Eikä vain lintuinfluenssan vuoksi.
Eläinten keskitysleirit - turkistarhat - tulee lopettaa
Anonyymi-ap
18204
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Ota yhteyttä alan keskusjärjestöön ja kerro vaatimuksesi.
Eläinten keskitysleirit tulisi tosiaan lopettaa, sillä elämme jo 2020-lukua
Puskista huutelu pitäisi kriminalisoida, sillä elämme jo 2020-lukua.
Noup!
Turkisala tarkoittaa elinkeinoa melkoiselle määrälle ihmisiä ja vielä sellaisella maaseutu-alueella, ettei muita ansaintatapoja noin vain löydy.
- Jos ja kun käsitykset eläintarhauksesta muuttuvat aikojen kuluessa, luonnollisesti säädetään kyseisen elinkeinoalan vaatimukset vastaamaan ajan vaatimuksia.
Miten sitten:
- siipikarjantuotanto
- lihotussikalat?
- kalastus?
- lihakarja?
Jnejne. Onkos niillekin oikea ratkaisu lopettaa toiminta, jos vaikka vasikan tappaminen ihmisravinnoksi ei sovi viherpiipertäjän pirtaan?
Taskuvarkaus ja rikollisuus yleensäkin on elinkeino joillekin. Ne nyt sattuvat olemaan laittomia. Eläinrääkkäys pitäisi myös olla laitonta, mutta jostain syystä se ei vielä ole laitonta. Korostan sanaa vielä.
"Taskuvarkaus ja rikollisuus yleensäkin on elinkeino joillekin. Ne nyt sattuvat olemaan laittomia. "
Noup!
- Turkistarhaus yllä on täydellisen laillista toimintaa. Siinä mielessä 'vertauksesi' on onneton, ponneton ja lapsellinen.
Avaaja voi ensin opetella, ihan itsensä elättämisen omilla tuloillaan.
Sinä onneton kitisijä et minun tulojani tiedä, veikkaanpa että ovat suuremmat kuin sinulla. Mutta se ei ole mikään itseisarvo tai ihmisarvon mittari minulle.
Ammattisi pitää lopettaa turhana ja kalliina.
Sanotaan vain että IT -puolelle pukkaa ja jos IT -infrastuktuuria pitää turhana niin on täysi juntti.
Kateellinen kommunisti aivopieraisi taas 123. kerran...
Miks kirjoitat kateellisuudesta. Ajatteletko, että kaikki ihailevat ja haluavat turkiksi. Ehkä niin oli 1970-luvulla. Ei enää vuonna 2023.
No mulle tuli nurkkiin appivanhempien jäämistöstä uudenveroinen kettuturkki ja kettupuuhka, siis vapaiden metsäkettujen turkiksia. En minä voisi alentua sellaisilla tavaroilla koreilemiseen.
No mitä teen? Soitin tuttavalle, jolla on venäläinen naisystävä. Kysyin, että vienkö kierrätyskeskukseen, vai otatko. No turkki meni venäläiselle naiselle, joka oli ikionnellinen. En minä niistä rahaa pyytänyt, mutta sain vaihdossa kympin valkoviinipullon.
Siinä se turkisten arvo. Kuka kadehtii kympin viinipulloa? Ei kukaan.
Tarhaajista pitäisi maksaa jotain palkkioita. Siis heidän päänahoista.
Opetelkaa syömään sitä minkkikettua niin ei tarvitse kauhistella. Lehmätkin nyljetään.
Juu minäkin olen sitä mieltä, että mitä et ravinnoksi tarvitse, et myöskään tapa. No minä olenkin vege. Okei saatoin tappaa 2 hyttystä kesän aikana
Sinulla on varmaan tennarit.
Minä en käytä verkkareita lenkareita yms.
"Juu minäkin olen sitä mieltä, että mitä et ravinnoksi tarvitse, et myöskään tapa. "
- Itse sisällytän myös muun hyötykäytön 'tappamisen oikeuteen' kuten turkiksien valmistamisen. Esimerkiksi kalastus (C & R) pelkästään huvin vuoksi ei ole mielestäni eettistä eikä oikeutettua.