Suomi lahjoittaa luonnovaroja kiihtyvään tahtiin ulkomaille ja samaan aikaan ulistaan talouden rapakunnosta. Norja käyttää luonnonvarojen tuotot oman kansan hyväksi ja on suhteellisesti ottaen maailman rikkain maa. Millä ilveellä saisi päättäjien kalloon menemään että suunnan on tehtävä täyskäännös? Heillä olisi valta tehdä sellainen kaivoslaki joka häätäisi ulkomaiset ryöstäjät luonnonvarojen kimpusta pois.
Joten älkää ulisko rahan puutetta kun se raha ei kelpaa.
Joten älkää ulisko rahan puutetta kun se raha ei kelpaa.
Vastaukset 61
Vanhimmat
Meillä on nato joten senkin takia voimme erota eurostoliiton ikeestä.
En tiedä kuinka eurostoliitto hänksättää ulkomaankaupan kohdalla. Luultavasti se haittaa sitä.
Kertokaa te jotka tiedätte.
Norjat on onttoja ja tyhjiä sisältään https://www.is.fi/viihde/art-2000009836840.html
Tässä maassa tehdään valitettavasti sellainenkin katastrofi että vesivarannot yksityistetään ulkomaisille ryöstäjille. On tämä sen verran pöljää porukkaa. Älkää sitten ulisko kun vesi maksaa.
Se on valtava katastrofi maalle. Mikäli vanhat merkit paikkansa pitää ja pitäähän ne, niin tämä tapahtuu.
Me voisimme valjastaa itse valtavia puhtaan veden lähteitä myyntiin ja saada talous kuntoon tai nousuun. Saudi-Arabia ja Kiina janoaa puhdasta vettä. Mutta kuten sanottu, raha ei kelpaa.
Kantona kaskessa ovat yhteiskuntavastuuttomat päättäjät ja muut herrat. Kansa ei tätä rahantuloa laittaisi pahakseen mutta ne kelvottomat päättäjät.
Se maksaa jo nyt suurimmalle osalle kansasta, mutta jatkossa se maksaisi moninverroin enemmän kun ylikansallinen riistofirma kiskoo rahaa. Periaatteessa et järvivettäkään saisi ottaa silloin.
Jalulet että täältä sinne vodaa... älä naurata...Suudella on nykyään veden saantia mererestä ja aurinko voimalla ilmankosteudeta yö aikaan.. kiinalla on myös ohjelmat ja laitteiston myyntiä mailmallekin.. ja tankereillakos viet?? Vai pulloissa dunkeidsa..
Puten lätti on menossa kivikaudelle
Kyllä siihen keinot löytyy jos halua on. On totta jos tämä auringon avulla tuotettu vesi osoittautuu mullistavaksi asiaksi, silloin vedenmyynnin merkitys vähenee. Mutta meillä on valtavat muut luonnonvarat.
Sinun kommenttisi ei vastaa siihen kysymykseen miksi me annamme kaikki pois.
Meille jää vain tuhkat pesään ja monttu siivottavaksi. Ei näin toimi viisaat maat. Ei, he myyvät tuotteita niin paljon kuin ikinä luonnosta saavat ja jalostavat itse tuotteenda myyntiin. Toistan, myyntiin.
Sveitsin on ollut pakko siellä vuoristossa keksiä mitä moninaisimpia elinkeinoja sekä myyntiartikkeleita siellä äärimmäisen karuissa olosuhteissa. Kellot esimerkiksi ovat maailman huippua. Se onkin Norjaan verrannollinen vauras maa.
Johtuuko se kansan lammasmaisuudesta vai herrojen pikavoittojen tavoittelusta? Todennäköisesti molemmista.
Eikö sulle ole vesi muka maksanut jo vuosikymmeniä!? Onks sul oma kaivo vai?
Millähän se estettäis ettenkö mä muka sais käyttää omistamani järvenrantatontin vettä niin paljon kuin sielu sietää!? :D
Mikä tätä kansaa vaivaa kun ei puolusta omaansa eikä raha kelpaa?
Suomea ei enää ole, ei ole ollut aikoihin. Maata hallitaan ulkopuolelta ja heille raha ja Suomen rikkaudet kelpaa.
Tähän pitää saada muutos. Kaikki on ihmisen tekemää. Ihminen myös voi muuttaa asioita.
Kansa sinisilmäisesti odottaa että vihervassut meitä puolustaa. He viimeksi meitä puolustaa.
Vihervassujen aate on täysin ristiriidassa sen kanssa että omaa kansaa pitäisi puolustaa.
"Oma maa ensin ajattelu on vahingollista"
Itsehän te idiootit äänestätte ton kaltaisia maanpettureita eduskuntaan, puupäät! :/
UKRAINA WAR TODAY YOUTUBE
Tehdään Norjat heti kun saadaan tänne öljylähteitä ja niistä miljarditulot.
Meillä ei tarvitse olla tuollaisia määriä luonnonvaroja kuten Norjalla on. Meidän talouden kovaan kuntoon saattamiseksi riittää nykyiset luonnonvaramme. Ei meidän tarvitse olla suhteellisesti maailman rikkain maa. Riittää että talous olisi kunnossa pysyvästi.
Toisaalta meidän vesivarantojemme arvoa on verrattu Norjan öljyyn arvossa. Että ne olisivat suuruusluokkaa samanlaisia.
Suomen suurin talouskatastrofi oli liittyminen EU, ja varsinkin euroon. Jonka johdosta oman rahansa söikyttäneet Ruotsi ja Norja kykenivät ostamaan suurimman osan maamme terveistä yrityksistä, ja joiden voitot valuvat nykyään siis noihin maihin, ei enää omaan maahamme.
Eläköön, EU! :/
Niinkö?
Paljon on 1 vesitynnyrin maailmanmarkkinahinta verrattuna öljybarrelin hintaan!?
On hävytöntä että ulkomaiset tahot saavat rikastua meidän kansallisomaisuudellamme.
Eikö teidänkin mielestä? Aistin ihmeellistä vaitonaisuutta teiltä rakkaat ystävät.
Olen laittanut merkille että tämä aihe ei aiheuta mitään erityisiä tunnetiloja ihmisissä. Siksi on sanottava että tämä kansa ei ansaitse mitään parempaa. Kärvistelkööt sitten kaikkinensa.
Sellainen on kansa kuin on päättäjät.
Persut sanoo oivallisesti näin: sitä saa mitä tilaa.
Nyt täytyy sanoa että vittu. Voi elämän kevät tätä ihmisten flegmaattisuutta tässäkin ketjussa.
Minä saan puhua yksikseen tässä hirvittävän tärkeässä asiassa. Ketään ei kiinnosta raha, näköjään.
Siinä olisi mallimaa vieressä eikä siltä haluta ottaa oppia kuinka laitetaan talous kuntoon. Pöljää. Pöljää.
Kun se kommunismi on niin ihanaa, niin se on voi voi.
Eu siis on kommunismi.
Uskomatonta. Minä saan puhua yksikseen tässä ketjussa eikä ketään kiinnosta aihe. Mistä tämä kertoo? Se kertoo kansan mega-välinpitämättömyydestä.
Kirjoituksesi ei kiinnosta palstan kokoomustrolleja, jotka ovat maahanmuuttajia Verkkouutisista. He yrittävät muuttaa Suomen samanlaiseksi kurjalaksi kuin heidän omat entiset kotimaansa ovat. Heidän mielestään meidän tulisi oppia heiltä, ei toisin päin.
Heille maksetaan roskan kirjoittamisesta ja esim Marinin haukkumisesta. Niinpä he haluavat, että asialliset aiheet painuvat pois etusivulta.
Melkoinen osa suomalaisista on uskomattoman tyhmiä, kuten vaalit juuri osoittivat. Ja siksi Suomella tulee talousongelmia riittämään. Nykyisen hallituksen jäljiltä jää ennennäkemätön velkavuori, jonka seurauksena luultavasti joudumme IMF:n holhoukseen.
Mutta kokoomusta rahoittavat piirit kyllä rikastuvat. He omistavat paljon nykyistä enemmän ja osa on ulkomailla paksu rahanippu taskussaan.
Satonen lihoo entistä paksummaksi. Kun hän ei enää pysty itse liikkumaan, häntä siirrellään Pekka Niskan nostureilla.
Edellisen hallituksen jäljiltä jäi lisää velkaa 40 miljardia.
Nykyinen hallitus ottaa sitä enemmän.
Norjassa oli vallassa vasemmisto, eli työväenpuolue, kun öljyrahaa alkoi tulvia. Se päätettiin sijoittaa yhteiseen rahastoon yksityisten taskujen sijasta.
Suomessa taas kehutaan oikeistolaisuudella ja se näkyy. Kaikki on kaupan, jos joku vain saa siitä rahat omaan taskuunsa. Saatuaan hän muuttaa niiden kanssa ulkomaille.
Suomi on aina muistuttanut enemmän Venäjää ja Itä-Euroopan maita kuin muita Pohjoismaita. Ja nykyisellään ero vain lisääntyy.
Olen aloittajana sitä mieltä että valtion ja kansan kannalta elintärkeät alat pitää olla valtion omistuksessa. Myös luonnonvarat. Vähemmän tärkeät alat saa olla yksityisiä.
Tämä ei tarkoita että oltaisiin jossain helvetin kommunismin totalitarismissa. 70-luvulla tärkeät alat olivat valtiolla, eikä tätä maata mielletty miksikään kommunismiksi eikä se ollut sitä.
Ei pidä sekoittaa neukkulaa ja esimerkiksi Norjaa keskenään. Norja ei ole edelleenkään kommunistinen totalitarismi vaikka käyttää luonnonvarojen tuotot oman kansan hyväksi.
Niin, eivät minustakaan muut Pohjoismaat ole mitään kommunistisia maita, vaikka niissä äänestetään vasemmistoa selvästi enemmän kuin Suomessa.
No hyvä. Tulihan tänne muitakin kuin minä.
Arvostan teitä kun otatte kantaa asiaan. Aloittaja.
Oisko semmoisella seikalla mitään merkitystä että Norjalla on ihan vietävän paljon öljyä ja kaasua joita myymällä se on saanut ja saa ihan vietävän paljon rahaa?
Kas kun Suomella ei ole ollenkaan öljyä eikä kaasua, ei edes omiksi tarpeiksi ja maan muutkin luonnonvarat ovat mitättömiä rippeitä Norjan em. varoihin verrattuna.
Ai niin, mikään laki ei estä suomalaisia toimijoita avaamasta kaivoksia Suomessa. Mutta kun vaan niin ei tapahdu, ei ole pääomia sun muuta alalla joka on kannattavuudeltaan hyvissäkin kohteissa välillä hintojen heitellessä maailmalla helisemässä. Eikä meillä ole niitä erityisen hyviä kaivoskohteita, niitä vain ei ole, emme ole mikään Bolivia tai Kiina...
Mitä nyt Siilinjärven fosfaattikaivos on Euroopan suurin laijaan, ja onko nykyään ainoakin. Sen nyt vaan omistavat nykyään norjalaiset.
Meillä on paljon muita luonnonvaroja. Niillä saisimme talouden kuntoon eikä tarvitse olla maailman rikkain maa. Se riittää että talous olisi hyvällä tolalla. Toki kukaan ei vastustane sitä että jää rahaa siitäkin yli. Meidän luonnonvarat riittäisi taatusti siihen.
Hullua kun nyt annamme litiuminkin noinvain pois. Akkuteollisuus huutaa litiumia maailmalla. Tässä olisi yksi myyntiartikkeli mutta raha ei kelpaa.
Kansan pitäisi nousta vaatimaan asiaan täyskäännöstä. Se ei vaadi kuin kaduille ihmisiä rauhanomaisesti marssimaan. Puoli miljoonaa jo kääntelisi päättäjien päitä oikeaan suuntaan.
Mutta se on voi voi, ei tämä kansa lähde yhtään mihinkään. Rasismi on maailman kauhein asia heidän mielestään. Mikään muu ei vedä vertoja sille kauheudessaan, ei edes sota.
Mutta juuri rasismiöyhötys takaa sen että eräs uskonto ottaa vallan tulevina vuosikymmeninä maassamme.
Suomessa on liikaa yksityistä metsänomistusta. Suuri osa metsistä on sukujen hallussa ansiottomasti ja omistukset jaettu iso ja pikkujaoissa. Tuollaiset omistukset tulisi siirtää valtiolle.
Trollotiloo.
Lipponen vaati niiden siirtämistä suuryhtiöille. Sinnehän ne metsätkin tietysti päätyisivät sieltä valtion kautta.
Sekin vielä. Nyt sinulla mopo keulii. Tuo on sitä vasureiden kateutta.
Saattaa olla ihan vaan persutrolli, tai joku ip-lehden viraabeli, jolle maksetaan tällä palstalla roikkumisesta. Niin tyhmiä kirjoittelee.
Ellei useilla maajusseilla ole metsää turvanaan kun maatalous ei muuten kannata, täältä vähenee ruoka. Sekös punaista yhtään huolettaa. Heille ruoka tulee kaupasta ja raha seinästä.
On maatalouden heitteillejättäjien syy välillisesti kun jussit joutuvat tekemään aukkoja metsiin. Jostain se raha on otettava tuotannon pyörittämiseen.
Juu kansallistaminen toimi mm. massiivisista öljyvaroistaan tunnetussa Venezuelassakin ihan perkeleen hyvin! :) :D
Riippuu millaiset ihmiset ovat puikoissa.