Lumpulla ei saa näemmä tienattua mikäli maksaa veronsa.
https://www.hs.fi/talous/art-2000009831810.html
Aurika Cleaningin osakkeet arvostettiin osakevaihdossa 721 500 euroon, mikä on noin kolminkertainen määrä Finnwatchin laskemaan nettovarallisuuteen nähden. Osakkeiden arvona on käytetty yhtiön nettovarallisuuden ja ensimmäisen tilikauden tulokseen pohjaavan tuottoarvon keskiarvoa.
Osakevaihdon jälkeen Aurika Cleaning jakoi emoyhtiölleen osinkona noin 218 000 euroa jakamatta olevia voittovaroja sekä 500 000 euron ennakko-osingon.
”Näiden ansiosta Aurika Group Oy:n nettovarallisuus, johon Kanaselle vuoden 2023 aikana maksettava huojennettu osinko tulee pohjautumaan, vaikuttaa nousseen yli 1,4 miljoonaan euroon. Tämän suuruinen nettovarallisuus mahdollistaa reilusti yli 100 000 euron huojennettujen osinkojen nostamisen. Määrä on kuusinkertainen operatiivisen yhtiön edellisen tilinpäätöksen mukaisella nettovarallisuudella laskettuun määrään nähden.”
https://www.hs.fi/talous/art-2000009831810.html
Aurika Cleaningin osakkeet arvostettiin osakevaihdossa 721 500 euroon, mikä on noin kolminkertainen määrä Finnwatchin laskemaan nettovarallisuuteen nähden. Osakkeiden arvona on käytetty yhtiön nettovarallisuuden ja ensimmäisen tilikauden tulokseen pohjaavan tuottoarvon keskiarvoa.
Osakevaihdon jälkeen Aurika Cleaning jakoi emoyhtiölleen osinkona noin 218 000 euroa jakamatta olevia voittovaroja sekä 500 000 euron ennakko-osingon.
”Näiden ansiosta Aurika Group Oy:n nettovarallisuus, johon Kanaselle vuoden 2023 aikana maksettava huojennettu osinko tulee pohjautumaan, vaikuttaa nousseen yli 1,4 miljoonaan euroon. Tämän suuruinen nettovarallisuus mahdollistaa reilusti yli 100 000 euron huojennettujen osinkojen nostamisen. Määrä on kuusinkertainen operatiivisen yhtiön edellisen tilinpäätöksen mukaisella nettovarallisuudella laskettuun määrään nähden.”
Vastaukset 14
Vanhimmat
Kait tuo ihan laillista on? "bisnes äs uusual".
On laillista.
Ongelma on lain valmistelussa.
Pääjoukko vähän kun isommista tekijöistä niin tekee kanatkin hännän huippuna
Kyseinen verokikka on lain hengen vastainen ”vinouman vinouma”.
https://www.hs.fi/talous/art-2000009836494.html
Finnwatch-järjestön esiin nostama somevaikuttajien verosuunnittelu on verolain hengen vastaista ja ”uusi vinouma perusvinouman päällä”, kommentoi Aalto-yliopiston yritysjuridiikan emeritusprofessori Heikki Niskakangas.
Niskakangas on ollut mukana kaikissa asiaan liittyvän lainsäädännön työryhmissä yli 30 vuoden ajan.
”On, on se [lain hengen vastaista]”, Niskakangas sanoo Natalia Salmelan ja muiden Finnwatchin esiin nostamien somevaikuttajien holding-järjestelystä. Järjestely ei ole laiton mutta vähentää heidän verotaakkaansa merkittävästi.
”Kun pykäliä tehtiin, en ajatellutkaan tätä mahdollisuutta. Tämä tuli minullekin yllätyksenä”, Niskakangas sanoo.
Finnwatch on yhtä epämääräinen järjestö kuin mitä verosuunnittelu verojen minimoimiseksi.
Finnwatch ei avaa taustojaan, ei lähteitään, ei mitään. Mistään ei voi tarkistaa, onko Finnwatchin väitteissä mitään perää.
Entisen professorin puheet on paljon puhuvia.
Entinen professori ei kyennyt ymmärtämään edes kehittelemiensä lakipykälien vaikutusta.
Lainsäätäjien ja nähtävästi myös tutkijoiden iso ongelma Suomessa on, etteivät he tiedä, mitä tekevät!
MOT: Kapitalistin tilipäivä - 7.3.2016.
Tehdessäni MOT: Kapitalistin tilipäivä-ohjelmaa kävin lukemattomien pörssiyhtiöiden tilinpäätösinfoissa. Firmojen viestintäosastoilla ja toimitusjohtajien piireissä kiersi kuulemma huhu, että MOT tekee jotain ”vanhakantaista” ohjelmaa osingoista. MOT-ohjelma ei ole kaikkien pörssiyhtiöiden toimitusjohtajien suosiossa.
https://yle.fi/aihe/ohjelma/mot-kapitalistin-tilipaiva-732016
Oikeassahan nuo olivat, että MOT oli vanhakantainen.
Ei-vanhakantainen MOT olisi haastanut ministereitä, ministeriöiden virkamiehiä ja ministeriöiden käyttämiä asiantuntijoita siitä, miksi he laativat noin huonot lait.
Suomen rikkaimman miehen veroprosentti 4,7. Verottajalta jää saamatta pörssiosingoista yli 600 miljoonaa euroa.
Suomen rikkain mies on Koneen pääomistaja Antti Herlin. Hän saa yrityksestään osinkoa viime vuodelta 160,7 miljoonaa euroa. Yritysjärjestelyjensä ansiosta Herlin maksaa Kone-osingosta veroa vain 7,5 miljoonaa euroa. Veroprosentiksi muodostuu 4,7, kertoo Ylen MOT-ohjelma maanantaina.
Käytännössä vain piensijoittajat maksavat osingoistaan täyden 30 prosentin pääomaveron. MOT kertoo, että jos omistaa yli 10 prosenttia pörssiyhtiöstä ei joudu maksamaan kyseisestä yhtiöstä saadusta osingosta veroa ollenkaan.
Fiskarsin omistajat nollaverolla
Tällaisia omistajia löytyy esimerkiksi Suomen vanhimmassa yrityksessä, Fiskarsissa. Fiskarsin suurimman omistajan Alexander Ehrnroothin yhtiö saa tänä keväänä Fiskarsista yli yhdeksän miljoonan euron osingot, mutta ei maksa osingosta veroa. Myös Paul Ehrnrooth ja Louise Fromondin perhe omistavat yli kymmenesosan Fiskarsista. He saavat vastaavasti 6,5 ja kuuden miljoonan Fiskars-osingot. Veroprosentti on nolla.
Viime vuonna suomalaiset pörssiyhtiöt tekivät yhteensä noin 16 miljardin tuloksen, josta ne maksavat osinkoja noin kahdeksan miljardia. Puolet summasta menee ulkomaisille sijoittajille, suomalaistileille maksetaan noin neljä miljardia.
MOT:n mukaan verottaja saisi yli miljardin, jos kaikki maksaisivat osingoistaan täyden veron. Täyden pääomaveron maksavien piensijoittajien osuus maksetuista osingoista on kuitenkin vain viidennes. Valtiovarainministeriö arvioi, että valtio saa kotitalouksien viime vuodelta saamista osingoista veroa 373 miljoonaa.
https://www.ku.fi/artikkeli/3514244-ylen-mot-maanantaina-suomen-rikkaimman-miehen-veroprosentti-47
Täysin laillista.
Herlinin verosuunnittelu ei eroa yhtään mitenkään siitä kuin tavan tallaajat täyttää verovähennysilmoituksia.
Tavan tallaajien tekemien verovähennysilmoitusten tavoite on sama kuin varakkaampien verosuunnittelulla, eli maksaa mahdollisimman vähän veroja lain puitteissa.
Natalia Salmela on niin tärkeä henkilö itsensäkin mukaan, että verojen kierto hänelle suotakoon.
Laillinen toiminta ei ole veronkiertoa.
Verosuunnittelu ei ole veronkiertoa sen enempää kuin vaikkapa verovähennysilmoituksen tekeminen.
Natalia Salmela on vielä kaikenlisäksi viherkommari!
Täysin laillista toimintaa eikä mitään verojen kiertämistä.
Verojen minimointi laillisin keinoin on edelleenkin laillista toimintaa.
Aivan kuten jos vasuri sossuelätti järjestää elämänsä niin että saa maksimaaliset sossutuet. Sekin on laillista. Ja niitähän on tuhansia kertoja enemmän kuin aurikanasia.