Saako autokauppaan vain mennä?

Anonyymi-ap

Jokaisessa ilmoituksessa lukee että soitto tai sovi näyttö.

Miksei sinne autokauppaan vain voi mennä?
Jos haen purkin maitoa niin en soita kauppiaalle.

18

1035

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tyhmien kysymiseen ei näköjään tarvitse sopia etukäteen mitään.

      • Anonyymi

        Ei ole tyhmiä kysymyksiä laisinkaan. Mutta idiootteja vastaajia on.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei ole tyhmiä kysymyksiä laisinkaan. Mutta idiootteja vastaajia on.

        "Ei ole tyhmiä kysymyksiä laisinkaan. Mutta idiootteja vastaajia on."

        Tässä tapauksessa avauksen kysymys on umpityhmä.
        Autoliikkeen kanssa ei koskaan tarvitse sopia mitään. Vain yksityisen myyjän kanssa.

        Oletko oikeasti täysin vajaa?


      • Anonyymi

        😍😍😍😋😋😋😋😍😍😍

        ❤️ ­­N­y­­m­f­­o­m­­a­­­a­­­n­i -> https://l24.im/ecC7ux#kissagirl21

        🔞💋❤️💋❤️💋🔞💋❤️💋❤️💋🔞


      • Anonyymi

        😋😋😋😍😍😍😍😋😋😋

        😍 ­N­­y­­­m­­f­o­m­­­a­a­­n­­­i -> https://ye.pe/finngirl21#17996039I

        🔞❤️💋❤️💋❤️🔞💋❤️💋❤️💋🔞


    • Anonyymi

      Kyl mie oon aina vaan menny autokauppaan ihan kyselemättä. Joku jobbari ehkä voi olla semmonen, että se tulee vain näyttämään puhelimessa sovittua autoa, eikä hänellä ole varsinaista autokauppaa, mihin mennä.

      Ja ehkä joskus jos ei ole varannut koeajoa, niin joku auto voi olla esim. jonkun muun koeajettavana silloin kun sitä olisi menossa katsomaan, mutta eipä siinä sen kummempaa.

      No, se vielä sitten, että jos netistä katselee autoja ja menee sitten liikkeeseen katsomaan, niin kyseinen auto voikin olla jo myyty. Tuo voi olla isokin riesa jos liike on laiska siivoamaan ilmoituksia pois sitä mukaa kun autoja myydään. Jotenkin usein näyttää juuri ne kiinnostavat yksilöt puuttuvan rivistä. Ehkä joskus ihan rehellisesti sen takia kun ne menee äkkiä kaupaksi, ja ehkä jossain liikkeessä niitä pidetään ikään kuin syöttinä houkuttelemaan paikalle asiakkaita, joille yritetään sitten kaupitella jotain muuta.

    • Anonyymi

      Ajomatka autokauppaan voi joillain olla pitkä.
      Kyllä minä ainakin jollain lailla tarkistaisin, että kiinnostusta herättänyt auto
      edelleen on myymättä ja koeajettavanakin.
      Joku saattaa sanoa tähän, että paljastat autokuumeesi.
      Mene ja tiedä!

      • Anonyymi

        Okjoono sitten voi vaikka soittaakin. Turha kuitenkaan kysellä auton kunnosta mitään, puhelimessa se on aina erikoisen hieno yksilö, jossa ei ole ikinä ollut mitään vikoja, totuus paljastuu kuitenkin sitten paikan päällä jos ei ole liian pahasti autokuumeen sokaisemassa tilassa.


    • Anonyymi

      Parempi kun soittavat ennen kun tulee,, kuulee tiätsä heti luurissa millanen pölvästi taas on tulossa,,monesti monelle helpompi kun sanoo että auto on jo myyty,, kyllä sen luurissa kuulee millanen spede siä on .

    • Anonyymi

      riippuu auto kaupasta kamuxilla pitäs olla myyjä paikalla silloin kun kauppa on auki mutta kaikilla autokauppiailla ei ole niin yhden henkilön yritys on yhden henkilön yritys ja voi olla että auki olo ajat on joustavia

    • Anonyymi

      Ennen kuin kirjoitat, opi pilkkujen, pisteiden ja isojen alkukirjaimien käyttö!
      Miksi?
      Siksi, että ne helpottavat tekstin lukemista ja ymmärtämistä!

      Hylätty!

      • Anonyymi

        nyt en ymmärrä


    • Anonyymi

      Häkki voi olla lukossa

    • Anonyymi

      Kunnollisessa autokaupassa ei tarvitse varailla aikoja. Autoni oli joskus pikahuollossa ja ajankulukseni kävin katselemassa minkälaisia uusia autoja olisi esillä. Myyjä iski kiinni kuin hai ja kotiin lähdin sopimuspaperit uudesta autosta taskussa.

    • Myönnän, että takavuosina minulle kävi samoin kuten edelliselle
      kirjoittajalle.
      Kävin juomassa kahvia Laakkosella, jossa oli meneillään jonkun uuden mallin ensiesittely. Kävi kuitenkin niin, että poislähtiessäni huomasin - kahvikupin juotuani - ostaneeni - en tosin uutta - vaan esittelyauton.
      Tarjous oli lisäksi sellainen, ettei kaupasta autokauppaa tuntien voinut kieltäytyä,
      koska toista tilaisuutta ei enää toiste tule eteen.
      Tässäkin ketjussa asiasta on useita mielipiteitä.
      Ketjun aloittaja tarkoittanee kuitenkin niitä yhden miehen häkkikauppoja sisämaassa.
      On minulla täällä ruuhkasuomessa käynyt niinkin, että tullessani puhelimitse varaamallani ajalla vaihtoauto-osastolle, myyjä onkin tekemässä autokauppaa
      jonkun muun kanssa, eikä ketään muutakaan myyjää ole ottamassa minua vastaan.
      Tässä jätettiin ostaja yksin. Kysymyksessä oli MB-liike.
      Ehkä tämä myyjä arveli minun vain olevan ns. renkaanpotkija - vaikka olin varannut ajan - ja että väliin tullut kenties oli tosiostaja.
      En jäänyt odottamaan ja sanoin liikkeessä niin äänekkästi, että varmasti kaikki kuulivat, että on niitä muitakin kauppoja.
      Ilman ajanvarausta liikkeeseen tullessa on myös käynyt niin, että myyjällä sattuu
      olemaan vaikka autonluovutus, tms. kesken ja pyytänyt minua odottamaan.
      Tässäkään tapauksessa en yleensä jää odottamaan, koska eivät nämä autot, uudet
      eivätkä vanhat maasta lopu.

    • Anonyymi

      Pieni liike, jossa myyjä/yrittäjä hoitaa kaiken itse (esim. autojen ostamisen), joten ei välttämättä ole aina paikalla tai liikkeellä ei välttämättä edes ole varsinaisia toimitiloja.

      Toisaalta itse en lähtisi ainakaan yhtään kauemmaksi katsomaan autoa ennen kuin varmistaa että auto on oikeasti liikkeessä eikä myyty/koeajossa tms.

    • Anonyymi

      Renkaan potkijoita ei autokauppaan kaivata, menkööt kaljalle.

    • Anonyymi

      Pienen yrityksen työntekijä saattaa olla muilla asioilla, eikä aina ole autojensa vierellä. Suureen autoliikkeeseen voi mennä ilmoittamatta, siellä on aina joku. Tuliko ymmärrettyä?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oulaisten vaalit, hyvä alku mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.

      Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus
      Oulainen
      6
      4165
    2. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      95
      2303
    3. Jos tapaisimme uudelleen?

      niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J
      Ikävä
      61
      999
    4. Mites nyt suu pannaan

      Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va
      Sysmä
      38
      861
    5. Mies pyysi rahaa

      Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?
      Ikävä
      186
      860
    6. Hän on niin

      Hyvännäköinen. Vaikea vastustaa
      Ikävä
      47
      854
    7. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      34
      831
    8. Taas Lieksassa tyritty

      Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke
      Lieksa
      119
      785
    9. 36
      776
    10. Nähdäänkö ensi viikolla

      paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.
      Ikävä
      35
      772
    Aihe