Vain 25% tyytyväisiä Orpon-Purran hallitukseen

Maaseudun Tulevaisuuden kannatuskyselyn mukaan vain noin 25 prosenttia kansalaisista on tyyväisiä Orpon-Purran sinimustaan hallitukseen. Nykyhallituksen kannatus on historiallisen heikkoa, eikä syyttä.

https://www.maaseuduntulevaisuus.fi/uutiset/cc1b0d68-c232-45d4-8350-73b5b00775b9
16259
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Tämä hallitus ei osta ääniä velkarahalla kuten Marinin hallitus teki. Siitä huolimatta ei päässyt hallitukseen. Joten vali vali jupi jupi.

Äänestä
  • Kovasti sitä koronatukea koko ajan yritykset, varsinkin MaRa vaativat ja oppositio myös sitä hallitukselta koko ajan vaati.
    Työllisyys koheni ja luottoluokitus pysyi hyvänä.

    Äänestä

Vasemmistolla on vähissä, kun ennen syysistuntokauden alkua jo hallitus on pilannut kaiken ja tuhonnut kaiken, vaikka pienen ihmisen asemaa on eniten nakertanut edellinen vasemmistohallitus. PS ja KOK nostavat tämän maan takaisin jaloilleen niin kulttuurillisesti ja taloudellisesti ja korjaavat edellisen hallituksen virheet (esim. Andersson-Marin -kaksikon Taksilakiuudistus!!)

Äänestä
  • Uskoa hallituksen toimiin ei ole ja eduskunnan luottamus kiikun kaakun.

    Äänestä

  • Ulkoministeri pyytelee persujen sanomisia matkoillasn anteeksi.
    Onneksi ehdittiin Marinin hallituksen aikana Natoon. Tämän hallituksen aikana jäseneksi pääsy olisi varmasti näillä ministereillä vaikeampaa.

    Äänestä

  • Anonyymi00005 kirjoitti:

    Ulkoministeri pyytelee persujen sanomisia matkoillasn anteeksi.
    Onneksi ehdittiin Marinin hallituksen aikana Natoon. Tämän hallituksen aikana jäseneksi pääsy olisi varmasti näillä ministereillä vaikeampaa.

    Jos suomalainen äijä ahdistelisi Turkissa nuorta muslimineitoa vastaavasti ja neito nimittelisi suomalaista äijää apinaksi ei Turkin ulkoministeri tulisi Suomeen pyytämään suomalaisilta anteeksi vaan neitoa ahdistellut suomalaismies saisi vähintään kunnon selkäsaunan . Ulkomailla Suomi on joutunut näiden tyhjästä vedettyjen rasismijuttujen vuoksi naurun alaiseksi. Rasismikohun tarkoitus on tehdä maassa vallankaappaus jotta muodottomaksi pöhöttynyt hallinto ja tasa-arvo ym huuhaa asiantuntijat eivät joutuisi säästöjen kohteeksi ja oikeaan työhön .

    Äänestä

Minulta ei kysytty. Olen tyytyväinen.

Äänestä

Uusi hallitus on ollut vain hetken aikaa toiminnassa ja vihervasmmiston mielestä suomi on kaaoksessa. Mitä kommarit on koskaan saaneet aikaan? Kansanmurhia ja ikuista nälkää.
Marinin hallituksen pilipali työllistämistoimet, joissa pakotettiin työttömät erilaisille sukankehruu kursseille näytti paperilla työllisyyden kasvua.
Hokkuspokkus tempuilla ei tätä maata nosteta.

Äänestä
  • Minkähänlaisia työllistämistoimia äärioikeistolainen Orpon hallitus saa aikaan? Mistä taikoo työpaikat esim. nyt työttömiksi jääville raksamiehille? Löytyykö edes sukanehruuhommimia heille?
    Vielä tuohon kommarijuttuun että oikeistolainen fasismi on varmaan tappanut tosi paljon ihmisiä. Franco, Pinochet, Mussolini ja Hitler saivat aikaan ruumiskasoja ja joukkohautoja.

    Äänestä

Saman tekevää mitä gallupit sanovat, koska leikkaukset on tehtävä !!!
Leikkaukset eivät perustu vapaaehtoisuuteen !!

Äänestä
  • Tehtävä ja tehtävä.. MUTTA EI KAIKISTA KÖYHIMMILLE !! Purra petti suomen köyhät.. Lupasi ennen vaaleja : "Köyhiltä ei voi eikä saa leikata". Ja nyt se valehteleva juudas leikkaa köyhiltä !!

    Äänestä

  • Anonyymi00010 kirjoitti:

    Tehtävä ja tehtävä.. MUTTA EI KAIKISTA KÖYHIMMILLE !! Purra petti suomen köyhät.. Lupasi ennen vaaleja : "Köyhiltä ei voi eikä saa leikata". Ja nyt se valehteleva juudas leikkaa köyhiltä !!

    #Purra petti köyhät.

    Äänestä

Vasemmisto on nyt niin köyhän asialla niin köyhän asialla!
Miksi vasemmistolaiset ovat aina ajaneet palkkojen prosenttikorotuksia?

Se on hyväpalkkaisten teollisuustyöntekijöiden, näiden ”duunareiden” etujen ajamista ja köyhien pienipalkkaisten työntekijöiden polkemista!!!

Vasemmisto ei ole pienituloisten suomalaisten.

Olisiko Suomessa Marinin katastrofihallituksen jälkeen enää köyhiä, jos heidän asioita olisi hoidettu.

Kermaperse-Punikit omistavat osakkeita ja ovat paremmassa asemassa kuin diplomi-insinöörit, koska palkka on sama, mutta ei ole mitään vastuuta mistään! Kunhan vaan veuhottaa ja öyhöttää!

Äänestä

Maaseudun Tulevaisuus tutki…hmmm…siis kysyttiin kepulaisten maajussien mielipidettä.
Sehän on punikkien apupuolue ja yrittää nyt punikkien kanssa saada kaadettua hallitus, että velkabileet saataisiin taas pystyyn ja polttoaineenhintoihin saataisiin roimat korotukset!

Kepu on sosialistipuolue. Kaikki kulut pitää saada valtion piikkiin.

Tukia, tukia ja velkaa, isoja traktoreita ja kovaa isontalonisäntien huutoa, orjia Afrikasta prrrrkle!

Äänestä

Surkein hallitus ikinä. Pelkää p**** sakkia.

Äänestä

Se taas johtuu siitä ettei voi tietää , kun eivät ole vielä mitään tehneetkään 🤣

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Maaseudun Tulevaisuuden kannatuskyselyn mukaan vain noin 25 prosenttia kansalaisista on tyyväisiä Orpon-Purran sinimustaan hallitukseen. Nykyhallituksen kannatus on historiallisen heikkoa, eikä syyttä.

https://www.maaseuduntulevaisuus.fi/uutiset/cc1b0d68-c232-45d4-8350-73b5b00775b9

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu