Kelan työttömyysetuuksista jopa 48 % menee vieraskielisille – Asiantuntija: "Hurjasti yliedustettuina!
Tarvitaanko lisää työntekijöitä ulkomailta?
Anonyymi-ap
48363
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 48
Vanhimmat
Heidän kulttuuriin ei kuulu työnteko. Se vapauttaa myös koulutuksesta ja töiden hakemisesta!
Koska ilmaista rahaa saa.
Joillakin on unelma Valtion varojen käytöstä hukkaputkeen?
”kula sina saada toita kun vaan yritat…”
Vain rasistit vaatii töihin menoa. Me olemme rasimiton maa.
Persun oma keksimä luku. Taas satuillaan täällä omia ilman mitään viitettä johonkin luotettavaan tilastoon.
Sitäpaitsi, jos persut ovat niin hyvätuloisia, kuin mitä täällä äskettäin väitettiin, niin miksi pitää nillittä työttömyysetuuksista tai itkeä veroja alemmas. Rahaahan on millä mällätä.
Koitahan tutkia medioita mitä ne sanoo asiasta, äläkä luule kaikkia persuiksi.
Tilastoja tutkia...
Avoimia tiedostoja kaikille.
"Maahanmuuttajanaisilla työllisyysaste jää tässä ikäryhmässä vielä paljon muita naisiakin alhaisemmaksi, noin 50 prosenttiin."
Persukaaliin ei mahdu, että jos tänne tulee luku- ja kirjoitustaidoton muuta kieltä puhuva turvapaikan hakija, niin ei häntä kukaan huoli töihin. Henkilön tätyyy opetella ensin välttämättömät taidot ja suomalainen kulttuuri, että työnteko voi onnistua.
Mikä tässä liittyy persuihin.
Mutta he tulevat tänne ainoastaan sosiaalitukien vuoksi. Ei heitä kielenoppiminen tai työnteko kiinnosta, siksi hän he ovat lähteneet kotimaastaan.
Ja milloinka mitään osaamaton on sitten valmis töihin hommiin?Raiskauksia ja rikoksia kuten huumeiden myyntiä ei kai vielä lasketa tuottavaksi työksi?
namako sitten niitä osaajia joita tuodaan, opeta ensi lukemaan.
joo+o, silla lailla sanoisi tarvajarvikin jos elaisi
🤔🤔🤔tyhmäkö olet, vai esitättekö.
Kuka muu on mamunirvanassa kuin Persut.
Sellähän puolueenne myy kaiken 💩 teille.
🤔🤔🤔 johtuisiko hallituksessa joka oli 2015, luvattiin asunnot, puolustusvoimat kantoivat heidän matkatavaratkin.
Samat puolueet eivät nähneet tarvetta puolustusvoimilla eikä poliiseilla koska leikkasivat heidän määrärahoja.
Se että persu osaa lukea ja ymmärtää lukemansa.
Siksi EIMAHDU KAALIIN että roudataan tänne luku-ja kirjotustaidottomia, jotka lisäksi elävät 600-luvun aatemaailmassa.
Tilanne olisi toinen, mutta 2015 oli sellainen hallitus joka otti 35 000 pakolaista joista suurin osa tuli Irakista.
Vihervassari ei haluakaan panna tämänlaista maahanmuuttajaa pakolliseen kielikouluun, pitäisi olla ehto sille että saa mitään tukia
Vihdoinkin !
Miksi tästä tulee vasta nyt … aloitus?
KESKUSTELUA KIITOS!
Mamutus on bisnes kokkareille.
Jättimäinen POWER AVATTIIN ITIKSEEEN . Kokoomusta vaalirahoittaneet vapaa muurarit ym. bisnes ihmimiset . Osaavat kärkkyä Vuosaaren / Itäkeskuksen sos.elättien rahankiertoa itselleen ! Tämän me kantaköyhät maksamme loppuneilla terv.hoidoilla ym. lisäkuluina!
PS puolueelle se takaa hölmöjen pysymisen äänestäjäkunnassa, vaikka vähän heiltä leikataankin.
Persut ovat innolla tukemassa Kokkareitten politiikaa.
On rasismia yrittää estää esim. afrikkalaisten maahanmuuttoa.
1900-luvun alussa vei siirtlaisvirta Suomesta Amerikkaan paremman elintason perässä. Nyt on siirtolaisvirta suuntautuu Afrikasta Eurooppaan paremman elintason perässä.
Reilu 100 vuotta sitten siirtolaisten kuului itse hankkia elintasonsa. Nyt on kehitetty SDP:n vaatimuksesta hyvinvointiyhteiskunta, joka hankkii siirtolaisille elintason, jos esim. siirtolaisten kulttuurinen tausta estää työnteon.
Kaikille kuuluvat universaalit ihmisoikeudet. Rasismi, luonnonsaastutus sekä taantumusvoimien rahariisto työväenluokalta on lopetettava vaikka pakkokeinoin (SDP:n tulevan puheenjohtajan Krista Kiurun sanoin: Jos ei hyvällä, niin sitten vaikka kepillä).
Yksipuolue on luonut Suomesta hyvinvointivaltion.
Nöyrä kiitos heille.
Sinuakaan ei raasu olisi ilman sitä.
Miksi niille maksetaan työttömyysetuutta?
Hyvähän se on jos ulkomailta tulee työntekijöitä eikä kelan elättejä.
Työntekijöitä tarvitaan. Siis työntekijöitä, ei työttömiä.
ja menolennolla kaikki ay.loiset sinne maastamme
Eihän se kätilökään tiennyt sinua ulosvetäessä, siltä tulee työtön.
Tukien ulkomaalaistaustaiset ovat viimeinen vihervasemmiston toive.
Eikö he olleet opposittiossa 2015 kun näitä otettiin 35 000.
katsovat missä maassa on parheimat sosiaali tujet ennen omasta maasta lähtöä,
Ei tarvitse katsoa 2015 hallitus julisti että täältä saa asunnon ja rahaa.
Paitsi ettei tuo keksitty luku voi pitää paikkaansa, persuksista on puolet työttömiä, niin silloinhan työttöminä olisi vain persukset ja ulkomaalaiset.
Oli ihan lehdessä lukemat alueittaan.
Aloituksesta on, yllättäen, strategisesti jätetty paikkakunnat pois. Kyse on Vantaasta ja Espoosta.
Onko ne ulkomaalaiset sitten Lapissa kasvattamassa poroja?
Persut kyllä työllistyy parhaiten kokoomuksen jäsenten kanssa... yli 90% töissä.
Mutta se ero on että kokkareiden kanbnattajat ovat valtiolla-ja kunnalla töissä.
Persut tekee tuottavaa työtä yksityisellä ja yrittäjinä, vaikka nyt pienyrittäjiä sorsitaan ihan täpöllä.
Suuryritykset pääsee helpolla, se on nääs se VEROSUUNNITTELU, ja rahat paratiisisaarille !.
Kotimaiset tuen saajat ovat jo enemmän kuin tarpeeksi?Työtä osaava ja työtä pelkäämätön ulkomaalainen sopeutuu hyvin!
Persut ovat nähtävästi huolissaan ettei työttömyysavustukset enää riitä heille jos ulkomailta tulee työvoimaa!
Heitä hävettää kun naapuri pakolainen lähtee aamulla töihin, he jäävät kotiin lorvimaan.
Suvakkilogikkaa!?
"Suomessa on työntekijäpula, joten tarvitsemme tekijöitä ulkomailta. Kantasuomalaisten keskuudessa työttömyysprosentti 7. Ulkomaalaisten keskuudessa ≈ 50. Näin tämä työvoimapula ratkaistaan!"
Harmi minun kohdallani kielitaidoton lekuri päivystyksessä . Minusta teki pyörätuoli ihmisen .
No mikseivät persukset sitten mene tekemään niitä töitä, mieluummin juovat kaljaa korvauksilla.
Niin missäs sä nyt olitkaan töissä? :)
töiden tekeminen on luusereille. kiitti että maksatte mun oleskelun