Missä viipyy sosialistien anteeksipyyntö?

Kun lähtivät Neuvostoliiton joukkoihin sisällissodassa. Eivät ole edes häpeissään puolueidensa menneisyydestä!
12194
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Lahtarit taisi jo noihin aikoihin peräti, veljeillä kiivaasti Natsien kanssa.
Ilmankos "yhteistyö" jatkuikin vielä pitkään, 40-luvun puoliväliin saakka.

Nyt lahtarit vaativat vasta, että "rasismin" on loputtava.

Kun eivät ole edes itsekään puhdistautuneita, kuten avaus osoittaa.

1Äänestä

Sisällissodassa ei ollu ketään muita kuin suomalaisia ja lapsien ei tarvitse pyytää anteeksi esi-isiensä tekoja.

Äänestä
  • Kysymys olikin puolueiden menneisyydestä ja tunnustamalla reilusti väärän politiikan ja siitä aiheutuneen vahingon maalle. Edelleen he ajavat samoja asioita. Jakavat valtion rahoja ulkomaille aivan surutta! Haluaisivat jakaa koko Suomen kehitysmaalaisille!

    Äänestä

Mitään Neuvostoliittoa ei ollut olemassa 1918 eikä Suomessa ollut edes Neuvosto-Venäjän asevoimia tuolloin.

Mitä siis pitäisi pyytää anteeksi?

Kapinaan ryhtyneitä ei ole elossa ketään, ja heidän perustamistaan puolueista SKP:ssa kai on muutama jäsen, SKDL on tietääkseni lakkautettu.

Voin pyytää anteeksi aloittajan tyhmyyttä ja viestin selvää venäläisperäisyyttä, ihan koko maailmalta. Pyynnöstä huolimatta ei ole tarpeen antaa anteeksi tuollaista hölmöyttä, vaan nauraa sille avoimesti.

Äänestä

  • Anonyymi00009 kirjoitti:

    Mutta pyysikö hän, aloittaja anteeksi kehui vain olevansa hieman ylepä oikeiston ajatuksestaan

    SDP on kasa sonninpaskaa, ei mitään muuta
    https://www.is.fi/politiikka/art-2000009699026.html

    sitä tarkoitin yllä.

    Eikö teillä siellä Venäjällä kukaan enää osaa suomea sen vertaa, että saisitte edes trollottelunne kirjoitettua ymmärrettävästi. Eipä ihme, ettei se sotakaan siellä Ukrainassa oikein suju.

    SDP on oikein hyvä puolue, on torpannut hapankaalipäiden ikävät aikeet jo useammankin kerran.

    Kannattaa muuten vaihtaakin ne lehmät sonneihin, ei niitä juustoja viedä Venäjälle pitkään aikaan.

    Äänestä

Uskovaiset kehtaavat vielä valittaa vanhojen kaivelusta, itse kun yli 2x tuhannen vuoden takaisia kaivelevat 🤣😂🤣😂🤣😂

sotia ja KristiKretkiä ja Jeesusta eli Alllahia jne sodat jatkuu

Äänestä

Vallankumouksen aate antoi toivoa monelle niistä, jotka elivät äärimmäisessä köyhyydessä. Sitä et varmasti voi käsittää. Pieni torppa tai mäkitupa, jossa 12 lasta, viisi kuoli, seitsemän jäi. Kaikilla oli nälkä. Ja halu elää.

Neuvostoliitto ei kohdellut sinne muuttavia hyvin. Sama nälkä. Ja sitten vieraina vakoilijoina ammuttiin.

En voi pyytää anteeksi Suomen historiaa.

Mutta tiedän, että työläiset ja maalaiset tämän maan rakensivat.

Äänestä

Mutta joo, kyse oli kuitenkin aika pienestä osasta suomalaisia. Tuhansista.
Valkoinen terrori tuohon aikaan oli paljon suurempaa.

Äänestä

Me selvinneet olemme oman osamme tehneet. Olemme lapsemme kasvattaneet ja kouluttaneet. Emme herroiksi toki. Ihmisiksi, joilla on moraali.

Äänestä

SDP aloitti kapinan tukeutuen venäläisiin bolshevikkeihin. Stalin oli antamassa ohjeita marraskuussa 1917 SDP:n puoluekokouksessa Tampereella.
Valkoisella puolella itsenäisen Suomen puolesta taistelivat maajussit ja noin puolet torppareista. Siksi demarit vieläkin kantavat kaunaa maanviljelijöille yhdessä Pietarissa perustetun SKP:n perillisten vassareiden kanssa.

Ilman SDP:n aloittamaa väkivallan kierrettä ja aseisiin tarttumista Suomi olisi turvannut itsenäisyytensä pelkällä venäläisen sotaväen aseistariisumisella. Ei olisi tullut saksalainen Itämeren divisioonakaan.

Punaisten hirmuteot nostivat vihaa, kuten nyt Ukrainassa venäläisten tekemät saman tyyppiset sotarikokset. Valkoiset sitten kostivat turhan ankarasti, koska punaisten johtajat itse loikkasivat raukkamaisesti Venäjälle.
Viha hellitti ja SDP oli pian valkoisen Suomen hallituksessa mukana.

Nyt ei enää kaivattaisi niitä vasemmiston vihapuheita valkoisista porvareista ja lahtareista, mikä puhe sai Rinteen/Marinin hallituksen aikana taas uusia kierroksia.

Äänestä

Hävityn kapinan jälkeen SDP ei ole pyytänyt anteeksi, vaan on ottanut uhriutumisroolin, joka nyt SDP:n siirtyessä vasemmalle vain pahenee.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Kun lähtivät Neuvostoliiton joukkoihin sisällissodassa. Eivät ole edes häpeissään puolueidensa menneisyydestä!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu