Milloinhan alkavat toimia. Perustukset valmiinnäköisiä.
Tuulimyllyjen rakentaminen Saapasnevalle
Anonyymi-ap
34706
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 34
Vanhimmat
Tarvit selvästi uudet okulaarit 😄😄😄😄
Tais jäädä myllyt rakentamata.
Kymmenittäin kiinteistöjä/tiloja menossa konkurssiin, kunnan verotulot romahtamssa nyt myllyt pyörmään äkkiä.
Laittoivat koulun ovet säppiin, niin sitten ei tuu tuulimyllyjäkään.
Koulu lopetettiin sen takia, koska kyläläiset eivät haluneet ottaa koulua omakseen, vaan muu kuntalaiset joutuvat hoitamaan koko koulun, tuulivoimalat evät liity mienkään koulun toimintaan.
Oppilaita ainakin oli riittävästi.
Lappajärvellä on loistava tulevaisuus ja sopuisakin,kun vaan päästään tuosta itäpuolesta eroon.
Minne ne myllyt sitten rakennetaan vai eikö ne ookkaan enää kunnan taloudelle välttämättömiä.
Itäkylä ei pääsee nissistä eroon.
Myllyjä ei tarvita tänne pilaamaan matkailua. Onneksi valtuusto antaa pian asialle lopullisen niitin .
Alajärven myllyt näkyy jo Lappajärvellä ja niitä pääsee ihailemaan uudelta parkkialueelta Tipusta .Tehdään omat myllyt niin jää myös rahaa tänne
Senkö takia puut kaarettiin
Kaikki ei tykkää että rannoilla kasvaa koivuja, pitää olla vaahteraa.
Ei vaahtera ole rantapuu.
Ei niin, mutta minkäs teet, koivut on kaadettu jo!
Täällä ei mitään matkailua tule koskaan olemaan mitä voisi sanoa matkailuksi, muutama sata matkailijaa ei pelasta kunnan taloutta eikä lisää työpaikkoja, siksi tuulivoimalat ovat tervetulleita pelastamaan kunnan talouden, eikä ne estä matkailua laisinkaan, vaan lisää niin kuin Kalajoella kävi.
Näitä tuulimyllyjen haluajia ei kiinnosta kuin oma kukkaro . Mitä apua on myllyistä taloudellisesti , jos toisesta päästä tuhotaan toisten ihmisten omaisuuden arvoa vähintään samassa mittasuhteessa ? Meinaan asuintaloja ja tontteja , joidenka arvo tulee väistämättä markkinoilla putoamaan ja ihmiset kusessa tämänjälkeen , kun vakuuksien arvo ei riitäkkään pankeille velkojen vakuuksiin . Alkavat kenties pakkohuutokaupat jossa myydään myllyjen vuoksi tuhottua omaisuutta
Tuulimyllyt ja koulun sulkeminen vievät kiinteistöjen arvoa alaspäin. Kilpeä yritetään kiillottaa saunatonttuilulla, mutta ei näytä sekään oikein onnistuvan. Eikö päättäjät toisiaankaan mitään muuta keksi elinkeinoelämän avuksi ja asukkaiden houkuttelemiseksi kuin saunatonttuilua.
Kerro joku paikkakunta missä on käynyt väittämälläsi tavalla Ei taida löytyä,satua on sinun tarinasi
Kunnan kukkaro pulistelee jos tuulivoimalat tulee, voimalat ei lske kiinteisöjen arvoa, ne laskee muutenkin kun syvä lamakausi tulee vääjäämättä muutenkin, miksi kaikkien pitäisi mydä kiinteistöjään jos kerran asuu niissä, kiiteistöjen arvo on vain numero muiden joukossa, pitäisikö voimalat jättää sen takia rakentamatta, jos muutama sekopää on ottanut liian suuren lainan pankista, lappajärven kiinteistöjen arvo on puonnut jo muutenkin 50% 20 vuodessa.
Myllyjen puolustajat tahtovat luonnon ja eläimten tuhoamista.Ja tämäkin tietysti mielestänne salaliittoa. https://www.keskipohjanmaa.fi/artikkeli/itku-paasee-kun-kay-katsomassa-millaisia-metsia-siella-oli-suree-kokenut-metsastaja-professor
Tehdään sitten hiilivoimala, saa lapset hengittää raikasta nokea 🤪🚬
Siellä taas yksi viherpiipittäjä vauhdissa pyssyjen kanssa.
Ei kunta ylimääräistä rahaa tarvitse, tuntuu sitä riittävän.
Onko myllyjen ulkonäköhaitta pahempi asia kuin se, että jos päästötön energia ei ala maistumaan, ei ole pian enää mitään maisemia mitä ihailla?
Muutama mylly Saapasnevalla ei maailmaa pelasta.
Ei mut jokaisen on otettava näihin talkoisiin osaa. Saatana et tympäsöö tää lappajärveläisten tyhmyys.
Maisema on ja pysyy vaikka myllyt tulisikin 😎
Juuri näin.
Kun kunta laskee verotusta voimaloiden kiinteistöveroilla, niin kunta tulee houkuttelevaksi lapsiperheille, kiinteistöjen arvo lähtee nousemaan ja smatien investonnin kuntaan.
https://kuntatekniikka.fi/2022/02/07/tuulivoimasta-kunnille-yli-17-miljoonan-kiinteistoverotulo/
En usko, että kunta laskee verotusta, tai ottaa itäkylän koulun uudelleen käyttöön. Kunnan strategiaan ei kuulu lapsiperheiden houkutteleminen. Matkailuun vaan satsataan, niinkuin vierasvenesatamaan nykälässä, joka on aivan liian kaukana kivitipusta ja rantakirpusta. Tuskin houkuttelee veneilijöitä kivitippuun.
meinaako kraatteri pullistella kivitipun kohdalla, kun lattia kupruilee, toivottavasti käyttävät sitä mainostamiseeen.
Kohta saadaan nauttia oman kunnan puhdasta energiaa ja kunnan kassaan sievoiset verotulot jauhavista tuulimyllyistä.
Jeeee