Lastensuojelun tapaamisjärjestelyjen sorto

Näen tapaamiset Toivon kanssa sortona meitä vastaan. Valvojat sanovat tapaamisten päätteeksi "sinä toimit HYVIN tänään" ilman, että minua olisi koskaan ollut syytä valvoa. Lastensuojelu saa valvojan muistiinpanot ja käyttää niitä meitä vastaan. Aikaisemmin tapaaminen oli kerran kahdessa kuukaudessa ja se saattaa palata siihen väärillä tekosyillä. Olemme vartijoiden ympäröimiä. En pysty tekemään terveellisiä asioita ulkona Toivon kanssa ja minut tuomitaan ongelmista, joita syntyy, koska Toivo asuu autoritaarisessa laitoksessa. En voi korvata huonoja asioita onnellisilla, kun niin tarvitsee tehdä. Kieltäydyin näkemästä Toivoa aluksi yhdeksään kuukauteen, mutta päätin olla siellä vain meitä varten. En ole siellä tuen saamista tai arviointia varten. Jätän nämä ongelmat huomiotta. Tiedän myös, että jos he pakottavat minua typerillä syillä, tulen haastamaan heidät ja menettämään tapaamisoikeudet.

Tuula kirjoitti: " Pimeintä on aina ennen aamunkoittoa."

Sosiaalityöntekijät ovat kieltäneet auringonnousun, koska en ota kontrollia vastaan. Odotan muiden vetävän verhot ylös. En tiedä mitä teen, jos muut kieltäytyvät. Revin verhot? Sosiaalityöntekijän mielestä tapaamiset ovat hieno oikeus ja valvojan mielestä ne menevät aina hyvin. Toivon mielestä valvojat ovat niin kuin tavallisia aikuisia ja on vain Toivo ja huippuisä. Kun tapaamiset olivat menneet hyvin viisi kuukautta kerran viikossa yhdessä äidin kanssa, meidät erotettiin. Ekalla omalla kerralla kieltäydyin lopettamasta ja puhuin Toivolle kielteisesti sosiaalityöntekijästä. Sain kahden kuukauden rajoituksen, jolloin lopetin tapaamiset 9 kuukaudeksi.

Tuula kirjoitti: "Käy tunteisiin tuo poikasi ja sinun tilanne. Muista ettei isyyttäsi voi kukaan ottaa sulta pois. Olet Toivon isä aina ja ikuisesti.
Jk. Rakentaminen on parempi idea kuin repiminen. Valo ei kysy lupaa loistaa.

Teemu: Pimeässä ei voi rakentaa. Siksi annan valoa muille suomalaisille, jotta he poistaisivat sosiaalityöntekijän verhon elämältämme. Se edellyttää sen käsittämistä, että sosiaalityöntekijä valehtelee syyt saadakseen valtaa.
En ole isä, kun en toimi isänä. En ole myöskään elossa, koska lastensuojelu on antanut minulle sairaan paperit ja estäneet lastenhankkimisen niin kauan kuin he ovat vallassa. Sosiaalityöntekijä pakottaa minut elämään kaksi tuntia kerrallaan ja palaamaan tuskahelvettiin loppukuuksi. Lisäksi syyt siihen ovat valhe. Sitä se sorto Porin lastensuojeluvirastossa tarkoittaa.

2

381

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tuula kirjoitti: "Minä en osaisi olla tuollaisessa tilanteessa luonnollinen ja lapsi vaistoaa vanhemmpansa jännityksen. Pitäisi kuin "pallojen päällä kävellä", varoen sitä, että kohta horjahtaa... Pimeintä on aina ennen aamunkoittoa"

      Teemu: Minä osaan kävellä vartioinnista huolimatta ja teen Toivosta nerokkaasti onnellisen samalla, kun minua alistetaan. Olen saanut valvojat hämmästymään ja yllättymään Toivon reagoidessa ruokaan ja hyvään isään "ooh, tsssss".

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?

      Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi
      Sinkut
      356
      1087
    2. Väleistä

      Minkälaiset välit sinulla on kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      71
      748
    3. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      37
      696
    4. Ajatteletko usein vielä

      Meitä?
      Ikävä
      49
      590
    5. Jännitän sua!

      En tiedä miksi! 🤭
      Ikävä
      41
      588
    6. Miksi meidän yhteys vain

      Säilyy? Säilyy ja säilyy? Joku syyhän siihen on?:))
      Ikävä
      63
      533
    7. SDP: tiukkaa maahanmuuttopolitiikkaa ilman rasismia

      Analyysin mukaan demareiden uuden maahanmuuttolinjan suurin ero konservatiivioikeiston vastaavaan on rasismin puute. ht
      Maailman menoa
      320
      496
    8. Mulla on ikävä sua

      Pakko se on myöntää, mulla on ikävä sua 🥺💔.. En kyllä haluaisi sitä myöntää kun tämä tilanne on niin hankala. Oon yri
      Ikävä
      19
      481
    9. Kun tulet mun luo

      Mies, niin tuotko suklaata tullessasi? ;)
      Ikävä
      75
      471
    10. kasariperjantai 2026

      Ajatuksia vuoden 2026 kasariperjantaista...ainakin porukkaa oli mun mielestä liikkeellä tosi paljon ja fiilinki noin yle
      Iisalmi
      22
      459
    Aihe