Saako mamujen tekemisistä puhua

Minkäkaisia ikäviä kokemuksia on ollut.
13175
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Suomessa Sananvapaus, saat puhua.
Jos joku syyttää Rasistiksi. Se Joku syyllistyy kunnianloukkaukseen. Eli rikokseen.

Älkää alistuko rasismipelottelulle.
Käyttäkää sanan ja mielipiteen vapauttanne☺

Äänestä
  • Mamuja ja Matuja pitää vain Ylistää ja Kiittää, että saadaan noita Elättejä Elättää, ja upottaa kaikki Veromaksajien Rahat "noille Tyhjäkkeille"

    Äänestä

  • Anonyymi00002 kirjoitti:

    Mamuja ja Matuja pitää vain Ylistää ja Kiittää, että saadaan noita Elättejä Elättää, ja upottaa kaikki Veromaksajien Rahat "noille Tyhjäkkeille"

    Karkoittaa ne pitää Suomesta.

    Äänestä

Ei yhtään mitään. Miten sinulla?

Äänestä

Luulenpa, että jos on äärioikeistolaisia sympatioita, tähän liittyy vahvasti ennakkokäsitys siitä että maahanmuuttajat ovat jotain kauheaa joka on kaiken pahan alku ja juuri. Harvalla todellisuudessa on paljoakaan omakohtaista kokemusta asiasta.

Itselläni kyllä on, ja voin sanoa että ihan oikeita ihmisiä ovat. Monet heistä jopa hyväsydämmisiä ja avuliaita. Ovat usein eläneet maailmassa missä on totuttu siihen että ihmisten pitää auttaa toisiaan.

Äänestä

Varoitus mamusta puhuessa ovat lain yläpuolella .

Äänestä

Mielipide ei ole rasismia. Onko jollakin Lada, vai Mersu. Onko Kokkis, vai Persu.
Mielipidettä ei voi muuttaa, vaikka yritetään kieltää, kuten Venäjällä.

Äänestä

Saa kai puhua myös ongelmista, mutta pysy asiapohjalla ja kerro faktaa, ei baaritiskillä kuultuja horinoita.
Minä olen näiden mamujen kanssa töissä päivittäin, tavallisia ihmisiä ne on, ihan samanlaisia kuin me: älykkäitä, tyhmiä, koulutettuja, kouluja käymättömiä, rehellisiä, roistoja, uskontoonsa uskovia, uskonnottomia jne jne. On lääkäreitä, maaseudun vuohipaimenia, insinööreijä, perheenäitejä, urheilijoita, laiskoja supliikkeja jne jne.

Turha mitään yleistä leimaa lyödä maahanmuuttajiin, siellä on loistavia tyyppejä, jotka katsovat eteenpäin ja ovat perustaneet yrityksiä, eräs kaveri työllisti 10 kuukautta suomeen tulon jälkeen jo 8 työntekijää.

On siellä täysiä mätämuniakin, rikoksen tehneitä tuomiota pakenevia, patalaiskoja vetelehtijöitä ja suulaita huijareita. Onneksi nämä ovat vähemmistönä ja onhan näitä ihan suomalaisiakin samanlaisia luusereita.

Ei ne 1960- ja 1970 - luvulla ruotsiin menneet suomalaisetkaan mitään tohtoreita olleet, useimmia ei juuri koulutustakaan. Jotenkin tässä keskustelussa ei haluta ymmärtää perusteita, kokonaisuutta tai omaa mennyttä historiaamme.

Äänestä
  • Juuri näin. Hienoa että joskus voi lukea asiaakin näiltä palstoilta.

    Äänestä

Ero on vaan siinä, että Ruotsiin menneet Suomalaiset menivät töihin, kun osa mamuista tulee tänne vaan vetelehtimään.

Äänestä

Enemmän minulla on syntyperäisitä suomalaisista ikäviä kokemuksia.

Äänestä

...luuleeko joku tosiaan että nyky-Suomessa saa-voi-edes uskaltaa sanoa-kertoa-kirjoittaa jotain negatiivista tai edes totuuspohjaista näistä "kunniakansalaisista" ... siis ellei kyse ole maahantunk...eikun -muuton kiitoksesta , ylistyksestä ja "kyldyyrin" glorifioinnista ?

Äänestä

Olisi paljonkin mutta ei uskalla.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Minkäkaisia ikäviä kokemuksia on ollut.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu