Se työvoimapula

Kauhavallakin kova pula osaajista teollisuudessa.Varmaan näinkin on.Mutta.Jos vaivaudutte katsomaan,mikä on palkkataso,ei tarvitse ihmetellä.10-11€.Kuka elää tänä päivänä tuollaisella??
221352
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 22

Vanhimmat

Aika moni sinne härmään vaan ajelee noiden minipalkkojen perässä.

Äänestä

Tehkää töitä äläkääkääkä valittako laiskat.

Äänestä
  • Maksa palkkaa sika.

    Äänestä

Vapaa maa. Kannattaa ryhtyä yrittäjäksi. Palkkansa saa päättää aivan itse! Ja saa päättää, ajeleeko vai jättää ajelematta.

Äänestä
  • Jaahas.Kitupalkkaa maksavat kituyrittäjät heräs!

    Äänestä

  • Yrittäjäks.. Ja kaikki on yrittäjiä.. Niin kukas ne oikeat työt tekee, käytännön työt ??! Että alahan vaan maksella palkkaa tai saat itte tehdä ne oikeat käytännön hommat !

    Äänestä

Ei kai kukaan täysjärkinen enään alle 15e tunti tee.

Äänestä

Ylihärmäs yhes metallipajas 12e on jo huippupalkka.

Äänestä
  • Kauhavalla taitaa saada elintervikepuolella alle 10€ tunti. Siksi sinne kunnan viranhaltija ohjaa ukrainalaisia.

    Äänestä

Sitten ihmetellään kun ei nuoria huvita tehdastyöt.Toki kyllä muutama firma maksaakin paremmin hikipajathan on oma lukunsa.

Äänestä
  • Joo.ota siinä 300000€ talolaina ja ala lyhentämään sitä 11€ tuntipalkalla.Saat 150 v.sitä tehdä

    Äänestä

  • Anonyymi00012 kirjoitti:

    Joo.ota siinä 300000€ talolaina ja ala lyhentämään sitä 11€ tuntipalkalla.Saat 150 v.sitä tehdä

    Tupia saa ostaa 50.000 eurolla. Ei voi ostaa 300.000 eurolla, jos ei oo siinä kunnos.

    Äänestä

  • Anonyymi00014 kirjoitti:

    Tupia saa ostaa 50.000 eurolla. Ei voi ostaa 300.000 eurolla, jos ei oo siinä kunnos.

    Ne on mörskiä.ei nuorta naista saa tuollaiseen.Sulla vanhanpoijan ajatusmaailma.

    Äänestä

  • Anonyymi00015 kirjoitti:

    Ne on mörskiä.ei nuorta naista saa tuollaiseen.Sulla vanhanpoijan ajatusmaailma.

    Hahhaa. Onko täälä sellaasia ”miehiä”, että pitää tuvalla pröystäällä eikä muutoon saa naista?

    Äänestä

Näitten hikipajojen pitää pärjätä markkinoilla. Kunta, maakunta ja valtio hoitaa palkat verottamalla ja työnantajamaksuilla!

Äänestä

Ei semmoset yritykset menesty jotka maksavat huonosti tai kohtelevat duunaria huonosti.Sen tietää myös kunnon kapitalisti.

Äänestä

Soon kuulkaa niin että kaikki suorittava työ, tehdään kohta ulkolaisten voimin. Keskiluokka katoaa, ja soon tarkootuskin. Jäljelle jää rikkaat ja orjat, se on niin ollu tällä pallolla ennenkin.

Äänestä
  • Tämä on kokoomuksen toive.. Ja tyhmä rahvas ei tajua..#EK, siat.

    Äänestä

  • Liberaali-eliitin tavoite . Yläluokka aateloi itsensä kuten keskiajalla . Keskiluokan keskitettävä voimansa perussuomalaisiin koska muut ovat rähmällään islamin ja intersektionaalisen feminismin edessä .

    Äänestä

Ja historia toistaa itseään kun kuilu kasvaa jossain välissä köyhät syö rikkaat.

Äänestä

Susanna Koski sanoi, että metsässä on tekemätöntä työtä.

Ei kait siinä sitten, muuta kuin metsään. Söisiköhän sitä käpyjä vai pieniä kiviä ensalkuun.

Äänestä
  • Huonot palkat

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Kauhavallakin kova pula osaajista teollisuudessa.Varmaan näinkin on.Mutta.Jos vaivaudutte katsomaan,mikä on palkkataso,ei tarvitse ihmetellä.10-11€.Kuka elää tänä päivänä tuollaisella??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu