50 vähemmän tunnettua kotimaista luontokohdetta!

Onko kaikki tutut luontokohteet jo koluttu puhki? Eikö Korso, Kerava ja Järvenpää enää nappaa? Suomessa on lukuisia kuvaavilla nimillä nimettyjä, haluja herättäviä luontokohteita. Jos olet tunnettu skriimaaja, niin siinäpä olisi idea, että tekisi 50 osaisen matkailusarjan ja koluisi kaikki nämä paikat!

Taiteesta en suuremmin välitä, mutta Alpo Jaakolan patsaspuisto on kyllä hieno paikka. Tiedän myös, että pervokin sukujuuret ovat sieltä vierestä eli Loimaan Pervonmaalta.

Lähde: Maanmittauslaitoksen Karttapaikka.

A1. Alahoro, Asikkala

2. Ala-Mulkku, Vaala

3. Alapää, Kouvola

4. Ensimmäinen Kaljalampi,

Suomussalmi

5. Hassis, Kokkola

6. Helvetti, Kuopio

7. Homeperseensuo, Hamina

8. Horo, Saarijärvi

9. Huoranpelto, Kuopio

10. Hätäpaskanlähde, Isokyrö

11. Hörhö, Lieksa

12. Iso-Muna, Pälkäne

13. Jeren Viinanotko, Mikkeli

14. Joulu-Viinavaara, Sodankylä

15. Junttikylä, Pyhäjärvi

16. Juostenpaskattu, Ylöjärvi

17. Kakkakallio, Lappeenranta

18. Kaljakuru, Lohja

19. Kantopervonkallio,

Sastamala

20. Karonpalli, Laihia

21. Kiimakeidas, Siikainen

22. Kullivaara, Suomussalmi

23. Kusipää, Sodankylä

24. Lemu, Masku

25. Mulkkujärvi, Alavus

26. Muorinperse, Kuopio

27. Mössö, Kirkkonummi

28. Nahkahousut, Helsinki

29. Naimalampi, Suomussalmi

30. Pahanpervonkangas, Ulvila

31. Palliainen, Kittilä

32. Pallivaha, Turku

33. Paskahauta, Keuruu

34. Paskalampi, kymmeniä, mm. Espoo, Oulu, Mikkeli, Joensuu

35. Persepyöreinen, Kuopio

36. Pervonmaa, Loimaa

37. Pieru, Hämeenlinna

38. Pikku Pöksynhaara, Espoo

39. Pimppiniemi, Laukaa

40. Pissilaki, Muonio

41. Pissilinna, Turku

42. Pöljä, Siilinjärvi

43. Suolisto, Ulvila

44. Terskanperä, Siikalatva

45. Tissinpohja, Heinola

46. Tissisaaret, Inari

47. Umpimähkä, Viitasaari

48. Viinäränni, Savonlinna

49. Vittulampi, useita, mm.

Kuusamo, Talvalkoski, Ranua

50. Ämmänperse, Lohja

Lisäisin tähän luetteloon vielä Kanttuvei- nimisen maisematien Lapissa. En tarkalleen muista missä.

3

867

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Toi Satumaa- tango olisi kyllä sanoitukseltaan sopiva Suomen uudeksi kansallislauluksi. Kyllästyttää jo tämä vanha, tylsä. Tai sitten otettais joka kuukausi uusi kansallislaulu ja se olis aina se, joka on kotimaisista paras soittolistalla.

      Trump- parka on joutunut ajojahdin kohteeksi - oikeusjuttuja toisensa perään. Olen usein ajatellut, että minkälaista se Trumpin ja nuoren vaimonsa muodostama perheen arki oikein on. Imuroikohan Trump, tyhjentääkö pesukoneet ja viekö roskapussin ulos? Kumpi kokkaa? Trump varmaan tekee bravuurinsa, kun tulee vieraita kylään. Melanie sitten täyttää tiskikoneen.

      Nainen sai 1,2 miljardin dollarin korvaukset, kun eksä levitti hänen alastonkuviaan nettiin. Musta sais kyllä levittää alastonkuvia tohon hintaan - muuttaisin sitten vaikka Gayman- saarille, niin ei tarvisi täällä hävetä, kun tutut on kuvat kuitenkin nähneet.
      https://www.hs.fi/ulkomaat/art-2000009785064.html

      Tottumus on outo asia! Kokonaiset kansatkin tottuu omituisuuksiin ja pitää niitä normaalina - meillä on kaikilla joka päivä sauna, skotit syö hagista, kaikki britit syövät joka päivä leivän päällä tölkkipapuja, amerikkalaisilla on joka huoneessa AC/DC.

    • Jos et muista MISSÄ Kanttuvei lapissaon.. olet varmaan ollut jonkunsortin tiedottomuuden tilassa. Welcome to teh club oon ollu siellä heti kohta 30 vuotta..nyt kun oli ne saakelin synttäritkin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      74
      1670
    2. Naantalin kylpylän ampujat

      Oli somppumatuja. Nyt mennään. Suomi on ruotsi.
      Maailman menoa
      23
      1172
    3. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      32
      1073
    4. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      134
      906
    5. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      189
      816
    6. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      64
      694
    7. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      192
      609
    8. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      598
    9. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      49
      551
    10. 69
      530
    11. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      32
      518
    12. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      507
    13. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      57
      485
    14. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      457
    15. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      432
    16. 34
      424
    17. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      423
    18. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      417
    19. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      16
      409
    20. Päivän galluppi

      Minkälainen ehkäisy sinkkupalstalaisilla käytössä?
      Sinkut
      82
      398
    Aihe