Kahdeksannen ratkaisun. Seitsemän ensimmäistä turvapaikkahakemuksen ratkaisua ovat olleet kielteisiä, mutta Ali ei lannistu. Ali ei käy työssä.
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000009824972.html
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000009824972.html
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 33
Vanhimmat
ajattelin että kolmesta hylsystä saa lopullisen ratkaisun, jos vielä hakee 🤣🤣🤣
mutta että 7 negaa 🤔olikos joku 4 negan kääpiökin joskus
Suomen turvapaikkaturismissa ei ole mitään järkeä miltään kantilta. Rajavalvontakin on aivan olematonta. Itärajan läpi voi kävellä Suomeen ja ja ensimmäinen kontakti rajaviranomaisiin on kun tullin vierestä tullut ottaa itse yhteyttä poliisin tai rajavirnaomaisen ja anoo turvapaikkaa (=Kela Goldia). Polisista/rajavirkamiehestä tulee tällöin sosiaalitaksi ja kyyti kohti Kelan rikkauksia alkaa Transiitilla.
Goldin ja 3 vuoden TT-päätökset saatuaan muuttaa halvemman elintason maihin.
Onkohan kellään juolahtanut mieleen juurisyytä miksi SuomessaKAAN mamut eivät työllisty? Haalimalla haalitaan alisuoritteisia kehitysmaista ja houkuttimena on vastikkeeton toimeentulo, asunto ja muut rasismiperusteiset edut. Voisi olla toisinkin. Esimerkiksi verohelpotuksia ulkomaistaustaisille korkeakoulutetuilla, joilla on tulleessan työpaikka.
Mihin nämä "työperäiset" ylipäätään tarvistevat Kela Goldia?
Kelan sivulta löytyy ohjeet Goldin hakemiseksi:
- Arabiaksi
- Darin kielellä
- Kurdin kielellä
- Farsin kielellä (Persia)
- Somalin kielellä
- Ukrainaksi
- Viroksi
- Ruotsi (nykyään kehitysmaa)
Tanska on julistanut Somalian Irakin Syyrian turvalliseksi
Ja palauttanut tuhansia
Miksi ali ei mene esim Saudi-Arabiaan jossa on 4 5 miljoonaa vierastyöläistä
Tai yhtyneisiin Arabiemiraatit jossa 8 miljoonaa vierastyöläistä
4,5
Alia ei ehkä kiinnosta työnteko.
Se saa Suomesta parempaa"palkkaa" ja asunto edun. Tuskin Saudeissa maksetaan maassa oleskelemisesta, siellä joutuu töihin ja sitä sanaa tuo ei varmaankaan ymmärrä....edes omalla kielellään.
Ei muuta kun paluulennolla sinne mistä on tullutkin.
Johan tämäkin on saanut 7 "ratkaisua", eikä ymmärrä poistua maasta, mitä helvatan pelleilyä tämäkin taas on?
"Turvapaikanhakijalla on oikeus oleskella Suomessa, vaikkei hänellä olisi viisumia tai oleskelulupaa, niin kauan kun turvapaikkahakemuksen käsittely kestää.
Al-Ani kertoo saaneensa jo yhteensä seitsemän kielteistä turvapaikkapäätöstä. Hän ei ole antanut periksi, ja valitusprosessi on edelleen kesken."
Onko hän valittanut siis seitsemän kertaa? Miksi järjestelmä hyväksyy tälläisen pelleilyn??!
"Irakissa asuessaan Al-Ani kertoo työskennelleensä kokkina. "
Miksi lähti hyvästä työpaikasta toiselta puolen maailmaa tänne Suomeen valittamaan siitä että ei saa töitä??!!
"Voi olla että lähden Helsinkiin, ehkä eduskuntatalolle tämän kyltin kanssa. Haluan hoitaa kuntoon oman asiani. Minulla ei ole tällä hetkellä rahaa edes ruokaan, mutta en tarvitse vain ruokaa, tarvitsen ratkaisun."
Rahaa ei ole ruokaan,mutta Helsinkiin pääset noin vain. Muutenkin muuttanut aika monta kertaa Suomessa asuessaan. Miksi järjestelmä sallii tämän? Kerropa sitten Ali kun pääset Helsinkiin,että pummillako matkustit?
"Silti tälläkin hetkellä Suomessa on käännytysuhan alla säilössä sateenkaariväkeä ja islamista luopuneita."
Uskoo ken tahtoo. Suomalaisille menee kaikki näiden valheet läpi. Erehdytään ajattelemaan että jos turvapaikanhakija on ystävällinen,hän on myös rehellinen. Suomessa kun nuo kaksi piirrettä kulkee yleensä käsi kädessä. Toista se on mamuilla, heidän kulttuurissa ollaan ystävällisiä, mutta EPÄREHELLISIÄ.
Toivottavasti hallitus saa tähän älyttömään turvapaikkajärjestelmään suuria muutoksia.
KELA TUKIA 2-3 X SUUREMMAT KELA AVUSTUXIA KUIN SUOMALAISET SAA LÄHTEINÄ HS JA ILTALEHTI
Kuka ammattitaitoista kokki-Alia on elättänyt 8 vuoden ajan (Ke-La). Ali vaihtoi työt Irakissa loisimiseen Suomessa ja edeskäyvät taputtelevat toisiaan olalle, kun Suomeen on saatu yksi irakilainen armeijakarkuri.
Veikkaisin että ali asuu jonkun spr työntekijän elättinä, ja toivoo että saa turvapaikan että ei tarvitse mennä kämppiksen kanssa naimisiin ? Mutta tätähän menoa on vasemmisto ja muut puolueet halunneet, kaikki paitsi PS . Aika monta lakia täytyy tässä maassa muuttaa että noiden matujen pelleily loppuu.
"Mitään rikoksia en ole tehnyt ja hoidan kaikki asiani: maksan vuokraa, veroja ja laskut."
Miksi suomalaisille ei kelpaa raha. Jos kaveri maksaa kaiken itse eikä tee rikoksia niin eikö tämä hyödytä Suomen taloutta. Tätä rasisti ei ymmärrä.
Hehe ulos vaan kaikki
Itse jokainen laskunsa maksaa, mutta mistä työtä tekemättömän Alin rahat on peräisin? (Ke-La).
Ei ole rahaa ruokaan, mutta maksaa verot, puhuu itsensä pussiin koko ajan, ei taida enää muistaa edellisiä valheitaan, tällaiset koomikot pitävät koko turvapaikkajärjestelmää pilkkanaan, idioottejako siellä migrissäkin ollaan, pelottavan moni tällainen "ali" on vielä päässyt sen pelleseulan läpi.
Miten pystyy muka maksamaan veroja, asunnon ja laskut kun ei tee töitä? Joku muu maksaa ja hakee kepulikonstilla lisää Kelasta. Kerro ihmeessä jos ymmärrät.
Ali on saanut seitsämän ratkaisua, jo ensimmäisen jälkeen hänen olisi pitänyt lähteä täältä.
Suomeen pitäisi ottaa käyttöön vanha hyväksi havaittu kielto "asiattomilta pääsy kielletty".
Järjestelmän pitäisi toimia niin että kaksi kielteistä ja maastapoisto. Ei ole kenenkään etu että mamut hakevat oikeutta veronmaksajien piikkiin niin kauan että saavat omasta haluamansalaisen ratkaisun.
"Lopullista" ratkaisua odotellessa...
Joo pitihän se iltalehteen ottaa yhteyttä,jos vaikka saisi vähän lisää säälirahaa.
Kokin ammatti lienee liian vaarallinen Irakissa, kuolema vaanii joka hetki, tarvitsee turvaa, tuhannen ja yhden yön sadut valmiina koomikollamme.
Kaveri on siis ilmeisesti puppelipoika, jostain syystä migrin rasistiset kukkahattutädit ei vakuutu Alin tarinoista, taitavat tietää Alia paremmin miltä aito homppeli näyttää, on niillä niin siitä omakohtainen kokemuskin, ehkä....
Taitaa olla niitä tuttuja M:G karvahattu faneja..
Ali on saanut jo 7 ratkaisua.
Eikö se riitä??
Ei se on kuin koulun kokeissa saa vastata niin monta kertaa että saa kaikki oikein 🤣
Eikös näiden koulunkäynti ole vähän tällaista ?
Hygieniapassin voi luemma suorittaa somalinkielellä. Tiettävästi halukkaita ei ole vielä ilmoittautunut. Alilla puolestaan ei riitä kielitaito hygieniapassiin, joten laivan siivoaminen on ainoa realistinen vaihtoehto.
Jos nykyhallitus saa tuollaisen kierteen katkaistuksi ja toimitettua hakijan turvaan vaikka Etelämantereelle, niin olen valmis äänestämään jotain hallituspuoluetta seuraavissa vaaleissa.
Demarit voisivat luvata sen sinulle, ilman aikomustakaan lunastaa lupaustaan. Demarit ovat vappusataset velkaa vieläkin.
Hyvä että alkaa silmät avautua muillakin kuin Ps:n kannattajilla.
Saudi-Arabia karkotti kaikki somalit pois maasta kun ne alkoi elämään kuten suomessa
Tänään oli Helsingissä kuulemma joku rasisminvastainen mielenosoitus. Kai Ali oli mukana huutamassa,kuinka häntä niin väärin kohdellaan?