Joko oikeisto laittoi Suomen kuntoon?

Eikös sen niin kuulunut tehdä, kun edellinen kommunistihallitus tuhosi Suomen?

Kannattiko äänestää oikeistoa? Eihän nyt ole edes sellaisia kriisejä, mitä viime hallituskaudella.

Silti otetaan velkaa lisää, myydään valtion tuottavaa omaisuutta ja kiristetään Suomen kansalta.

Miten meni noin niinku omasta mielestä?
14183
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Luuletko, että kaikki tapahtuu yhdessä yössä? Älä nyt mahdottomia kuvittele.

Äänestä
  • Tai edes yhdessä hallituskaudessa, kuulemma. Jo tässä vaiheessa velkaa aiotaan ottaa samaan malliin kuin ennenkin ja yllätysten sattuessa (tai tuen Ukrainaan kasvaessa) tietysti lisää. Mutta tämä velanotto pitää uskoa korjaavaksi ja hyväksi velanotoksi, jonka suotuisat vaikutukset talouteen näkyvät kyllä ihan varmasti sitten myöhemmin, seuraavalla hallituskaudella vaikka.

    Keisarilla on uudet vaatteet!

    Äänestä

Miten meni niin kuin omasta mielestä tämä politiikasta tietämyksesi, eli koska meillä on ollut kommunistihallitus???

Äänestä

Jos vihervasemmisto lupaa jotain hyvää varattomille ja jos lupaus täytetään niin se tapahtuu velaksi.
Velat taas nykyisessä tilassa maksetaan leikkauksilla jotka syövät sen hyvän mikä tuli varattomilla velalla.
Muistettava on että leikkaukset ei kohdistu suomessa ja ainakin saksassa maahantulijoiden etuuksiin koska silloin tapahtuu vihervasemmiston möykkäämä rasismi ja suomen kuvan alasajo.

Äänestä
  • Ja kun oikeisto leikkaa köyhiltä ja laittaa velanoton kuriin, se tekee sen ottamalla velkaa. Piiri pieni pyörii.

    Äänestä

Leikkaukset koskevat kaikkia mutta varakkailla on varakkailla kompensoida leikkausten tuomat vajeet!Suomalaisten vähäosaisten asema huononee jos maahan otetaan tulijoita jotka eivät ole sopeutuvia ja kykeneviä elättämään itseään mahdollisimman nopeasti.
Nyt otettava velka on tarkoitettu tuottavaksi?Aika näyttää miten onnistuu?

Äänestä

Pointtihan on siinä, että suuntaa käännetään velan suruttomasti ottamisesta poispäin. Kun valtio nyt on tehty ’velkavetoiseksi’ eli monet lakisääteiset menotkin perustuvat siihen, että ne rahoitetaan velalla, niin eihän se mitenkään onnistu kertaheitolla velanoton lopettaminen. Sehän tarkoittaisi noiden lakisääteisten velvoitteiden ohittamista. Sellaista ei oikeusvaltiossa voida noin vain tehdä.

Lisäksi se vaatii muitakin tekoja, esim juuri yhä useamman siirtymisestä sosiaalitukielämästä työelämäön, joka tietysti vähentäisi kustannuksia kovasti sekin. Kaikki ymmärtää, ettei ole mahdollista, että kaikki näin voisivat tehdä, mutta jos iso osa tuensaajista voisi sen tehdä, niin sekin parantaisi jo paljon. Tässä tietysti keinona on, että työssäkäynti olisi taloudellisesti aina ja kaikissa tilanteissa kannattavampaa kuin tuilla eläminen. Valitettavasti julkisuuteen tästä nousee aina se, että vain tukia karsitaan ainoana keinona, mutta ne keinot, jolla kannustetaan työelämäön siirtymistä jäävät piiloon. Esim se, että veronalennukset kohdistuvat valtaosin pieni- ja keskituloisiin ei juuri julkisessa keskustelussa nouse esiin. Sehän juuri kannustaa taloudellisesti työelämään.

Vaatii vuosikausia, hallituskin taisi mainita parin hallituskauden verran, ennenkuin suunta edeskääntyy niin, ettei lainanottoa kyetään oleellisesti vähentämään, niin että se näkyy selkeästi.

Sitä ei kukaan kiellä, etteikö aina heikommassa taloudellisessa asemassa olevat kärsi enemmän kuin hyvätuloiset. Näin koska yhteiskunnan pitkälti velkaan perustuvaa tukirahaa käytetään eniten heikommassa asemassa olevien aseman parantamiseen, niinkuin tietysti pitääkin.
Jasiinä on haastetta, supistaa nämä kärsimykset mahdollisimman vähäiseksi.

Äänestä

Vihervassut ei edes halua Suomea kuntoon.

Äänestä
  • Heille tärkeintä on saada maa sulautettua sosialististen eurostotasavaltojen liittoon.

    Äänestä

Ihan kiva trolli :D Miksi teillä äärivasemmalle kannustetaan ja innostetaan moiseen vihamielisyyteen, valehteluun ja vääristelyyn? Onko se joku aatteen ja punaisen kirjan sanelema velvollisuus? Miksi ei sivistyneitä ja normaaleja tapoja vastustaa jotain, jos on välttämättä vastustettava?

Äänestä

No viime hallituksella ei ollut miotään tekemistä Kommunistien kanssa. Turhaan aloittajan valehdella. Enemmän, sillä oli politiikan sisällön kanssa tekemistä Kokoomuksen poliiikan kanssa.
Vesemmistoliitossa ei ole vasemmistolaisuutta, muuta kuin nimessa, joka hyvin tuli esiin viime hallituksen tekemisissä!

Äänestä

Ettehän te punaiset tahdo antaa hallitukselle työrauhaa. Houruatte vaan jostain rasismista vuodesta toiseen.

Äänestä

Edellinen hallitus tosiaan oli äärivasemmistolainen hallitus. Se oikeasti teki ääritekoja.

Äänestä
  • Eräs ääriteko oli tuoda maahan äärimmäisen vaarallisen järjestön henkilöitä.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Eikös sen niin kuulunut tehdä, kun edellinen kommunistihallitus tuhosi Suomen?

Kannattiko äänestää oikeistoa? Eihän nyt ole edes sellaisia kriisejä, mitä viime hallituskaudella.

Silti otetaan velkaa lisää, myydään valtion tuottavaa omaisuutta ja kiristetään Suomen kansalta.

Miten meni noin niinku omasta mielestä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu