https://duunitori.fi/tyoelama/tyoministeri-arto-satonen
Satonen vaikuttaa optimismillaan vähälyiseltä. Satonen varmaan luulee kuin Sipilä aikanaan, että kun hän sanoo jotain, se myös toteutuu. Taitaa persuduunaritkin näyttää keskisormea Satoselle ja duunarien marssi eduskuntatalon eteen tukkii koko Mannerheimintien. Ja saattaa sitä panderolleissa lukea totuus Satoselle ja Orpon hallitukselle. Satonen on niin saatanan tyhmä, että yrittää jollain sellaisella väittää olevan oikeutusta toumiinda, kun Ruotsissakin niin ja näin on tehty.
Satonen vaikuttaa optimismillaan vähälyiseltä. Satonen varmaan luulee kuin Sipilä aikanaan, että kun hän sanoo jotain, se myös toteutuu. Taitaa persuduunaritkin näyttää keskisormea Satoselle ja duunarien marssi eduskuntatalon eteen tukkii koko Mannerheimintien. Ja saattaa sitä panderolleissa lukea totuus Satoselle ja Orpon hallitukselle. Satonen on niin saatanan tyhmä, että yrittää jollain sellaisella väittää olevan oikeutusta toumiinda, kun Ruotsissakin niin ja näin on tehty.
Vastaukset 9
Vanhimmat
https://www.talouselama.fi/uutiset/konkurssien-maara-kasvanut-nama-alat-erottuvat/a82a3151-cc15-471a-9d55-df51bcf1ceef
On siinä Artolla nyt tekemistä. Pitäisi konkurssien jälkeen, työttömiksi jouneet saada töihin heikennetyin työehdoin. Konkurssia kuitenkin pukkaa ja työttömiä.
Ja muutenkin niitä työttömiä pukkaa, lama lähestyy.
Arton kuvitelmista huolimatta:
https://www.talouselama.fi/uutiset/miljoonatappiot-tehnyt-mtv-aloittaa-satojen-henkien-muutosneuvottelut/6dfc8e57-95e6-433c-9d1b-2f43b529795b
https://www.ts.fi/uutiset/6072564
https://yle.fi/a/74-20035422
https://www.arvopaperi.fi/porssitiedotteet/siili-solutions-oyj-aloittaa-muutosneuvottelut-vastatakseen-heikentyneeseen-markkinatilanteeseen/27eb229e-14a4-5a6d-afff-a3d606df2318
https://www.metsagroup.com/fi/metsafibre/uutiset-ja-julkaisut/uutiset/2023/metsa-fibre-aloittaa-muutosneuvottelut-mahdollisista-lomautuksista-joutsenon-sellutehtaalla/
https://www.tekniikkatalous.fi/uutiset/stora-enso-aloittaa-1150-henkiloa-koskevat-muutosneuvottelut/5697b5e8-17ca-45cd-ab83-ac1ea438235d
https://www.patriagroup.com/fi/media/tiedotteet/2023/patria-aloittaa-muutosneuvottelut-jatkaakseen-toimintamallinsa-kehittamista-vastatakseen-kasvaneeseen-kysyntaan-seka-parantaakseen-tehokkuuttaan
https://www.salkunrakentaja.fi/2023/05/oda-aloittaa-muutosneuvottelut/
Pitäkää persuporvarit ja persuduunarit hatuista kiinni, yhtä kova meno Purralla on leikata kaikista tuista. Ansiosidonnainen, toimeentulotuki, työttömyystuki, takuueläke, vuokratuki jne...ja irtisanomissuojan heikennys. Tätäkö tavispersut äänestitte?
Kultalusikka suussa syntynyt. Missä omat ansiot?
Lienee siinä tyhmimmästä päästä, kokoomuslaisista.
https://www.lansivayla.fi/paikalliset/1740764
"Kokoomuksen Satonen kyykyttää jälleen.
Arto Satonen jengeineen on jo usein aikaisemminkin ollut työtätekevän väestön kimpussa ja on taas kerran sitä mieltä, että ne joilla töitä on, tehkööt sitä enemmän ja samalla rahaa, tai mielummin vähemmällä ja loput riutukoon sitten kortistossa tai tehköön tukia vastaan ilmaista työtä.
Vai miten muuten voi ymmärtää tämän päivän otsikoita? Työajanlyhennykset pois ja työviikkoa pidemmäksi. Marssitetaanko sitten vastaavaa tuntimäärää olevat henkilöt seuraavissa YT-neuvotteluissa kortistoon?
Kuitenkin jos yrittää saada määräaikaisten töitä toistaiseksi voimassaoleviksi, tai sitten osa-aikaistettua täysille tunneille, niin kukas sitä sitten vastustaa? Poliittinen oikeisto ja Satonen tietysti siinä mukana. Nollatuntisopimuksiakaan ei saisi muuttaa heistä täysiaikaisiksi työsuhteiksi. Kuulostaa oudolta yhtälöltä.
Suomen kilpailukyky teollisuudessa ei näillä Satosen eväillä parane, kun kotimainen omistajuus on päättänyt, että investointeja ei tehdä ja työn tekemisen tehostamiseen oikeilla keinolla ei ole haluja, niin kyllä ne työt sitten loppuvatkin. Tuntuu että nyky-yritysten hallitukset on täynnä pelkureita, jotka jäävät tuleen makaamaan ja samalla laittavat kotirintamalle viestiä, että viekää omaisuus ulkomaille. Määkivät vain kuin lammaslauma, kun täällä ei mikään kannata ja samaan aikaan Suomen kilpailukyky on mittareiden mukaan hyvä.
Kyllä työn tekijältä vaaditaan sopimusneuvotteluissa malttia ja Suomen edun ajattelua, mutta pääomaltahan ei ole oikeutta vaatia mitään. Ainakaan Suomessa. Jäitä hattuun Satonen!
Mutta persuduunareille ja Riikka Purralle sopii, että työntekijöistä tehdään orjia Satosen tyyliin.
"Lähes kaikki mitä siellä (hallitusohjelmassa) esitetään on tehty joko Ruotsissa tai Tanskassa tai kyse on niistä sovelletuista malleista. Kun tavoittelemme pohjoismaista työllisyysastetta ja rahoituspohjaa hyvinvointiyhteiskunnalle, niin meidän täytyy tehdä myös uudistuksia.
Satonen toivoo, että yhteistyö työmarkkinajärjestöjen kanssa sujuisi hyvin.
– Tarkoitus on lähteä tapaamaan heitä varsin pian. Hallitusohjelmaan on kirjoitettu, että uudistukset valmistellaan kolmikantaisesti. Totta kai pohjana on hallitusohjelman kirjaus. Aivan kuten pääministeri sanoi, että jos kolmikantaisesti ei löydetä yhteistä näkemystä, silloin mennään hallitusohjelman mukaan.
Hallitus kaavailee ohjelmassaan muun muassa rajoituksia poliittisiin lakkoihin ja tukilakkoihin. Työrauhauudistuksia miettimään asetettavan kolmikantaisen ryhmän takaraja tulee vastaan jo syyskaudella."
Aivan totta, jos Satonen luulee, että työntekijät taipuu kuin pajun vitsa, niin hän taitaa erehtyä. Yritti sitä Sipiläkin "uudistaa" pakolla, mutta kuinkas kävikään. Ja kun Ruotsin ja Taskan työmarkkinoilta "napsitaan rusinat pullasta", niin eihän siinä likimainkaan synny yhtä suotuisia sopimuksia kuin noissa maissa. Vähän naurattaa, että iso mies vetoaa naapurimaiden työmarkkinoiden sopimuksiin. Eikö besserwisser itse osaa esittää mitään sopivaa?
Aika paljon Satonen on jättämässä tekemättä sellaista, jota Tanskassa tai Ruotsissa on tehty, nimittäin siinä, mitä palveluja työttömille niissä tarjotaan. Mutta sehän maksaisi... ja kokoomuslaisella on kyllä rahaa, mutta ei halua luopua siitä.
Meillä ei taida koskaan aikaisemmin ollut KaKo-porrrrrvaria "työministerinä" ?
On järkkykyykytystä patistella elämäntapatyötöntä töihin!
Onko kaikki irtisanotut ja työttömät elämäntapatyöttömiä?Tuollainen on juuri sairaan oikeistoporvarin väite. Elämäntapatyötyömät eivät löydy edes kortistoista, niistä ei oikeasti työvoimatoimistot tiedä mitään.
On turha yleistää johonkin pieneen ryhmään kaikkia työttömiä. Kyllä ihmiset töissä haluaa käydä, mutta kun sinä vaan olet niitä paskiaisia ja luulet kaikkia laiskoiksi, tarjoaisit ilmaistyötä ja sitä kokoomuksen risusavottaaja haluaisit alistaa ja nöyryyttä ihmisiä. Toivottavasti kompastut kynnykselläsi ja lyöt pääsi. Voitas vaan patistella sinua selviämään, ihan omin avuin.