Tyhmä, tyhmempi, persun äänestäjä. Hihhihhihiii,,, hahhhaahhaahhh... buahhhaahhahaaaa! 🤣🤣🤣
Hallitus ottaa 10 miljardia lisää velkaa!
Anonyymi-ap
57386
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 57
Vanhimmat
Oi tätä hauskuuden päivää!
Jauhomarinin velan korot täytyy maksaa, nehän on noim 10 miljardia🤣🤣🤣🤣
Älähän liioittele.
Hieman yli 10 mrd euroa velkaa lisää.
No sittenhän demarit ja sontasakki ovat tyytyväisiä😅🤣😂
Siis demarit ja persut?
Ehkä sontasakki (persut) eivät ole niin tyytyväisiä, ja sekös naurattaa :D
Tarkoittaa sitä, että saat jatkaa avohoidossa.
Kaljaa litkivät persut hyötyvät ja viiniä nauttivat kärsivät.
Dildo peppuun ja suukki kiinni! 🤣🤣🤣
Minäku ajattelin että prigozinin syöksyyn loppuu viikon hyvät uutiset. Loppuihan ne.
Mutta tää 10 miljaardia on hauska uutinen.
Tirsk.
🤣
Persut: "Kyllä se edellinen hallitus harjoitti vaan niin holtitonta velanottoa!" 🤣🤣🤣
Aika paljon vähemmän mitä sannan porukka
Sanna otti koronan aikana, Venäjän sodan aiheuttaman shokin ja öljy- ja energiakriisin aikana velan, jotka ovat 40 mrd 4 vuoden aikana. Persut ottavat vuodessa 10 mrd eli samaan tulevat vielä pääsemään vaikka ei ole mitään kriisiä päällä.
Siis saman verran. 10 miljardia joka vuosi on 40 miljardia. Niin ne valtiot toimii. Teitä vaan älytettiin!
10 miljardia menee hävittäjiin🤣
Tätä se kokoomuksen talouden pito on aina ennenkin ollut!Hoetaan valhetta että vasemmisto ottaa vain velkaa että he korjaavat talouden!Leikkaavat kyllä köyhiltä muutaman sata miljoonaa mutta velka vaan lisääntyy.Se ikuinen totuus että kun samaa valhetta toistaa tarpeeksi pitkään niin lopulta suurin osa ihmisistä eli tyhmimmät sen uskoo ,siis kokoomuksen ja persujen äänestäjät nyt viimeksi.
Ei pitäisi.
Hallitus säästää, karsii ja laskee veroja ja ottaa lisää velkaa. Rikkaat kiittävät!
Tää on nyt meidän rikkaiden hallitus. En äänestänyt persuja, mutta hyvin näyttää menevän. Sossuelätit kuolkoon nälkään.
Sittenhän persuilta poistuu puolet äänestäjistä. Jotain hyvääkin siis.
natsidemareille tyypillistä nää itkupotkuraivatrit😂😂😂
Nyt tiedämme missä menee raja "holtittoman velkaantumisen" ja "vastuullisen taloudenpidon välillä". Se menee jossain 10,4 miljardin ja 10,1 miljardin velkaantumisen välissä.
Marinin hallitus "tuhlasi holtittomasti "periaatteella" yli 83 miljardia ja Purran budjetissa ei tuhlata, mutta käytetään vajaa 4 miljardia ENEMMÄN.
Tosin Purran ensimmäisen budjettikauden meno- ja velkamäärä voi kasvaa, koska joka vuosi on tullut myös lisäbudjetteja ja harvoin niissä uusia tuloja on keksitty. Uusia menoja kylläkin.
Suomalaiset on tyhmiä!
Velkaantumisen lopettaminen on vuosikymmenen savotta. Vasemmisto parkuu jo kitarisat ulkona vaikka pientä "esileikkiä" vasta luvattu toteuttaa.
Kuten budjetista näkyy hallitus ei tee mitään velkaantumisen hillitsemiseksi, vaan jatkaa sitä täsmälleen samalla tasolla kuin ennenkin. On laskettu että hallituksen toimet de facto alentaa verokertymää 4 miljardilla joka on sama määrä mitä eri etuuksista on suunnitelmissa leikata.
Käytännössä siis veroja alennetaan velaksi.
Eihän verojen alentamiseen velkaa tarvitse ottaa.
No käytännössä tarvitsee. Kun budjetti on alijäämäinen ja silti tuloveroja alennetaan ja pääomatuloverojen välttelyä helpotetaan, niin se kaikki lisää velkaantumista.
Samantien voisi laittaa liitot ja Kojamot maksamaan veroja omaisuuksistaan kuten muutkin.
Kojamo on osakeyhtiö joka maksaa veroja aivan kuten muutkin yhtiöt.
SAK on ehdottanut lähdeveroa säätiöiden ja AY-liikkeen pääomatuloille, mutta siinä kantona kaskessa on ennen kaikkea RKP, jonka rahoitus tulee paljolti ruotsinkielisiltä säätiöiltä. Tätä verovapautta ei Perussuomalaisetkaan ole julkisesti vastustaneet.
Maksa sie se.
Paetkaa maasta.
Jaa että oikein velkaakin otetaan vaikka Sannan hallitusta niin arvosteltiin velan otosta ,
Siinä sen näkee , kas kun ei ne velka vastustajat nyt huutele Eikös niiden pitänyt säästellä ja maksella velkoja , kuten niiden hännät ovat antaneet asiat ymmärtää.
Näinhän ne persujen äänestäjät nyt ovat soppaansa keittäneet —— omaksi vahingokseen
Velkaahan ei tarvitse maksaa takaisin.
Kyllä Marin on saanut tämän maan uskomattoman huonoon kuntoon, mikään ei enää toimi koska ei ole rahaa. Hyvinvointivaltio romahtaa ja kohta näemme kerjäläisiä kaduilla.
Kun on vuosikaudet rakennettu hallintohimmeleitä jatkuvan velanoton varaan niin ei niitä voi äkkijarrutuksella pysäyttää. Ei autoakaan pysäytetä seinää päin ajamalla vaan jarrutellaan jo ennen seinää.
Juu ja luulempa että aika siivu uudesta velasta menee vanhojen velkojen korkoihin.
Toisekseen terveysalan pommi oli viritetty jo aiemmin, nyt on pakko purkaa tuo pommi.
Mitä muita pommeja on viritetty, ainakin tieverkosto, tautatiet, eli koko infra on rapautunut.
Ja tosiaankin tuo julmettu julkinen himmeli.
Kuten aiemmin on todettu, nämä leikkaukset olisi pitänyt käynnistää jo vuoaia sitten.
Edellinen hallitus kyllä tiesi tämän mutta lykkäsivät sen uudelle hallitukselle, tuskin olisivat edes lähteneet hallitukseen vaikka olisivat voittaneet vaalit.
Olkaa vasurit onnellisia.
Sannan jäljiltä on pakko ottaa velkaa, vai meinaatteko, että sairaanhoito lopetetaan ja ihmiset saa tulla toimeen omillaan.
Meinaatko, että ne olisi pitänyt lopettaa Marinin hallituksen aikana? Helv**tin typeriä kommentteja!
Ei ne Italiaan syydetyt miljardit ainakaan Suomalaisia sairaita auttaneet.
Jokaisen olisi pitänyt maksaa ainakin koronatestauksensa ja -rokotteensa itse. Miksi ihmeessä nämä "ilmaiset" pistettiin tulevien sukupolvien maksettavaksi?
No, isossa kuvassa totuus on se että maahanmuuton kustannukset valtiolle ovat niin suuret, että kaikesta muusta pitää tinkiä.
Ei niin. Ne todennäköisesti auttoivat Italian mafiaa.
Näin juuri tehdään. Katsopa kuinka monta terveyskeskusta lakkautetaan ja yksityisklinikoille annataan satoja miljoonia kelatukea (lue: veronmaksajien rahoja)
Kansanterveystyö on kyllä ollut jokaisen valtion velvollisuuksia.
Niin ei ole kuin 40 miljardia vähemmän kum edellinen 🤣🤣🤣🤣🤣🤣😆😂😂😂
Taas persulin laskutaito hukassa. 🤣🤣🤣
Persuissa tyhmyys tiivistyy.
Olkaa iloisia vihervassut.
Mistä?
Siitäkö että Marinin hallitus otti 10 miljardia velkaa ja tarjosi paljon paremmat tuet kuin Orpon ja Purran hallitus joka ottaa niin ikään 10 miljardia velkaa?
Samat velat, mutta tuet pois köyhiltä ja tulonsiirtoja rikkaille.
Persuille hyvä täky: kaljan verotus laskee, viinien nousee! Näillä mennään!
Sopia kysyy, miksi tarvitaan rajuja leikkauksia, kun niillä ei kuitenkaan vähennetä velkaantumista.
Kaikki kaljanjuojat juhlii, verotus laskee. Eikä tarvi ottaa kuin 10 miljardia velkaa joka vuosi!
No, tukalan verotus nousee! Ja viinan. Eli juokaa kaljaa.
Tupakan.
tukala = SDP:n vaalilupaukset siis
ei, kun tukalan sanoin en tajua kommen ttiasi
Eläköön kaikki persusopulit... ei kun kielekkeeltä vaan koko Suomi alas.