Venäjänhyökkäys Ukrainaan on todistanut, ettei
tavanomaisin asein käytäville sodille sen sijaan ei ole pidäkkeitä, mikä on murskannut kokonaisen eurooppalaisen sukupolven maailmankuvan.
Maanosan historian suurin rauhanprojekti Euroopan unioni on onneksi vahvistunut. Paradoksi piilee siinä, että EU:sta on tehnyt aiempaa vahvemman valmius aseistaa Ukrainaa.
Viron puolustusministeri Hanno Pevkur ja Naton puolustussuunnitelmia laativat lähteet ovat kertoneet Iltalehdelle, että Venäjän arvioidaan rakentavan 3–5 vuodessa uuden hyökkäyskyvyn Baltiaa ja Suomea vastaan.
Tämän takia Venäjä kohdistaa Suomeen aiempaa voimakkaampaa painostusta. Puolustusvoimain komentaja Timo Kivinen muistutti Ylen Ykkösaamussa, että venäläiset yrittävät vaikuttaa siihen, "miten toimimme Naton jäsenenä".
Venäjä haluaisi naapurikseen heikon Nato-maan, jossa ei olisi Naton tai amerikkalaisten tukikohtia eikä liittolaisten asevarastoja.
Ei siis ihme, että palstan putleristit vaativat aseriisuntaa ja eroa Natosta!
tavanomaisin asein käytäville sodille sen sijaan ei ole pidäkkeitä, mikä on murskannut kokonaisen eurooppalaisen sukupolven maailmankuvan.
Maanosan historian suurin rauhanprojekti Euroopan unioni on onneksi vahvistunut. Paradoksi piilee siinä, että EU:sta on tehnyt aiempaa vahvemman valmius aseistaa Ukrainaa.
Viron puolustusministeri Hanno Pevkur ja Naton puolustussuunnitelmia laativat lähteet ovat kertoneet Iltalehdelle, että Venäjän arvioidaan rakentavan 3–5 vuodessa uuden hyökkäyskyvyn Baltiaa ja Suomea vastaan.
Tämän takia Venäjä kohdistaa Suomeen aiempaa voimakkaampaa painostusta. Puolustusvoimain komentaja Timo Kivinen muistutti Ylen Ykkösaamussa, että venäläiset yrittävät vaikuttaa siihen, "miten toimimme Naton jäsenenä".
Venäjä haluaisi naapurikseen heikon Nato-maan, jossa ei olisi Naton tai amerikkalaisten tukikohtia eikä liittolaisten asevarastoja.
Ei siis ihme, että palstan putleristit vaativat aseriisuntaa ja eroa Natosta!
Vastaukset 60
Vanhimmat
Kiinalaiset ja pohjoiskorealaiset sotisivat todennäköisesti yhtaikaa Taiwania ja Etelä-Koreaa vastaan. Se hajauttaisi amerikkalaisten joukot.
Sodan syttyminen Aasiassa avaisi Venäjän senhetkiselle johdolle tilaisuuden kokeilla Naton 5. artiklan pitävyyttä. Naton pelote nojaa Yhdysvaltoihin, joka joutuisi kolmen rintaman sotaan.
IL
Avuton yritys putleristilta.
Naton Euroopan mailla on noin 2 miljoonan miehen vahvuiset joukot.
Lisäksi noin miljoona USA:sta ja Kanadasta.
NATON toiminta Euroopassa perustu tietenkin vahvasti USA:n potentiaaliin, mutta millä eväillä putleristi järjestää samaan aikaan sodan Aasiaan?
Ja mihin unohtuvat esimerkiksi Japanin vahvat joukot?
On siellä muitakin lännen leiriin laskettavia.
Venäjän hyökkäys länteen on itsemurha.
Kyvyt on nähtyUkrainassa, jolla on korkeintaan15 % Naton maavoima potentiaalista.
Ilmavoimat puuttuvat täysin.
Japani ei kuulu Natoon
Ja mitkä natomaat on valmiita tapattaa miljoonia solttujaan? Kertokaa jo?
Kuulostaa fantasialle. Kiinalla ei ole intressiä tuollaisiin sotiin. Taiwanin se pystyy hoitamaan itsekin
Japani, Etelä-Korea, Australia ja Uusi-Seelanti ovat Naton kumppaneita.
Leiriajattelu oli ensimmäinen virhe. Suuri virhe.
Avutonta on Suomen ja EU:n puolustus. USA poistuu takavasemmalle ja heikkene. Sillä ei enää ole toisten puolustamiseen resursseja, eikä tahtoa.
Naton elintaso kasvatetuista ei ole vastusta kellekään fanaatikolle.
😋😋😋😋😋😋😋😋😋😋
🍒 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#179804835
🔞💋❤️💋❤️💋🔞💋❤️💋❤️💋🔞
Suomi on vahva jäsen heti alusta alkaen ja yhä vahvistuu.
Miten? Sehän kehräsi itselleen varman tuhon!
Niinkö?
Kerro tarkemmin!
"Typerä trolli"!!!
Kun Venäjä taas toimii kuten toimii, ei Suomelle jää muuta vaihtoehtoa, kuin olla vahva Naton jäsen.
https://www.verkkouutiset.fi/a/talta-nayttaa-norjan-vuoristo-hornetin-ohjaamosta-ilmavoimat-julkaisi-videon/
✈️
Ilmavoimat on harjoitellut 21.–25. elokuuta Norjassa. Harjoitukseen osallistui Suomen, Ruotsin ja Norjan ilmavoimien joukkoja.
– ArcticFighterMeet23-harjoitus oli yhdistelmä tehokasta harjoittelua ja upeita pohjoisia maisemia. ✌️👍🤝
Onneksi olemme Natossa ja vahvistamme puolustusta ja varautumista
Elämään pitää kuulua muutakin kuin aseistautumista ja varautumista. Se ajaa Suomen loppuun, niin taloudellisesti kuin muutenkin.
Natojäsenyyshän sen toi ja nyt ollaan jo heti loputtomassa kierteessä. Miksi kukaan haluaisi elää niin?
Siis missä kierteessä?
EU:n ja Naton jäsenmaana Suomi on muiden läntisten demokratioiden kanssa samoissa porukoissa.
Missä sitten pitäisi olla?
Aikuiset tekevät sen mikä pitää tehdä. Sitä kutsutaan vastuunkannoksi.
Pitäisi olla maailmanlaajuinen. Nyt Suomi on eristänyt itsensä kaikesta kehityksestä. Ainoa mitä täällä hekumoidaan on varustautuminen ja aseiden kanssa pelleily. Se ei vie pitkälle. Niin kutsuttu länsihän on aivan marginaalinen tekijä maailmankartalla, jonka tulevaisuudenkuva on todella huono. Mitä järkeä upota jonkun typerän aatteen takia?
Täytyy osata olla älykäs ja mukautuva, pelata joka suuntiin.
Totta kait, elämään kuuluu muutakin, ainakin minulla. Viisas kuitenkin varautuu etupainotteisesti ja nauraa pjaskaisesti, niille tolvanoille, jotka aloittavat stnanmoisen rääkymisen, 12 tunnin sähkökatkon sattuessa. :-)
Mua ei haittaa vdunkaan vertaa, jos kaltaises trolli laiminlyö varautumisensa arjen vikatilanteisiin. Se ei ole minulta pois.
-44.Div.-
https://www.hs.fi/politiikka/art-2000009770035.html
Yhdysvaltain sotilasvoimille pitäisi taata mahdollisimman laajat oikeudet toimia ja harjoitella Suomessa rauhan aikaan.
Suomessa tulisi kehittää järjestelmä, jossa reserviläiset voisivat vapaaehtoisesti solmia sopimuksen, jonka perusteella he ovat tietyllä varoitusajalla valmiita lähtemään mahdollisesti vaaralliseenkin operaatioon.
”Jos asetamme Naton käyttöön kyvykkyyden, johon tarvitaan esimerkiksi 3 000 reserviläistä, tarvitaan silloin tällainen voimassa oleva valmiussopimus ainakin 6 000 vapaaehtoisen kanssa”,
Jos asetuotantoa ei muuten saada kasvatettua, ratkaisu pitää veistää kirveellä hienosäädön sijaan. En usko, että normaali markkinatalousmekanismi riittää tämän hoitamiseksi. Nyt pitäisi oikoa mutkia ja etsiä yksinkertaisesti ne keinot, millä saadaan niitä tehtaita pystyyn ja pyörimään.”👍👌
Hyvä että puolustusvahvistuu
Juu.. kunnolla vaan lisää aseita kaikille niin hyvä tulee
"Kiinalaiset ja pohjoiskorealaiset sotisivat todennäköisesti yhtaikaa Taiwania ja Etelä-Koreaa vastaan. Se hajauttaisi amerikkalaisten joukot."
Ennen siirtymistä siihen niin nythän hajautit jo Kiinan ja P-Korean joukot.
P-Koreahan on tosi mahtava vastus E-Korealle vai hyökkääkö Kimi Pjongjangin eläintarhaan?
näin
https://www.tekniikkatalous.fi/uutiset/tt/703028b3-c4c4-4e94-afba-627485575dca?ref=ampparit:0816
✈️
Elokuun kolmannella viikolla Ilmavoimat lensi Suomessa yhteistoimintakierroksia Yhdysvaltain Euroopan-ilmavoimien kanssa.
Harjoituksen nimi oli Astral Knight, ja sen tavoitteena oli vahvistaa Suomen valmiutta isäntämaatuen antamiseen sekä kehittää yhteistyötä ja yhteisoperointikykyä liittolaisten kanssa.
Lentotoimintaa harjoituksessa oli pohjoisen Suomen alueella.🛩
https://yle.fi/a/74-20050051
Suomi pyrki liittoutumattomana viestimään Venäjälle puolustuksellaan, että tänne ei kannata hyökätä. Valloittaminen olisi Suomen vastarinnan takia vaivalloista, hidasta ja kallista, Koivula kuvaa Suomen pitkäaikaista tapaa viestiä puolustuksestaan.
Tuo viesti alkoi tuntua käyttökelvottomalta sen jälkeen, kun Venäjä oli hyökännyt Ukrainaan❗️
Nato toi tilalle pelotteen. Siitä tuli Suomen sotilasstrategian uusi perusasia.
– Viesti potentiaaliselle hyökkääjälle on se, että olemme kaikki tuntemattoman edessä, jos te hyökkäätte Suomeen❗️
Hyökkäyksen seuraukset voivat olla ankaria ja arvaamattomia, ja siinä voi hyökkääjällekin käydä todella huonosti,
Ei "voi käydä", VAAN KÄY ja HLVETIN HUONOSTI!.
SUOMEN ilmavoimien Ruska-pääsotaharjoituksessa tehdään syyskuun lopussa historiaa. Harjoitukseen osallistuu ensimmäistä kertaa hävittäjiä, jotka toimivat Atlantilla purjehtivasta lentotukialuksesta käsin🚢✈️
Brittiläisen HMS Queen Elizabeth -lentotukialuksen F-35-hävittäjät lentävät Norjanmereltä Suomen ilmatilaan harjoittelemaan, jonka jälkeen ne palaavat ilman välilaskua takaisin tukialukselle. Edestakaisen lentämisen mahdollistavat ilmatankkaukset.
Nato-jäsenyyden myötä Atlantilla toimivat liittolaisten lentotukialukset ovat tarvittaessa osa myös Suomen ilmapuolustusta👍
Aamulehti
HORNETIT, GRIPENIT JA F-35:T
"Olemme iloisia siitä, että meillä on aktiivisia liittolaisia ja kumppaneita. Meille on tärkeätä se, että pääsemme harjoittelemaan F-35-koneiden kanssa. Se on meille hieno juttu, ja se on osa meidän suorituskyvyn rakentamista”, hän sanoo.
”Meitä kiinnostaa erityisesti neljännen ja viidennen hävittäjäsukupolvien integraatio.”
Ilmavoimien Baana-harjoitukseen osallistuu tänä vuonna ensi kertaa myös Britannian kuninkaallisten ilmavoimien Eurofighter Typhoon -hävittäjiä. ✈️
Venäjällä on sotilaita arktisella alueella Norjan lähistöllä enää korkeintaan 20 % verrattuna aikaan ennen Venäjän hyökkäystä Ukrainaan helmikuussa 2022.
Kristofferssen perusteli tällä havainnolla näkemystään, jonka mukaan Venäjän presidentti Vladimir Putin todellisuudessa tietää, että sotilasliitto Nato ei uhkaa Venäjää.
”Jos hän uskoisi meidän uhkaavan Venäjää, hän ei olisi voinut siirtää joukkojaan Ukrainaan sotimaan.”❗️
Suomen poliitikot näkevät NATO:ssa vain loistavan tekosyyn leikata puolustusbudjettia. Mitäs sitä omaa armeijaa kasvattamaan kun NATO hoitaa.
Yhdessä olemme vahvempia
Hölynpölyä.
Puolustusbudjetti kasvaa noin kahteen prosenttiin vuosibudjetista.
NATO ei hoida Suomen puolustusta, mutta tukee sitä sovitulla tavalla,.
👍👍👍
Kuten ystävämaa USA:n "kuperkeikkasällit" asian muotoilee lyhyen ytimekkäästi ....
a) "Two is one. One is NONE"
b) "There's no I, in TEAM"
https://www.hs.fi/politiikka/art-2000009861512.html
✈️
”Liittymisenne Natoon on mahdollisuus arvioida joukkojenne modernisointitarpeita ja aukkoja ISR-kyvykkyyksissä (tiedonkeruu, valvonta- ja taktinen tiedustelu) – nimittäin lennokkijärjestelmiä ja miehittämättömiä vedenalaisia järjestelmiä”.✈️
Suomen on priorisoitava komentorakenteiden täyttämistä ja varmistettava läsnäolo ja kattava osallistuminen Naton päämajoissa ja esikunnissa”.
suositteli aktiivipalveluksessa olevien sotilaiden määrän lisäämistä.
”Vaikka asevelvollisuuteen kuuluvia prosessejanne ei pitäisi muuttaa, tasapainottaisi suurempi aktiivipalveluksessa olevan henkilökunnan määrä Suomen valmiutta ja auttaisi valmistautumisessa mihin tahansa, mitä uusi strateginen aika saattaa tuoda”🧌🪖
Venäläiset yrittävät vaikuttaa siihen, "miten toimimme Naton jäsenenä".
Huom! yrittävät, mutta Pentagon sanoo ja määrää miten Suomen tulee toimia, ja herrat on sinne rähmällään. Kekkonen säilytti itsenäisyyden, Suomen mineraali valtaukset on muiden hallussa. Suomesta tehty ruotsalainen sateenkaarilipun heiluttaa vailla omaa tahtoa.
Kekkonen on kuollut. Neuvostoliitto hajonnut, Putin seonnut. Niin muuttuu maailma eskoseni. Lopeta ruikutus!
Mennyt aika ei koskaan enää palaa
Etkö kestä tosiasioita?
lisään tuohon loistavaan ytimekkääseen postauksees alun ....
Itsenäisyys hankittu. Punikit tapettu. Itsenäisyys säilytetty kahdessa sodassa. ... .
https://www.verkkouutiset.fi/a/arvio-naton-jattiharjoituksesta-venaja-ei-ole-enaa-isanta-itamerella/
Itämeri on nykyään Naton ja EU:n meri. Venäjä saa yhä käyttää merta ja ilmatilaa, mutta ”Itämeren isännän” asemaa Venäjälle ei enää alueella ole.
Jättiharjoituksella Nato antaa Venäjälle selkeän viesti. Se hänen mukaansa on se, että liittoumalla on voimaa ja sitä ollaan valmiita käyttämään Venäjän hillitsemiseksi ja tarvittaessa Nato-maiden puolustamiseksi.
– Olemme jo ymmärtäneet kauan aikaa sitten, että puhelinsoitot Putinille eivät suojaa ketään. Myöskään ne erittäin hyvät Vilnassa hyväksytyt puolustussuunnitelmat eivät suojaa, jos ne ovat vain papereita. Niiden takana täytyy olla konkreettisia sotilaallisia valmiuksia.
Jättiharjoituksella Nato antaa Venäjälle selkeän viesti.
Heiluttelee sateenkaarilippua. putin on ihan kauhuissaan?
Ei kannata hullua ärsyttää!
Venäjä testasi Saatana 2 -superohjusta – ”Tuhovoimaisin yksittäinen ase koko maapallolla”
Putinin mukaan ohjukselle ei ole maailmassa mitään vastineita.
Brittilehti Telegraphin haastatteleman yhdysvaltalaisasiantuntijan mukaan Sarmat on tuhovoimassaan vailla vertaa.
– Tämä on varmaankin tuhovoimaisin yksittäinen ase koko maapallolla, Ian Williams CSIS-ajatushautomosta sanoo.
Ohjuksen kantama on 18 000 kilometriä. Se pystyy osumaan kohteisiin toisella puolella maapalloa tunnin sisällä laukaisusta.
Ohjuksen tuhovoimaa lisäävät siihen mahtuvat jopa 16 ydinkärkeä. Kaikki kärjet voidaan ampua samassa laukaisussa eri kohteisiin. Ne liikkuvat hypersoonisella nopeudella eli viisi kertaa nopeammin kuin ääni.
Yhden Sarmatin ydinkärjen tulivoima on jopa 750 kilotonnia. Hiroshiman ydinpommin voimakkuus oli noin 15 kilotonnia.
Telegraphin mukaan Sarmatin ”tuhoamisalue” olisi 250 000 neliömailia eli 650 000 neliökilometriä. Tämä käsittäisi esimerkiksi koko Ranskan tai Ukrainan.
Salen puntit tutisee jo!
Pitäähän antikristuksella olla isänsä pommi
Ja kaikki seurausta Natoon liittymisestä. Koittakaa kestää.
https://www.hs.fi/politiikka/art-2000009863408.html
Suomelle keskeisintä on pitää oma puolustus vahvana, minkä jälkeen osallistua halutaan mahdollisimman laajasti.
”Pääviesti on se, että me haluamme osallistua kaikkeen, mutta olemme realisteja, ja kaikki maksaa tietysti”, 💰💵💸
✈️
NATON rauhan ajan tehtäviin kuuluu hävittäjien mahdollinen lähettäminen Naton yhteiseen ilmavalvontaan, jota on Baltiassa ja Islannissa sekä Puolassa, Bulgariassa ja Romaniassa.
🪖
Lisäksi Suomi voi osallistua Naton monikansallisiin taisteluosastoihin, joita on asetettu kahdeksaan itäiseen jäsenmaahan viime vuosina.
🚢🛥
Kolmas mahdollinen tehtävä ovat Naton pysyvät merivoimaosastot eli kaksi laivasto-osastoa ja kaksi miinantorjuntaosastoa.
Suomi voi osallistua Naton monikansallisiin taisteluosastoihin, ja tapattaa omia ympäri maailman.
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000009862437.html
🪖
1. Suomen ei pidä arvioida uudelleen tai muuttaa konseptiaan kokonaismaanpuolustuksesta, joka yhdistää sotilaiden ja siviilien voimavarat kriisitilanteessa. Suomalaista kokonaismaanpuolustuksen mallia arvostetaan hyvin korkealle. Älkää siis romuttako sitä.
🪖
2. Yleiseen asevelvollisuuteen perustuvaa järjestelmää ei kannata muuttaa sotilaallisen liittoutumisen myötä. Se on toiminut hyvin jo vuosikymmeniä, ja se toimii myös Nato-Suomessa.
🤝🫶
3. Suomi liittyi Naton täysjäseneksi ilman ennakkoehtoja, punaisia linjoja tai varaumia. Scaparrotti pitää tätä hyvänä, sillä hänen mukaansa liittokunnan toiminta vaatii ennen kaikkea luottamusta jäsenmaiden välillä. Luottamuksen etsinnässä ei kannata epäröidä.
💷
4. Suomen ei Naton jäsenenä pidä laskea puolustusmenojensa tasoa. Suomi käyttää puolustukseen ensi vuonna noin 2,3 % bruttokansantuotteesta. Se täyttää reilusti Naton kahden prosentin tavoitteen.
🪖
5. Natoon muodostuu Suomen ja Ruotsin jäsenyyden myötä vahva pohjoismainen ryhmä. Suomi on tämän ryhmittymän johtava valtio muun muassa tulivoimaisen tykistönsä vuoksi, ja Suomi voi sen lisäksi tarjota liittolaisilleen aselajin laajimmat harjoitusalueet Euroopassa. Se vahvistaa Suomen ääntä Natossa sekä poliittisesti että diplomaattisesti.
– Älkää vetäytykö tästä asemasta, kenraali sanoi.
🤝🫶
6. Suomen ja Yhdysvaltain parhaillaan neuvottelema kahdenvälinen puolustussopimus on olennainen osa uutta turvallisuuspoliittista asetelmaa. Älkää horjuko siitä ja luopuko kahden- tai monenvälisestä puolustusyhteistyöstä vaikka olettekin liittokunnan jäseniä.
Ilmiselviä venäläisiä "rauhanjoukkoja" Ukrainassa.
Putleristien ihanneporukkaa!
Suomeen ei ole tulemista!
Lasketaan miten lasketaan, varmaa on se, että suomalaiset on viety turvattomuuden tilaan.
Nyt on kysymys ainoastaan siitä, miten ja milloin suunnitelmat Suomen tuhoamiseksi on laitettu alulle?
Talous jyrkässä syöksyssä, selviämisen mahdollisuutta ilman Venäjä-kauppaa ei ole, siihen lisätään jenkkien maihinnousu omilla oikeuksillaan.
Rauhallinen rinnakkaiselo, kannattava kauppa vaihdettiin jatkuvaan vihanpitoon.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/5a9836e0-73fa-49fb-a9d9-ea9c99c273a3
Venäjä hyökkäsi Ukrainaan torstaina 24. helmikuuta 2022.🚀💥 Sunnuntaina 27. helmikuuta Suomen turvallisuuspolitiikkaa linjaava korkeimman valtiojohdon TP-UTVA oli koolla toista kertaa hyökkäyksen jälkeen. Se oli päivä, jolloin Suomi päätti hakea Natoon👌👍
Valtiojohto tiesi, että juridisesti velvoittavia turvatakuita ei Yhdysvalloista ollut saatavissa. Ne olisivat senaatin hyväksynnän takana.
– Päätimme esittää käytännön yhteistyötä turvatakuuksi, Niinistö kertoo.
Suomi halusikin aloittaa neuvottelut kahdenvälisen puolustusyhteistyösopimuksen solmimisesta.
Niinistö kertoo kirjassa, että valtiojohdon eli TP-UTVAn molemmissa kokoontumisissa hyökkäyksen jälkeen hän painotti aloittaneensa valmistautumisen jo joulukuun alussa.
– Olin aloittanut tiiviin yhteydenpidon Bidenin ja Stoltenbergin kanssa ja saanut heiltä hyvin rohkaisevia viestejä. Tiedossani oli, että jäsenyyteemme suhtauduttaisiin myönteisesti ja turvaa oli saatavilla. Ne asiat piti toki varmistaa, Niinistö kertoo kirjassa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/14a1d7ea-7dbd-4d74-b649-9793b1d1c726
Yksi uhka-arvioista oli Venäjän yritys luoda Suomeen jäätynyt konflikti.
Venäläiset maahanlaskujoukot olisivat saattaneet yrittää esimerkiksi Ivalon lentokentän valtaamista.
Äärimmillään Venäjä olisi uhannut taktisen ydinaseen käytöllä, jos Suomi olisi ryhtynyt vastahyökkäykseen. Jäädytetyn konfliktin luominen olisi ollut keino estää Suomen Nato-jäsenyys, sillä puolustusliitto ei hyväksy jäsenikseen sotaa käyviä maita🤨
Lentokentillä työskenteleville rajavartijoille jaettiin rynnäkkökiväärit. Sarjatuliaseita ja niiden ammuksia tuotiin monessa paikassa varastoista käden ulottuville. Valtionhallinnossa ja kunnissa varauduttiin jopa siviiliväestön pommituksiin💣💥
Brittien tiedustelu ei sulkenut pois hyökkäyksen mahdollisuutta Naton ulkopuolella olleeseen Suomeen.
Britit olivat valmiita puolustamaan JEF-liittolaistaan aseellisesti ja tekivät Suomen valtionjohdolle tarjouksen kahdenvälisistä turvatakuista.
Tarjous hyväksyttiin ja on edelleen voimassa.
Samoin USA:n, Saksan ja Ranskan.
Tosin nyt jäsenmaana ne ovat automaattisesti voimassa jo peruskirjankin pohjalta.
👍👍👍
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000009871321.html
Suomella oli korkea profiili jo liittyessään Natoon. Se oli poliittisesti iso asia liittokunnalle.
– Naton näkökulmasta me olemme merkittävä jäsenmaa meidän vahvan puolustuksemme ja strategisen sijaintimme vuoksi. Meitä kuunnellaan ja meidän näkemyksillä on painoarvoa. Sen takia on tärkeää, että me käytämme ääntämme Natossa.
– Meidän profiiliamme nostaa se, että meillä on erittäin vahva kansallinen puolustus ja vahvat puolustusvoimat, poikkeuksellisen vahvat myös Naton kontekstissa. Toisaalta profiilia nostaa se, että me sijaitsemme geostrategisesti äärimmäisen tärkeällä alueella. Se tekee meistä merkittävän toimijan Natossa.