Onko enää sananvapautta

"Onko rasismia sanoa ettei halua Suomeen parempaa taloudellista turvaa hakevia maahanmuuttajaloisia jotka Suomessa elävät veronmaksajien varoilla hyvän sosiaaliturvan varjossa antamatta yhteiskunnalla mitään muuta kuin kustannuksia. "

Tuohan on aivan totta ei tuossa ole mitään rasismia sillä joku raja pitää olla tuleeko tänne vain elätiksi ilman että osallistuu työllä mitenkään elättämään itsensä.

Punikeilla tuo on varmaan nyt poiston paikka, kun sitä totuutta ei saa kertoa.
12203
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

On toki.

Jussi Halla-aho on kiihoittanut persuja sellaiseen haitta-ajatukseen jonka mukaan Suomi olisi muka koko Maailman sosiaalitoimisto mihinkä ei pidä suostua. Persut eivät pääse rasismin ihanoimisesta mitenkään pois sillä se on persuismin ydinaatetta jo SMP:n ajoilta asti periytyen.

Äänestä

On rumaa kutsua toista ihmistä loiseksi. Rasismi on kokonaisen kansan tai kansanryhmän halventamista.

Toisten varoilla eläviä meillä Suomessa on enemmän ihan oman värisiämme, silti emme kutsu kaikkia suomalaisia loisiksi. Ainakaan 'normaaliälyiset'.

Äänestä
  • Miksi töiden kiertäjiä pitää sanoa ettei loukkaa ketään?

    Äänestä

  • Anonyymi00007 kirjoitti:

    Miksi töiden kiertäjiä pitää sanoa ettei loukkaa ketään?

    Persuiksi paitsi jotta persut suuttuvat siitä jolloinka persupuoluetoimistolla vaaditaan tuollaisen persuja kohtaan kohdistuvan rasismin tutkimista poliisien toimesta.

    Äänestä

Jokainen poikkinainen, eritysesti totuudellinen, sana matuista on rasismia, vaikka matu olisi minkälainen sosiaaliturvalla elätettävä puukkojoukkomurhaaja tai moninkertainen lapsenraiskaaja.

Mutta jos suomalainen demokraattisilla vaaleilla valittu edustaja sanoo väärän sanan, ts. sanan joka ei viherpunikkeja miellytä, edustaja pitää välittömästi erottaa, tuomita ja hänen tulee menettää kansalaisluottamus.

Äänestä
  • Siinä sitä rasismia taas tuli. Tuo esiin totuudelliset sanat matuista kuinka elävät sosiaaliturvalla. Löytyykö muuta kuin persuhumpan mukaista haittatotuutta. Täällä Helsingissä on paljon matuja työtä tekemässä. Ei olisi persuista sellaiseen hommaan kuin työnteko.

    Äänestä

  • Anonyymi00006 kirjoitti:

    Siinä sitä rasismia taas tuli. Tuo esiin totuudelliset sanat matuista kuinka elävät sosiaaliturvalla. Löytyykö muuta kuin persuhumpan mukaista haittatotuutta. Täällä Helsingissä on paljon matuja työtä tekemässä. Ei olisi persuista sellaiseen hommaan kuin työnteko.

    Sähän ite syyllistyt rasismiin kun Persuja aloit nimittelemään.

    Äänestä

  • Anonyymi00009 kirjoitti:

    Sähän ite syyllistyt rasismiin kun Persuja aloit nimittelemään.

    Persut nyt ovat koko kuluneen kesän ajan ihmetelleet mitä sana "rasismi" tarkoittaa. Kovin ovat oppimattomia nuo persut ! Nyt ovat persut sitten tulleet siihen väliaikaiseen johtopäätökseen jotta rasismi tarkoitta persuvastaisuutta ollen verrattavissa Putinin ajatukseen russofobiasta. Rasismi on persukielellä samaa kuin persufobia.

    Äänestä

Rasismilta vaikuttaa. Mikset voi hienotunteisemmin ilmaista asiaa. Sanoisit vaikka ettet halua tänne väärän värisiä ihmisiä lisääntymään. Siinä ei sillai ole rasistista kaikua.

Äänestä

On ilman muuta, kaikkinainen maahantunkeutujien arvostelu on rasismia, oli kyse sitten junassa mellastavista lähi itäläisistä elukoista, somalialaisista muka yksinhuoltajista, katuryöstäjistä, lapsen raiskaajasta tai murhaajasta.

Äänestä
  • Junassa ei mellasta kutkaan muut kuin kantasuomalaiset vankilajermut jotka haluavat takaisin kaltereiden taakse yhteiskunnan kustantamaan täysihoitolaan. Katuryöstäjiä ovat vain kantasuomalaiset huumeidenkäyttäjät jotka tarvitsevat rahoitusta seuraavaan annokseensa. Lapsien raiskaukset ovat kantasuomalaisten kulttuurissa syvälle uloittuvaa persuismia, josta esimerkkinä käy Jammusetä. Murhaajat ovat olleet sisällissodan jälkeen pettyneitä valkokaartilaisia, joita myös persuiksi sanotaan. Nyt sitten haluavat persut Suomen takaisin.

    Äänestä

Se on ihan sama mitä tässä maassa sanoo kenestäkään, jos on päätetty että toisten sanomiset ovat vääriä ja toisten eivät.
Toivon kuitenkin että koko sdp hirmuhallitsijoineen kaatuu suohon eikä koskaan enää nouse.
Inhottavinta on LOISET jotka elävät toisten rahoilla.
Ja yhtä inhottavia on LOISET jotka vielä kehtaavat haukkua säästöjä haluavia ihmisiä.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

"Onko rasismia sanoa ettei halua Suomeen parempaa taloudellista turvaa hakevia maahanmuuttajaloisia jotka Suomessa elävät veronmaksajien varoilla hyvän sosiaaliturvan varjossa antamatta yhteiskunnalla mitään muuta kuin kustannuksia. "

Tuohan on aivan totta ei tuossa ole mitään rasismia sillä joku raja pitää olla tuleeko tänne vain elätiksi ilman että osallistuu työllä mitenkään elättämään itsensä.

Punikeilla tuo on varmaan nyt poiston paikka, kun sitä totuutta ei saa kertoa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu