Miksi harvalla nykynaisella on enää leveää lantiota ja tiimalasivartaloa?

Anonyymi-ap

katsokaapa vaikka 60-luvun Bond-leffoja, niissä naiset eivät ole vielä sairaan laihoja ja heillä on selkeä leveämpi lantio ja uuma kapea, ns tiimalasivartalo. Se oli aikoinaan yleinen lähes kaikilla naisilla.

Mitä on tapahtunut nykyisten nuorten ja keski-ikäisten naisten vartalolle, eli ei enää lantiota juuri erota muusta kehosta! Ikään kuin miesmainen kroppa.

3

181

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jaa että miksi, kas kun ei enää korsetilla pienennetä vyötäröä , usein tytöt alkoivat jo siinä 14 vuotiaana pitämään tiukkaa korsettia , ja siten ei vyötärölle ollut tilaa kasvaa luonnollisesti.
      Onneki tälläiset hömpötykset ovat historiaa, siis miksi kenenkään pitäisi olla hoikka ja leveä lantioinen , siis kenen vuoksi.?
      Ennen oli niitä vatsa sairauksia enemmän kun korsetilla puristettiin siaäelimet kasaan
      Nykyään saa ihminen kasvaa ja kehittyä sellaiseksi kun hän on, ja ei ole mitään syytä etä pitäisi tehdä kehostaan jotain mitä se ei ole . Joten yksinkertaisen luonnollisisia vartaloita kaikilla

      • Anonyymi

        Puppua! Ei esim. 1960-luvulla naiset käyttäneet korsettia! Väitän että kyse on hormoneista, eli siis nykyajan ravinto ja kenties runsas päihteiden (alkon jne) käyttö teininä tekee sen ettei estrogeenia erity naisilla tarpeeksi. Naiset ovat nykyisin miesmäisempiä muutenkin käytökseltään, eli eivät lempeitä, hoivaavia, vaan agressiivisen tylyjä.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      105
      9483
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      49
      4641
    3. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      102
      1976
    4. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      42
      1921
    5. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      24
      1630
    6. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1391
    7. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      38
      1307
    8. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      54
      927
    9. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      30
      903
    10. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

      Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
      Ikävä
      31
      902
    Aihe