VAKAA JA AINUTLAATUINEN AURINKOKUNTA

VAKAA JA AINUTLAATUINEN AURINKOKUNTA
Mitä enemmän tietoja saadaan kerättyä muista Linnunradan tähtijärjestelmistä, sitä enemmän naturalistiset tutkijat vaikuttavat olevan ymmällään. He ovat yhä enemmän pakotettuja tunnustamaan, että Aurinkokuntamme on ainutlaatuinen ja yllättävän vakaa. Tämä vakaus pitää Maan ihanteellisella Kultakutri-vyöhykkeellä (siis ”ei liian kuuma; ei liian kylmä”), joka pitää yllä elämää. Stuart Clark kirjoittaa: ”– – olemme saamassa uuden kuvan siitä, kuinka aurinkokunnat muodostuvat planeettojen syntyessä kaaoksessa ilman selvää lopputulosta. – – kalvava kysymys kuuluu yhä kovemmin: olemmeko aurinkokuntana tyypillisen sijaan se kummajainen?”
Mikään 3 600:sta tähän asti löydetystä tähtijärjestelmästä (ja 5 000 tunnistetusta eksoplaneetasta) ei muistuta meidän Aurinkokuntaamme. Monet ovat hyvin tiiviitä, kuten Kepler-90, jossa maapallon kokoiset planeetat ja kaasujättiläiset kiertävät lähellä emotähteä. (Kaikki kahdeksan planeettaa kiertävät tähteä sellaisen etäisyyden sisällä, joka vastaa Maan kiertoradan etäisyyttä Auringosta.) Uskotaan, että gravitaatiovoima on pienentänyt planeettojen ratoja oleellisesti tai tehnyt niistä erittäin elliptisiä.
Keskikokoiset planeetat ovat yleisiä muissa tähtijärjestelmissä, mutta meidän Aurinkokunnassamme niitä ei ole yhtäkään. Meillä on vain kaasujättiläisiä, kuten Jupiter ja Saturnus, sekä pieniä kiviplaneettoja, kuten Maa. Yritykset mallintaa Aurinkokuntaa (Nizzan malli) osoittavat, että Jupiter ja Saturnus ovat yhdessä estäneet gravitaatiovoimaa vaikuttamasta Aurinkokuntaamme näin ja tehneet Maan kiertoradasta vakaan. Kuitenkin erittäin pienet muutokset mallin parametreihin johtavat epävakauteen.
Niinpä tämä viimeisin tutkimus on lisätodiste älykkään suunnittelun puolesta, vaikkeivät naturalistiset tieteilijät sitä tunnustakaan.

9

386

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Miljoonannes avaus aiheesta: emme tiedä jotain tai en ymmärrä -> joten juuri minun taivaallinen diktaattorini on asetellut jokaisen nuppineulan paikalleen.

      Oikeasti nyt, oletteko te kaikki kreationistit täysiä idiootteja? Miksette vain keskity uskomaan, ja jättäisitte nyt suosiolla ajattelun siitä jotain edes auttavasti ymmärtäville.

    • Anonyymi

      Sekö karvanaamainen avaruuspuoskariko sitten on viisas kaikkine alkuräjähdyksineen.Kukaan heistäkään ymmärrä maailmankaikkeuden loputtomuutta,mutta omia teorioita niillä kyllä riittää loputtomiin..

    • Anonyymi

      Planeettoja määrää universumissa voi konkretisoida vaikka niin, että niitä on kymmeniä miljardeja jokaista maapallon asukasta kohden.

      Tämä tarkoittaa että jos joku planeetta (vaikka maa) edusta tyyppiä, jota on yksi miljardista, niin niitä on universumissa tuhansia biljoonia. Vastaavasti todennäköisyys että sellainen olisi löydetyn 5000 planeetan joukossa on loton päävoiton suuruusluokkaa.

      Lisäksi kuva eksoplaneetoista on vinoutunut, koska helpoiten havaitsemme isoja kaasuplaneettoja, jotka kiertävät lähellä tähteään. Sellaiset planeettakunnat ovat tyypillisesti epävakaita ja kovin eri tyyppisiä kuin oma aurinkokuntamme.

    • Anonyymi

      "Niinpä tämä viimeisin tutkimus on lisätodiste älykkään suunnittelun puolesta, vaikkeivät naturalistiset tieteilijät sitä tunnustakaan."

      Millä ihmeen perusteella?

      • Anonyymi

        Argumentum ad ignorantiam.


      • Anonyymi

      • Anonyymi

    • Anonyymi

      Vaikka potilaan tila olisi kuinka vakaa tahansa, niin lopulta hän kuitenkin kuolee. Samoin tulee käymään 'vakaan' aurinkokuntamme.

    • Anonyymi

      Ja viisaudessaan Jahve loi triljoona tähteä jotta yhden tähden ympärillä pörräisi erilainen planeettakunta kuin muiden ympärillä?

      Juu, kyllä varmaan.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei sua enään tunnista

      Kun olet vanhentunut ja lihonut.
      Ikävä
      207
      7148
    2. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      59
      4682
    3. Etsin vastaantulevista sua

      Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s
      Ikävä
      43
      4534
    4. Mikä kaivatussasi kolahti?

      Mikä oli erityistä?
      Ikävä
      73
      3312
    5. Kaikesta muusta

      Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
      Ikävä
      16
      1975
    6. Tekis mieli lähestyä sua

      Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗
      Ikävä
      26
      1727
    7. Hyvää yötä.

      Miten äkäpussi kesytetään? 😉 pus
      Ikävä
      18
      1707
    8. Ajatteletko koskaan

      Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹
      Ikävä
      41
      1590
    9. Kyllä hävettää!

      Olla taivalkoskelta jos vuoden taivalkoskelainen on tuommoinen tumpelo.
      Taivalkoski
      34
      1479
    10. Haluaisitko enemmän ?

      Haluaisitko enemmän kuin ystävyyden ? M-N
      Ikävä
      143
      1257
    Aihe