50 vähemmän tunnettua kotimaista luontokohdetta!

Onko kaikki tutut luontokohteet jo koluttu puhki? Eikö Korso, Kerava ja Järvenpää enää nappaa? Suomessa on lukuisia kuvaavilla nimillä nimettyjä, haluja herättäviä luontokohteita. Jos olet tunnettu skriimaaja, niin siinäpä olisi idea, että tekisi 50 osaisen matkailusarjan ja koluisi kaikki nämä paikat!

Taiteesta en suuremmin välitä, mutta Alpo Jaakolan patsaspuisto on kyllä hieno paikka. Tiedän myös, että pervokin sukujuuret ovat sieltä vierestä eli Loimaan Pervonmaalta.

Lähde: Maanmittauslaitoksen Karttapaikka.

A1. Alahoro, Asikkala

2. Ala-Mulkku, Vaala

3. Alapää, Kouvola

4. Ensimmäinen Kaljalampi,

Suomussalmi

5. Hassis, Kokkola

6. Helvetti, Kuopio

7. Homeperseensuo, Hamina

8. Horo, Saarijärvi

9. Huoranpelto, Kuopio

10. Hätäpaskanlähde, Isokyrö

11. Hörhö, Lieksa

12. Iso-Muna, Pälkäne

13. Jeren Viinanotko, Mikkeli

14. Joulu-Viinavaara, Sodankylä

15. Junttikylä, Pyhäjärvi

16. Juostenpaskattu, Ylöjärvi

17. Kakkakallio, Lappeenranta

18. Kaljakuru, Lohja

19. Kantopervonkallio,

Sastamala

20. Karonpalli, Laihia

21. Kiimakeidas, Siikainen

22. Kullivaara, Suomussalmi

23. Kusipää, Sodankylä

24. Lemu, Masku

25. Mulkkujärvi, Alavus

26. Muorinperse, Kuopio

27. Mössö, Kirkkonummi

28. Nahkahousut, Helsinki

29. Naimalampi, Suomussalmi

30. Pahanpervonkangas, Ulvila

31. Palliainen, Kittilä

32. Pallivaha, Turku

33. Paskahauta, Keuruu

34. Paskalampi, kymmeniä, mm. Espoo, Oulu, Mikkeli, Joensuu

35. Persepyöreinen, Kuopio

36. Pervonmaa, Loimaa

37. Pieru, Hämeenlinna

38. Pikku Pöksynhaara, Espoo

39. Pimppiniemi, Laukaa

40. Pissilaki, Muonio

41. Pissilinna, Turku

42. Pöljä, Siilinjärvi

43. Suolisto, Ulvila

44. Terskanperä, Siikalatva

45. Tissinpohja, Heinola

46. Tissisaaret, Inari

47. Umpimähkä, Viitasaari

48. Viinäränni, Savonlinna

49. Vittulampi, useita, mm.

Kuusamo, Talvalkoski, Ranua

50. Ämmänperse, Lohja

Lisäisin tähän luetteloon vielä Kanttuvei- nimisen maisematien Lapissa. En tarkalleen muista missä.

3

705

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Toi Satumaa- tango olisi kyllä sanoitukseltaan sopiva Suomen uudeksi kansallislauluksi. Kyllästyttää jo tämä vanha, tylsä. Tai sitten otettais joka kuukausi uusi kansallislaulu ja se olis aina se, joka on kotimaisista paras soittolistalla.

      Trump- parka on joutunut ajojahdin kohteeksi - oikeusjuttuja toisensa perään. Olen usein ajatellut, että minkälaista se Trumpin ja nuoren vaimonsa muodostama perheen arki oikein on. Imuroikohan Trump, tyhjentääkö pesukoneet ja viekö roskapussin ulos? Kumpi kokkaa? Trump varmaan tekee bravuurinsa, kun tulee vieraita kylään. Melanie sitten täyttää tiskikoneen.

      Nainen sai 1,2 miljardin dollarin korvaukset, kun eksä levitti hänen alastonkuviaan nettiin. Musta sais kyllä levittää alastonkuvia tohon hintaan - muuttaisin sitten vaikka Gayman- saarille, niin ei tarvisi täällä hävetä, kun tutut on kuvat kuitenkin nähneet.
      https://www.hs.fi/ulkomaat/art-2000009785064.html

      Tottumus on outo asia! Kokonaiset kansatkin tottuu omituisuuksiin ja pitää niitä normaalina - meillä on kaikilla joka päivä sauna, skotit syö hagista, kaikki britit syövät joka päivä leivän päällä tölkkipapuja, amerikkalaisilla on joka huoneessa AC/DC.

    • Jos et muista MISSÄ Kanttuvei lapissaon.. olet varmaan ollut jonkunsortin tiedottomuuden tilassa. Welcome to teh club oon ollu siellä heti kohta 30 vuotta..nyt kun oli ne saakelin synttäritkin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut = far-right Finns Party?

      Eikös tuo tarkoita, että persut ovat äärioikeistoa? "In 2023, Petteri Orpo, of the National Coalition Party, unseated M
      Maailman menoa
      73
      7380
    2. Demarilesbo synnytti lapsen

      Lapsen biologisella isällä ei ole mitään oikeuksia lapseensa. On pelkkä "luovuttaja". https://www.hs.fi/politiikka/art
      Maailman menoa
      200
      4568
    3. Opettaja teki pornoa sivubisneksenä

      Jännittävää nähdä, koetaanko tämä ihan normaaliksi ja toivottavaksi kombinaatioksi kasvatusalalla. Voi mennä hyvin kiinn
      Maailman menoa
      67
      4328
    4. Sanna Marin pitäisi palauttaa pääministeriksi

      Oikeisto "voitti" vaalit valehtelemalla äänistäjille päin naamaa, joten heidät tulisi tuomita menettämään vaalitulos ja
      Maailman menoa
      141
      4146
    5. Ei me olla sielunkumppaneita

      jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v
      Ikävä
      58
      4090
    6. HS - SDP valmistatuu MILJARDILEIKKAUKSIIN seuraavalla vaalikaudella!

      "Sdp:n uusi talous­ääni lupaa miljardien edestä leikkauksia HS-haastattelu|Kansanedustaja Joona Räsänen on Sdp:n puheen
      Maailman menoa
      66
      4056
    7. Persu ei ole koskaan päässyt Valkoiseen Taloon

      Eikä pääse. Jopa demareita siellä on käynyt, vaikka jenkkien vasemmistolaisin suuri puolue vastaa lähinnä Suomen kokoomu
      Maailman menoa
      33
      3599
    8. Porno-ope?

      Kaikenlaisia sitä nykyään Suomessakin on. Tai onhan niitä voinut olla aiemminkin, mutta ehkä paperilehtin aikakaudella e
      Maailman menoa
      60
      2928
    9. Sovitteko ulkonäöllisesti

      Oletteko kaivattunne kanssa sopivan näköinen pari? Semmoinen, suurinpiirtein yhtä hyvän näköisiä? Samanlainen olemus, ty
      Ikävä
      61
      2584
    10. Hevosmies kylän kunnioitettu herra

      Hei, eikö olis aika pistää "nuoriso" kuriin? Tiedämme miten teidän "yhteisö" toimii sekä kylän vanhin herra, olet poruka
      Hyrynsalmi
      37
      2396
    Aihe