Lukashenka mukaan operaatio tavoitteet saavutettu jo

eli on "opetettu" ukrainaa kohtelemaan venäläisiä osia väestöstään?
eipä tuo taida niin ehkä?
siksihän venäjä ei voi atomipommiakaan käyttää
puolet asukkaista venäläisiä jotka suojeltava
11210
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Ei ole.

Ukrainan maaperällä on vielä elossa olevia ryssiä.

Tavote on saavutettu sit kun ne on kaikki mullan alla.

Äänestä

Minkä operaation tavoitteista Lukashenka puhui? Ei kai Lukashenka ole se joka määrittelee Venäjän Ukrainan invaasion tavoitteet tai olisi edes välttämättä niistä tietoinen?

Venäjä on pommittanut venäjänkielisten alueiden infraa ja monien etnisten Ukrainassa asuineiden venäläisten kodit on tuhottu Itä-Ukrainassa. Jos tämä oli tavoite, niin se saavutettiin jo viime vuoden lopulla. Venäjä ei ole vuoteen saanut aikaiseksi oikein yhtään mitään.

Äänestä
  • sehän oli tuol uusimpia valtamedian seurannassa

    valko venäjä ei osallistu sotaan ellei ukraina tunkeudu niiden rajojen yli ym

    Äänestä

Ei sillä ole väliä, mitä on tapahtunut vaan sillä mitä venäläiset uskovat tapahtuneen.

Nyt Putin, vedät joukot ukrainasta ja syötät kansalle tuota ”operaatio oli menestys ja venäjä pelastui”-paskaa. Kyllä venäläiset sen uskovat, mitä muutakaan he voisivat.

Äänestä

No ainakin on saatu tuhottua Venäjän armeijan kalusto, jos se oli tavoitteena.

Äänestä

Venäjän kansalaisten moderni elämä, länsimaisia tuotteita käyttäen, on tuhottu pitkäksi aikaa. Android ja Apple veks vaan sieltä, käyttäkööt jtn muuta käyttöjärjestelmää

Äänestä
  • Voi ne vaikka jäädäkin sinne, koska ei kenelläkään venäläisellä (oligarkeja lukuunottamatta) ole niihin enää varaa, kun maksavat 3-4 kertaa enemmän kuin ennen sotaa.

    Äänestä

Uskoisin, että Likasanko mökertää Putinin suulla. Noi ukot tietää, että ne ei voi voittaa ainakaan koko sotaa. Putin yrittää säilyttää kasvonsa ja tavallaan ilmoittaa noin, että nyt rauhaan olisi mahdollisuus. Venäjä ei pärjää enää ja ainoa keino on yrittää vetäytyä mukamas voittajana pois sotatantereeltä.

Äänestä

Se vaan että Eurooppalaiset Firmat juoksee takaisin heti kun mahdollista raha on se joka ratkaisee moni firma ei edes lähtenyt Venäjältä ja kaupat täynnä tavaraa

Äänestä
  • Aika harva sinne haluaa on niin epävakaa kauppakumpani mutta onneksi löytyy parempiakin nyt ja jatkossa. Moni firmahan on jumissa siellä eivätkä pääse irti sopimuksistaan ja monet länsimaalaiset firmat venäjä on jo ottanut omaan haltuun ja vaihtanut vähän nimeä on mattiburgeria yms. ei taida olla halua noilla firmoilla palata.

    Äänestä

Putte on CIA:n agentti. Joe on antanut merkin Putelle että nyt riittää.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

eli on "opetettu" ukrainaa kohtelemaan venäläisiä osia väestöstään?
eipä tuo taida niin ehkä?
siksihän venäjä ei voi atomipommiakaan käyttää
puolet asukkaista venäläisiä jotka suojeltava

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu