Miksi olet köyhä? Et halunnut ilmeisesti rahaa?

Minä halusin rahaa jo 6-vuotiaana. Nyt olen rikas 24-vuotias liikemies.

Miksi et yrittänyt, vätys?
22209
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 22

Vanhimmat

Olet köyhimys nousukas...mulla oli jo 2 vuotiaana yli 3 miljoonaa...pistä pelle paremmaksi...

Äänestä
  • Ja ryyppäsit sen ja köyhänä aloit höpisemään Suoli24:ssä.

    Äänestä

  • Anonyymi00002 kirjoitti:

    Ja ryyppäsit sen ja köyhänä aloit höpisemään Suoli24:ssä.

    Ryyppääminen on se mikä pitää osata. Köyhät ei osaa rryyyppäää. Hähhhähäh.

    Äänestä

  • Anonyymi00007 kirjoitti:

    Ryyppääminen on se mikä pitää osata. Köyhät ei osaa rryyyppäää. Hähhhähäh.

    ei kaikki voi olla liikemiehiä.

    tosin alottaja on vaan persaukinen toimittaja-suomi24persu-roplatiltu

    Äänestä

Rahan kerääminen onnistuu vain harvoille, vaikka useat sitä yrittävätkin.
On myös muistettava, että pelkkään rahan keräämiseen keskittyneet huomaavat yleensä lopulta, ettei heillä elämässään sitten muuta ollutkaan.
Onnellisuutta on niin monenlaista.

Äänestä
  • En keskittynyt pelkkään rahankeräämiseen vaan myös pilluun, hyvään ruokaan, opiskeluun, kulttuuriin, kuntoiluun jne. Kivaa!

    24v

    Äänestä

  • Huomasin aikanaan yliopistossa, että sosiaalinen pyrkyryys - tai tärkeily - oli porukan isoin juttu. Rahaa monet ei ajatelleet ollenkaan. Ja monelle raha oli ns. kaiken pahan alku.

    Äänestä

  • Anonyymi00005 kirjoitti:

    Huomasin aikanaan yliopistossa, että sosiaalinen pyrkyryys - tai tärkeily - oli porukan isoin juttu. Rahaa monet ei ajatelleet ollenkaan. Ja monelle raha oli ns. kaiken pahan alku.

    Jeesus on kuitenkin tärkein- ja ihmisyys, jne.

    Raha-Mammonan palvonta-henki on Saatanasta myös. Rahasta ei pidä tehdä uskontoa tai vallan tai alistamisen välinettä- esim Raamattu kieltää lainojen korkojen vaatimisen.

    Äänestä

Mikään ei ole mukavempaa kuin ottaa selfie murskaantuneen auton luona jossa kuollut nousukas ja leveä tyyppi...

Äänestä

Heh. rikkaat liikemiehethän tunnetusti viettävät aikaansa Suomi24:lla höpisemässä joutavia nimettöminä.

Äänestä
  • En minä ainakaan....Sydänkirurgi vanhempi.

    Äänestä

  • On opettavaista ja viihdyttävää välillä tulla löysien tavisten seuraan Suomi24-palstalle.

    24v

    Äänestä

Yhdeñ kirjan sivulta luin. Sinä et ilmeisesti lukemalla ole viisastunut lainkaan.

Äänestä

Monikaan ei ole rehellisinkeinoin saanut omaisuuttaan

Äänestä

Ehkä se vätys oli syntynyt kehitysvammaisena tai muuten vain vähälahjaisena?

Ehkä se vätys oli kuuro ja sokea?

Ehkä se vätys oli nuorena lahjakas, mutta sairastui sitten krooniseen sairauteen ja joutui sairaseläkkeelle?

Sinun mahdollinen menestyksesi on pääosin sen ansiota, että olet sattunut syntymään hyvään perheeseen, saanut hyvät geenit ja elämässä on tullut vastaan lähinnä onnellisia sattumia.

Hyvin vähän menestyksestäsi on mitään muuta kuin sattumaa ja vain aivan marginaalinen osa siitä on oman työsi ansiota. Tämä on se harha mitä elämässään menestyneet eivät suostu useinkaan näkemään, vaan he laskevat kaiken menestyksensä omaksi ansiokseen.

Äänestä
  • Vanha kunnon Macchiavelli sanoi, että puolet kaikesta on omaa ansiota, ja se toinen puoli pelkkää tsägää.

    Äänestä

  • Anonyymi00014 kirjoitti:

    Vanha kunnon Macchiavelli sanoi, että puolet kaikesta on omaa ansiota, ja se toinen puoli pelkkää tsägää.

    Machiavelli oli menestyjä, ja liioitteli omaa ansiotaan ja vähätteli tsägää.

    Äänestä

Onko rahan määrä sinulle
ihmisenä menestymisen merkki?

****

Jos katsoo ihmisen elinkaarta 1-100v, ihminen
on ahneimmillaan nuorena. Sokea, ahne, säälimätön, pahantahtoinen,
taipuvainen mihin tahansa.
Siinä iässä todennäköisemmin kokeilee itsestään sen puolen.

Tsek.

Mitä sitten?

***
Toisen aarre on toisen roska.
En esim. arvosta ollenkaan kallilla autolla ajelevia törkeita kuskeja ollenkaan.
En pidä niitä edes … ne on kai ihmisiä, mutta ei arvostettavia.

Jotkut leuhkii omaisuudellaan, katson niitä kuin tyhjiä säälittäviä astioita.

Tiedä, ne haluaa että kuulija ihailee ja tuntee enkä pienuutta … sen RAHAN EDESSÄ,
mutta tunnen päinvastoin. Näen ohuen, säälittävän….
SIIHENKÖ TUON AIKA MENI - fiilis.

Siksi esim. sannan ahneus ja röyhkeys ei aiheuta minkäänlaista
sympatiaa, ei edes sääliä.

Asiat vaan on.

Äänestä
  • Minulla on enemmän rahaa kuin sinulla.
    Olen myös komea ja saan pimperoa aina kun haluan.

    Harmittaako penttiä?

    Äänestä

Tiedät sen arvon vasta sitten kun olet menettänyt omaisuutesi
kolmesti ja olet noussut uudelleen jaloillesi.

Äänestä

Siinä taas yhden köyhän aloitus kun ei osata suhtautua varattomuuteensa. Lähtisit lenkille, nyt on syksyn parhaat lenkkeilyilmat iltaisin pyöräteillä.

Äänestä

köyhä on rikkaan firmassa töissä

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Minä halusin rahaa jo 6-vuotiaana. Nyt olen rikas 24-vuotias liikemies.

Miksi et yrittänyt, vätys?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu