Tulin viimein uskoon, mutta kauhistuin, kun Jumala vastasi ja ilmestyi kirkkaana eteeni: Sillä on ihan hirveen ruma ja iso koukkunenä! Siis hirveen ruma! Se vastasi rukoukseen, mutta puhui ihan hassuja - täysi idiootti ja täynnä itseään. Jumalan puhe sammalsi ihan kuin se olisi ollut kännissä.
Ja tämä ei sitten ole Jumalan pilkkaamista. Jumala on ihan oikeesti tollanen ja eilen se oli vetänyt ihan perseet olalle!
Vähän hävettää Jumalan puolesta, mutta tuon tämän esiin ihan sen vuoksi, että Jumala on hallintotehtävissä, joten tällä on yhteiskunnallista arvoa.
Ja tämä ei sitten ole Jumalan pilkkaamista. Jumala on ihan oikeesti tollanen ja eilen se oli vetänyt ihan perseet olalle!
Vähän hävettää Jumalan puolesta, mutta tuon tämän esiin ihan sen vuoksi, että Jumala on hallintotehtävissä, joten tällä on yhteiskunnallista arvoa.
Vastaukset 25
Vanhimmat
Arkeogisesti vanhin piirros Jeesuksesta kertoo meille kaikille muille paitsi kristityille saman.
Muslimeille käy hyvin.
Jumalalla on isompi kuin Allahilla, jolla on vain prinssinakki.
Juuri siksi islamistien pitää ympärileikata, jotta näkyisi edes pikkuisen.
Jumala on vain Totuus. Siis meidän ihmisten käsitys elämästä ja kokemastamme todellisuudesta. Ei ole nenää eikä päätäkään. Totuutta ei voi pilkata. Ihmistä voi, mutta pilkkaaja paljastaa vain oman pienuutensa.
Jumala on VALE.
Stalin oli totuus. 🙄
Jumalalla on siis selvästi alkoholiongelma. Sanoinko selvästi? No ei tietenkään selvästi, koska hänhän ei ole selvä. Jumala pitää saada hoitoon. Ja hulluhan hän on muutenkin, koska hukutti ihmiskunnan vedenpaisumukseen. Ei sellaista mieleltään terve tekisi. Ja hulluja nuo uskovaisetkin, koska uskovat moiseen sontaläjään.
Juutalaiset käyttivät aineita nähdessään palavan pensaan tai Jeesuksen lentämässä pilven mukana taivaaseen.
Paljon muutakin houretta siellä löytyy.
"Palava pensas puhui."
Raamatussa puhuvat jopa käärmeet ja aasitkin. Aku Ankka -lehdessä puhuvat sentään vain ankat ja hanhet. Mutta pakkohan niiden on totta olla.
4. Moos 22
” Bileam sanoi aasille: »Sinä vikuroit! Jos minulla nyt olisi miekka, tappaisin sinut heti paikalla!» Aasi sanoi Bileamille: »Minähän olen sinun aasisi, jolla olet ratsastanut iät ja ajat. Olenko minä koskaan ennen vikuroinut?» Bileam vastasi: »Et ole.» ”
Hevonen Polle ja Lehmä partneri puhuvatrmyös.
"Bileam vastasi: »Et ole.» ”
Sitten aasi ryhtyi laulamaan. Se jodlasi Matin ja Tepon mestarihitin Mä joka päivä töitä teen.... Ja Bielam pani tahdissa tverkaten.
Taivaassa taitaa olla alkoholiongelma.
Jeesus,tuo varsinainen viinimestari,on luonut vedestä viiniä ja kasvattanut kyvyillään alkoholipitoisuutta suuresti!
Viini on sitten alkanut maistua myös Jahvelle.
Eipähän se mikään ihme ole,seurana vain järjeltään vajaita hihhuleita,ja aikaa seurustella heidän kanssaan ikuisuus!
Kuka hyvänsä vetäisi siinä tilanteessa korkin irti!
Pahan dilemmallekin löytyi siis luonnollinen selitys. Jumala katsoi maailmaa, pettyi ja veti kännit.
Eiköhän lantamadon lakit joita kasvaa myös kamelien paskasta niitä näkyjä tuota.
Mooses oli joku shamaani niiden päälliköistä.
Oliko sillä myöskin oudot korvat ?
Munanpää kiilsi älyttömästi.
Eiköhän se kiillä taivaan ikuisessa kirkkaudessa.
Jumala puraisi esinahkansa itse pois.
(Kertomuksissa löytyy)
Ja sitten vaati omiaan leikkaaman poikalapsien esinahat kuun muotoisella pikku sirpillä.
Kuun sirpin...
Tuliko mieleen se vappunaamari ?
Ben Zyskowicz tuo aina mieleen ja Jussi Halla-aho.