Olen käyttänyt Brintelix 20mg annoksella noin vuoden ajan vaikean masennuksen hoitoon. Olo on ollut vakaa jo usean kuukauden ajan ja päätin lopettaa lääkkeen käytön mm. päivä sitten.
Käytännössä en ottanut lääkettä kolmeen päivää lainkaan ja olo oli aluksi oikein hyvä. Nyt neljännen päivän aamuna lopetusoireet alkoivat. Tuntuu kuin olisin "aivosumussa" ja ajatus ei toimi samalla tavoin kuin lääkkeen vaikutuksen aikana. Minulla on tarvittavana 5mg Brintelix lääkettä ja nyt otin yhden tasaamaan lopetusoireita sekä ruusujuurta ja Gapapentin 300mg / 3kpl ahdistukseen.
Kotikemistin tavoin tämä kombo tuntuu hyvältä ja olokin koheni. Lääkeyhtiöt väittävät, ettei lopetusoireita ole ja lääkkeen voi lopettaa kerralla. Oma kokemus on aivan toisenlainen. On vastuutonta, että ihmiseen pumpataan näitä ryrkkyjä jopa vuosia eikä niiden vaikutusmekanismeja edes kunnolla tunneta.
Ajattelin käyttää noin viikon 5mg annosta ja tukea mieltä ruusujuurella sekä Gapapentiinillä ja sen jälkeen lasken annoksen nollaan. Käytän sitten tukevia lääkkeitä niin kauan kuin on tarvetta.
Minkälaisia kokemuksia teillä on.Brintelixin lopettamisesta?
Brintellix "lopetusoireet"
5
440
Vastaukset
- Anonyymi
Sellaista lääkettä ei olekaan mistä ei tulisi vieroitusoireita.
- Anonyymi
Lääkkeessä on suunnitteluvirhe jos uhri ei joudu ostamaan sitä jatkuvasti lisää
- Anonyymi
Ensinnäkin lääkkeitä ei lopeta itse ja varsinkaan ns. seinään. Vaan se lääkitys vähennetään pienin askelin ja lääkärin ohjeiden mukaan. Siinäpähän sit kärsii kun ominpäin tollasta tekee. Tuosta lääkkeestä on 10 ja 5 mg annoskoot. Joten kyllä se vähentäminen olis ollut mahdollista. Mutta joku kiire näköjään oli lopettaa kerralla.
- Anonyymi
Ai lääkeyhtiö on sanonut että voi kerralla lopettaa mutta lääkeohjeessa sanotaan annosta voidaan vähentää asteittain lopetusoireiden esiintymisen välttämiseksi (ks. kohta Haittavaikutukset). Olet siis itse henkilökohtaisesti jutellut lääkeyhtiön henkilön kanssa joka kertoi että lääke voidaan lopettaa tosta vaan kokonaan.
- Anonyymi
Minulla 10 mg Brintellixin lopetus ei ole aiheuttanut oireita onneksi. Suosittelen kärsimyskukkatabletteja, koska päädyin ostamaan niitä kun yksi toinen lääke lopetettiin ja se auttoi vieroitusoireisiin (lisääntynyt ahdistus ja unettomuus). Kärsin vieroitusoireista n. 3-4 viikkoa.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät
Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain687574Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava
valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak1242989- 1431813
Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous
saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha651679Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi
Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim1221512Miten voit olla niin tyhmä
että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle1711461- 1321192
- 78879
Kyriake=Kirkko
Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko47812- 53774