekstiä, olin itse nuorena samanlainen " sekopää ".
        Usein asiat voivat mennä liian pitkälle, sattua jopa jotain ikävää, ennen kuin tulee stoppi.
        Minun tapauksessa kaikki pysähtyi siihen, kun syyllistyin vakavaan väkivaltarikokseen.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Jotenkin niin tuttua tekstiä, olin itse nuorena samanlainen " sekopää ".
        Usein asiat voivat mennä liian pitkälle, sattua jopa jotain ikävää, ennen kuin tulee stoppi.
        Minun tapauksessa kaikki pysähtyi siihen, kun syyllistyin vakavaan väkivaltarikokseen.

        Jatkan vielä tuohon edelliseen.
        Elämä on kurjaa juuri siitä syystä, kun käyttää kaikkea sekaisin. Sitä ei enää itse ymmärrä siinä vaiheessa, kun on riittävän syvällä.
        Jos joutuu olemaan selvin päin, olo tulee todella kurjaksi, on itsesyytöstä omasta käyttäytymisestä, ongelmista, jne.
        Ulkopuolinen kun asiasta huomauttaa, alkaa suututtaa, koska tietää itsekin, ettei hyvin mene.
        Päihdeongelmainen osaa itse syyttää itseään, eli jonkun toisen sanomiset vain pahentaa omaa kurjuutta.
        Tuollaisesta tilanteesta ei yleensä pääse itse ja yksin irti. Kun on noin pitkälle ongelmat päässeet, tarvitsee kyllä apua ja tukea.

        Ei varmasti ole helppoa vierestä seurata. Olen itsekin jälkeenpäin ajatellut, ettei omaisillani taatusti ollut aikanaan helppoa, kun elin pahimpia aikoja.
        Kaikki on kuitenkin mahdollista, edessä voi olla hyväkin elämä, koskaan ei voi tietää.
        Toivotaan, että tuollakin nuorella on vielä mahdollisuus kaikkeen hyvään.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut = far-right Finns Party?

      Eikös tuo tarkoita, että persut ovat äärioikeistoa? "In 2023, Petteri Orpo, of the National Coalition Party, unseated M
      Maailman menoa
      82
      7443
    2. Demarilesbo synnytti lapsen

      Lapsen biologisella isällä ei ole mitään oikeuksia lapseensa. On pelkkä "luovuttaja". https://www.hs.fi/politiikka/art
      Maailman menoa
      204
      4724
    3. Opettaja teki pornoa sivubisneksenä

      Jännittävää nähdä, koetaanko tämä ihan normaaliksi ja toivottavaksi kombinaatioksi kasvatusalalla. Voi mennä hyvin kiinn
      Maailman menoa
      73
      4668
    4. Ei me olla sielunkumppaneita

      jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v
      Ikävä
      58
      4140
    5. HS - SDP valmistatuu MILJARDILEIKKAUKSIIN seuraavalla vaalikaudella!

      "Sdp:n uusi talous­ääni lupaa miljardien edestä leikkauksia HS-haastattelu|Kansanedustaja Joona Räsänen on Sdp:n puheen
      Maailman menoa
      71
      4137
    6. Persu ei ole koskaan päässyt Valkoiseen Taloon

      Eikä pääse. Jopa demareita siellä on käynyt, vaikka jenkkien vasemmistolaisin suuri puolue vastaa lähinnä Suomen kokoomu
      Maailman menoa
      33
      3639
    7. Porno-ope?

      Kaikenlaisia sitä nykyään Suomessakin on. Tai onhan niitä voinut olla aiemminkin, mutta ehkä paperilehtin aikakaudella e
      Maailman menoa
      62
      3062
    8. Sovitteko ulkonäöllisesti

      Oletteko kaivattunne kanssa sopivan näköinen pari? Semmoinen, suurinpiirtein yhtä hyvän näköisiä? Samanlainen olemus, ty
      Ikävä
      66
      2763
    9. Opettaja OnlyFansissa - Onko ihan OK?

      Onko mielestäsi ihan OK, että peruskoulun luokanopettaja on virka-aikansa ulkopuolella aktiivinen aikuisviihteen tuottaj
      Pori
      40
      1960
    10. Kaiken järjen ja logiikan voimalla

      Voin todeta nainen, että halusit vain sitä.
      Ikävä
      47
      1705
    Aihe