Uusi käänne Suomessa opiskelevien kenialaisten tarinassa: senaattori syytteeseen opiskelijoiden rahojen varastamisesta
Senaattori Jackson Mandagon epäillään valmistelleen noin kahdeksan miljoonan euron kavaltamista Suomessa ja Kanadassa opiskelevilta kenialaisnuorilta. https://yle.fi/a/74-20045549
Senaattori Jackson Mandagon epäillään valmistelleen noin kahdeksan miljoonan euron kavaltamista Suomessa ja Kanadassa opiskelevilta kenialaisnuorilta. https://yle.fi/a/74-20045549
Vastaukset 8
Vanhimmat
jonka suomi maksaa ?
Tottakai Suomi maksaa aina ja kaiken ja kalleimman mukaan. Miten niiltä perseaukisilta opiskelijoita mitään maksuja ottaa. Vallassa oleva vihervasemmisto pitää huolen siitä että saavat opiskella ilman maksuja loppuun asti ja opiskeluajan Suomi vielä maksaa opiskelijoiden kaikki kulut.
Afrikkalaisten kouluttaminen perustuu ainakin kahdenkertaiseen kusetukseen. Ensimmäinen kusetus on lähtömaassa, joka lupaa maksaa opiskelijoiden kulut. Toinen suomalaisissa kouluissa, joissa tiedetään että opiskelijoiden lähtömaat eivät tule maksamaan maksuja. Tiedetään myös että valtio maksaa lopulta kaikki kulut. Erääseen AMK-oppilaitokseen tuli 1500 hakemusta Afrikasta. Varma osoitus siitä että Suomi maksaa opiskelijoille alusta loppuun kaiken. Eräässä pikkukaupungissa afrikkalaiset viedän ja tuodaan taksilla 2 km päähän kouluun. Afrikkalaiset tuskin maksavat taksikyytiään itse.
omituista on että tiesin tuosta heti alussa , kiitos "vale"median 🤔
oliko marinin hallituksen hommia?
Suvi uutisia lisää ehdottomasti. Mälsähän on tylsää.
suurin osa kehitysavusta kavalletaan
YK:n mukaan 30 %, ruotsi tutkimuksen mukaan 80 %
Kaikki rötöstelijät eivät jää kiinni, joten totuus kavalluksista/väärinkäytöksistä löytyy 90 % tuntumasta.
NO 8 MILJ ON AIKA VÄHÄN.. persujen puoluetuki on reilusti enemmän..